Foto: LETA

Latvijā būtiski jāmaina sociālās drošības sistēma un pieeja, ka ar dažu latu pielikumu var uzlabot cilvēka dzīvi, otrdien Latvijas Radio sacīja labklājības ministra Ilze Viņķele ( V).

Sistēmu iecerējusi mainīt Labklājības ministrija (LM), turklāt tās varētu būt lielākās izmaiņas sociālās drošības sistēmā kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas.

Ministre atzina, ka ir "jābeidz mānīt sevi", ka cilvēks, kuram ir trūcīgas personas statuss, var iztikt ar 90 latu pabalstu, jo "ar šādu naudu nevar iztikt".

Arī iztikas minimuma groza aprēķināšanas formula esot novecojusi un vairs neatbilstot reālajai situācijai. Minimums būtu ap 170 latiem, ne 90 latu, kas šobrīd noteikts kā trūcīgas personas iztikas minimums.

Šā gada oktobrī salīdzinājumā ar septembri iztikas minimums vienam iedzīvotājam bija 179,33 lati.

Savukārt jūnijā, salīdzinot ar maiju, iztikas minimums Latvijā bija pieaudzis par 2,53 latiem un sasniedzis rekordu -  180, 43 latus 

Pilna iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu groza saturs apstiprināts ar Ministru padomes 1991.gada 8.aprīļa lēmumu. Iztikas minimuma patēriņa grozā nav iekļauti alkoholiskie dzērieni, tabakas izstrādājumi un luksusa preces.

Pilna iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu grozā no pārtikas precēm ir maize, graudaugu un konditorejas izstrādājumi, gaļa un tās produkti, zivis un to produkti, piens un tā produkti, olas, eļļa, tauki, augļi, ogas, dārzeņi, cukurs, medus un citi saldumi, kā arī bezalkoholiskie dzērieni.

No nepārtikas precēm grozā ir vīriešu, sieviešu un bērnu apģērbs, apavi, mājokļa uzturēšanas un remonta materiāli, sadzīves tehnika, pārējās elektropreces, personīgās lietas, mēbeles, tekstilmateriāli dzīvoklim, trauki un virtuves piederumi, dārza inventārs, mazgāšanās līdzekļi, transportlīdzekļu iegāde, kosmētikas un higiēnas preces, individuālie aksesuāri, medikamenti, rakstāmlietas, avīzes, žurnāli, grāmatas, atpūtas un sporta inventārs, kā arī rotaļlietas.

Pilna iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu grozā iekļauta arī apģērbu šūšana, apavu remonts, īre, elektrības un apkures maksājumi, mājsaimniecības pakalpojumi, komunālie pakalpojumi, pasta un sakaru pakalpojumi, sabiedriskā transporta izmaksas, sadzīves, kultūras un pārējie pakalpojumi.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!