Foto: AFP/Scanpix
Ukrainas bijušās premjerministres Jūlijas Timošenko arests 2011. gadā bijis nelikumīgs un viņas cilvēktiesību pārkāpšana, otrdien, izskatot Timošenko prasību pret Ukrainu, nosprieda Eiropas Cilvēktiesības tiesa, vēsta ārvalstu mediji.

Šādu lēmumu ECT nolasīja otrdien Strasbūrā, bet Ukrainas valdības pārstāvis pēc tā noklausīšanās izskrējis no tiesas zāles, vēsta aģentūra AFP.

"Tā ir pirmā uzvara, pirmais solis pretī pilnīgai viņas politiskajai reabilitācijai un nekavējošai atbrīvošanai," aģentūra AFP citē Timošenko meitu Jevgeniju.

Tikmēr tiesa neatzina par pamatotu Timošenko sūdzību par sliktu izturēšanos pret viņu cietumā, norāda raidsabiedrība BBC. Tāpat šis lēmums neattiecas uz Timošenko piespriesto cietumsodu, kura likumību ECT skatīs citā procesā, skaidro BBC.

Jūlijai Timošenko ir piespriests septiņu gadu cietumsods un viņa atrodas ieslodzījuma vietā.

Nelikumīgā aresta dēļ pirms tiesāšanas 2011. gadā pārkāptas Timošenko tiesības uz brīvību un personas neaizskaramību, norāda ECT. Tāpat tiesa atzina, ka ir pārkāpts Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 18. pants, tādā veidā norādot uz to, ka Jūlijas Timošenko vajāšana bijusi politiski motivēta.

Lai gan tiesa tieši nepasaka, ka Timošenko arests bijis politiski motivēts, tā norāda, ka Timošenko ir apsūdzējusi varas iestādes par to, ka politiķe aizturēta, lai dabūtu viņu prom no politiskās dzīves. Apcietināšanai ir bijuši "citi iemesli", nevis garantijas, ka viņa stāsies tiesas priekšā, secina ECT.

Spriedums stāsies spēkā pēc trīs mēnešiem, ja Ukrainas šajā laika periodā to nepārsūdzēs. Tomēr Ukrainas valdībai nav pienākums pildīt ECT lēmumus.

Jau vēstīts, ka Kijevas Pečoras rajona tiesa 2011. gada oktobrī atzina Timošenko par vainīgu amata pilnvaru pārsniegšanā saistībā ar gāzes piegāžu līgumu parakstīšanu starp Ukrainu un Krieviju un piesprieda viņai septiņu gadu cietumsodu.

Tāpat pret viņu sāktas citas tiesas prāvas saistībā ar apsūdzībām par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, zādzību un ienākumu ārvalstu valūtās slēpšanu laikā, kad viņa 90.gados vadīja enerģētikas uzņēmumu "United Energy Systems of Ukraine" (UESU).

Rietumvalstis pauž viedokli, ka Timošenko, kas ir opozīcijas partijas "Tēvzeme" līdere, tiek vajāta politisku motīvu dēļ. Šādu viedokli pauž arī Timošenko, kas savu vainu neatzīst.

Eiropas Savienība ir nosodījusi Timošenko notiesāšanu kā selektīvā tiesiskuma piemēru un brīdinājusi Ukrainu, ka bloka dalībvalstis neratificēs politiskās asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumu ar Ukrainu, kamēr vien Timošenko atradīsies aiz restēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!