Foto: LETA

Finanšu grūtībās nonākušā metalurģijas milža AS "Liepājas metalurgs" (LM) tiesiskās aizsardzības plānā ietverti tādi pasākumi kā atsevišķu LM meitas kompāniju daļu pārdošana, atsevišķu uzņēmuma cehu atdalīšana un darbinieku skaita samazināšana, informē uzņēmuma preses dienestā.

Tāpat plānā paredzēts pārdot neizmantojamo kustamo un nekustamo mantu un, samazinot darbinieku skaitu, palielināt atlikušajiem darba samaksu par 95 latiem, pārtraukt "visāda veida sponsorēšanas aktivitātes, tai skaitā sporta un kultūras", bet Liepājas Ledus halli nodot nomā Liepājas pilsētas Domei par 1 latu gadā.

Kā teikts paziņojumā, visu šo darbību rezultātā LM aizvien nodrošinās ar darbu līdz 1900 strādājošo un visu esošo kreditoru ieguvums būs vismaz 20 reizes lielāks, nekā bankrota gadījumā.

LM norāda, ka 5.augusta vēlā pēcpusdienā tika pabeigta piektdien iesāktā LM padomes un valdes kopējā sēde. Sēdē uzņēmuma "kreditoru klubu" pārstāvēja valsts pilnvarnieks "Prudentia Advisor".

"Lēmām par to, kā rūpnīcas Tiesiskās aizsardzības plānu saskaņot ar "kreditoru kluba" interesēm," teica padomes priekšsēdētājs Guntis Vilnītis.

"LM ir moderns uzņēmums ar jaunākajām tēraudkausēšanas tehnoloģijām Eiropā, uzņēmumam ir izdevīgs ģeogrāfiskais stāvoklis, blakus dzelzceļa pievedceļš un neaizsalstoša osta. Kopējā sēdē tika nolemts, ka vienīgais un valstij svarīgākais LM darbības atsākšanas modelis ir īstenot TAP," norāda amatpersona.

Plāns sevī ietver dažus svarīgus pamatprincipus. Nepieciešamas 25 miljonu latu investīcijas apgrozāmo līdzekļu atjaunošanai, lai septembrī LM atsāktu ražošanu. Vienlaikus plāns paredz nenodrošināto kreditoru parādu kapitalizāciju ar iespēju tos pārvērst akcijās.

Vilnītis atzinis, ka valstij ir svarīgas sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas orientējoši 6,8 miljoni latu gadā, svarīgs arī iedzīvotāju ienākumu nodoklis (IIN) - ap 6,9 miljoniem latu gadā.

Tāpat noteikts, LM norēķināsies ar valsti par kredītiem no "UniCredit", par Itālijas bankā ņemto kredītu 51 miljona latu apmērā.

"Visa attīstība iespējama tikai pieņemtā plāna ietvaros," tā sacīja Vilnītis, "turpretim bankrota gadījumā administrators uzņēmuma mantu varētu realizēt provizoriski par 26 miljoniem latu un nodrošināto kreditoru prasījumi tai skaitā valsts tiktu apmierināti labi ja 25% apmērā, bet nenodrošinātie kreditori "Latvenergo", "Latvijas gāze", "Stemcor", un citi visticamāk neatgūtu neko.

Tika atrunāts arī LM bankrota neiespējamības ierosinājums līdz TAP izskatīšanai tiesā 26.augustā.

Uzņēmuma padome, valde un "kreditoru klubs" apņēmās darīt visu, lai septembrī rūpnīca atsāktu ražošanu.

"Sagaidāms, ka Valsts kase pievienosies uzņēmuma apņēmībai atsākt LM darbību septembrī," lēš Vilnītis.

Jau vēstīts, ka Valsts kase pārskaitīja 67 465 056 eiro ( 47 414 711 latus) Itālijas bankai "UniCredit S.p.A.", kas ir valsts galvotā kredīta LM pamatsummas atlikums.

LM kredītsaistību atmaksas dēļ Latvijas valstij neizdosies 2013.gadu noslēgt ar mazāku budžeta deficītu, taču valsts cer kredītu atgūt.

līdz 31.maijam finanšu grūtībās nonākušā LM akcionāriem bija vai nu jāpārdod uzņēmuma akcijas, vai jāiegulda uzņēmumā lieli finanšu līdzekļi. Uzņēmuma kreditori ir nolēmuši kapitalizēt aptuveni pusi jeb vairāk nekā 60 miljonus latu no "Liepājas metalurga" parādsaistībām, kuru kopējais apjoms sasniedz 125 miljonus latu, tādējādi kļūstot par uzņēmuma akcionāriem.

Viens no lielākajiem akcionāriem Kirovs Lipmans ir atteicies pieņemt kreditoru kluba piedāvājumu par vienu latu atdot sev piederošās LM akcijas un publiski paudis gatavību ieguldīt uzņēmuma glābšanā kreditoru prasītos 10 miljonus latu. Tikmēr Zaharjins un Segals apliecinājuši gatavību atdot savas akcijas, taču izteikuši vairākus būtiskus iebildumus pret kreditoru kluba piedāvāto vienošanos.

Pašlaik tiek runāts par diviem potenciālajiem investoriem - Krievijasmetalurģijas kompānija "Daļpolimetall" paudusi interesi par LM iegādi, tāpat interesi izrādījis akcionāra Kirova Lipmana uzrunātais Krievijas koncerns "Rosenergomaš".

Tikmēr Liepājas tiesa 27.maijā nolēma ierosināt LM tiesiskās aizsardzības procesa lietu. Uzņēmumam tika noteikts tiesiskās aizsardzības plāna izstrādes un saskaņošanas termiņš līdz 26.jūlijam, bet jūlija beigās tas pagarināts līdz 26.augustam.

Uzņēmums apturējis ražošanu, no tā aizgājuši vairāk nekā 100 darbinieku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!