Foto: Publicitātes foto

Armēnijas ciematiņā Aknaličā top pasaulē lielākais jezīdu templis, kas būs jezīdu izturības un spēka simbols pret "Daesh" pastrādātajiem noziegumiem 2014. gadā, kas smagi skāra tieši jezīdus, ziņo portāls "eurasianet.org".

Jezīdi nav ne arābi, ne musulmaņi - viņi piekopj unikālu ticību, kuru IS uzskata par ķecerīgu un politeisku. Šī minoritāte, kura galvenokārt runā kurdu valodā, lielākoties apdzīvo Sindžāras kalnu un tā apkārtni Irākas ziemeļos.

Kā ziņo "eurasianet.org", jezīdu tempļa celtniecība notiek jau gandrīz gadu. Tas būšot 25,3 metrus augsts, kā arī tajā būs paredzēta aptuveni 200 kvadrātmetru liela lūgšanu zāle. Templim būs seši kupoli, no kuriem vienā no galvenajiem kupoliem atradīsies jezīdu svētā eņģeļa skulptūra, kas tiks apzeltīta un kalpos kā simbols jezīdu ticībai.

Celtnieki prognozē, ka templi nepabeigs ātrāk par 2017. gadu. Kā informē "eurasianet.org", tempļa celtniecības izmaksas netiek atklātas. Vien zināms, ka finansējums tempļa celtniecībai nāk no Maskavā dzīvojošā jezīdu biznesmeņa Mirza Sloiana, kurš pats nāk no Armēnijas. Viņš jau iepriekš ir finansiāli atbalstījis kādu citu jezīdu tempļa celtniecību, informē "eurasianet.org".

Jau vēstīts, ka "Daesh" ("Islāma valsts") 2014. gada augustā izvērsa ofensīvu Sīrijā un Irākā, kur lielākie cietēji bija tieši jezīdi. Tika ziņots par tūkstošiem nogalināto, sakropļoto un gūstā turēto, kā arī simtiem sieviešu un bērnu, kuri pārdoti verdzībā.

Džihādistu kaujinieku grupējums "Daesh" ir pastrādājis genocīdu pret Irākas jezīdu kopienu, secinājis ASV Holokausta piemiņas muzejs ziņojumā, kas balstīts uz intervijām, kurās atklāta izvarošana, spīdzināšana un slepkavošana.

Džihādistu žurnālā "Dabiq" kaujinieki tikuši aicināti nogalināt jezīdus, kad vien viņi tos sastop, bet sievietes "esot paverdzināmas". Tas atbilst genocīda definīcijai - noziegums, kura mērķis ir iznīcināt nacionālu, etnisku, rases vai reliģisku cilvēku grupu vai tās kultūru.

Kad 2014. gada vasarā džihādisti negaidīti pārņēma savā kontrolē plašas teritorijas Irākas ziemeļos, daudzi jezīdi tika noslepkavoti vai nolaupīti. Desmitiem tūkstoši cilvēku patvērumu meklēja Sindžaras kalnā, kur dienām ilgi atradās bez pārtikas un ūdens.

"Genocīda noziegums turpinās pret jezīdu iedzīvotājiem, jo sagūstītāji joprojām paverdzina daudzas nolaupītās sievietes un bērnus," paziņoja muzeja Simonas-Skjotas centra direktors Kamerons Hadsons, kurš ir ziņojuma autors.

2015. gada septembrī divas nedēļas centra eksperti atradās Ninevehas provincē Irākas ziemeļos, lai uzzinātu par notikušo, novērtētu pašreizējo situāciju un izprastu nākotnes riskus.

Centra direktora vietniece Naomi Kikolera, kas devās uz Irāku, norādīja, ka ir vērojams ne tikai nodoms pastrādāt genocīdu, bet "mēs patiešām redzējām darbības, kas apliecina šo nodomu". Viņa piebilda, ka arī "Islāma valsts" vairākkārt dažādos veidos ir apstiprinājusi tādas darbības.

Pētnieki ir runājuši ar jezīdiem, kas uzskaitījuši daudzus savus nolaupītos tuviniekus, kā arī uzklausīja izdzīvojuši liecības par to, kā atstāja savus vecos un slimos tuviniekus, lai paši paglābtos no "Islāma valsts" kaujiniekiem.

"Daesh" 2014. gadā lielījās, ka ir atjaunojis verdzību, kaujiniekiem piedāvājot sagūstītās jezīdu sievietes un meitenes.

Irākas kurdu spēki ar ASV gaisa triecienu atbalstu ir bloķējuši nozīmīgu "Daesh" piegāžu ceļu un cīnās par Sindžaras atgūšanu.

2015. gada martā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) cilvēktiesību birojs paziņoja, ka "Daesh", kā šķiet, pastrādā genocīdu pret jezīdiem, publicējot ziņojumu par slepkavībām, spīdzināšanām, izvarošanām, seksuālu verdzību un bērnu izmantošanu ekstrēmistu kaujās.

1993. gadā dibinātais muzejs, kurš bāzēts Vašingtonā, ir dokumentējis etnisko tīrīšanu, kara noziegumus un noziegumus pret cilvēci arī pret citām etniskajām un reliģiskajām minoritātēm Irākas ziemeļos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!