Foto: Reuters/Scanpix
Pirmdien, 23. martā, portālā "ManaBalss" sākta parakstu vākšana par Kopdzīves likuma pieņemšanu Latvijā, portālu "Delfi" informēja iniciatīvas pārstāvis, politiķis Juris Pūce ("Latvijas attīstībai").

"Likuma pieņemšanas nepieciešamību nosaka tas, ka vairums Latvijā dzīvojošo pāru jau šobrīd nav laulāti, bet viņu savstarpējās juridiskās attiecības un attiecības pret valsti nav pietiekami aizsargātas. Piedāvātais likumprojekts paredz izdarīt izvēli, kādu jau izdarījušas vairums rietumu valstu, tai skaitā, mūsu kaimiņvalsts Igaunija", norāda Pūce.

Lai šī iniciatīva varētu sākt ceļu uz Saeimu, 100 Latvijā pazīstamas personas ir parakstījušas aicinājumu atbalstīt Kopdzīves likuma pieņemšanu.

Aicinājumu atbalstīt šādu likumprojektu parakstījuši Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš, rakstniece Dace Rukšāne, ekonomists Ojārs Kehris, uzņēmēja Baiba Rubesa, uzņēmējs un mākslas mecenāts Jānis Zuzāns, mākslinieki, Purvīša balvas laureāti Katrīna Neiburga un Andris Eglītis, politologi Ivars Ījabs un Iveta Kažoka, mācītājs Juris Cālītis, akadēmiķis Ivars Lācis, zvērināti advokāti Lauris Liepa un Uldis Cakars, reklāmisti Edgars Skulte un Ainārs Ščipčinskis, mūziķis Jānis Šipkēvics.

Nobalsot iespējams šeit.

Aicinājumā teikts: "Divu pieaugušu cilvēku kopdzīves reģistrēšana nodrošinātu līdztiesību visiem sabiedrības locekļiem, izrādot cieņu pret viņu dzīves ceļu. Neatkarīgi no tā, vai tie ir pretējā dzimuma vai viendzimuma pāri." Aicinājuma autori norāda, ka "ļaujot diviem pilngadīgiem cilvēkiem reģistrēt attiecības juridiski, netiks grautas ģimenes vērtības un nepasliktināsies demogrāfiskā situācija. Mums ir jāpārstāj baidīties no draudiem, kuri patiesībā nemaz neeksistē."
Sagatavotais likumprojekts paredz nelaulātiem pāriem iespēju pie notāra reģistrēt savu kopdzīvi, kas dos tiem atbilstošas civilas un administratīvas tiesības, nodrošinot laulātiem un nelaulātiem pāriem līdztiesību.

Viens no iniciatīvas parakstītājiem – politologs Ījabs norāda: "Ar šāda regulējuma pieņemšanu valsts vienkārši izpilda tehnisku uzdevumu dzīves atvieglošanai. Tuviem cilvēkiem šādi ir iespējams regulēt mantojuma, apmeklējuma un citas tiesības, kuras parasti saista tuviniekus. Taču mūsu reģionā tā vis nedomā. Pie mums valsts uzdodas par galveno morālo autoritāti, un pilsoņi tai ir vajadzīgi vienīgi tādēļ, lai palīdzētu faraonam celt piramīdu. Indivīds un viņa vajadzības nav nekāds kritērijs, lai pieņemtu politiskus lēmumus. Viens šāds, ļoti vērienīgs projekts tiek realizēts mūsu Austrumu kaimiņvalstī, kur jau diezgan skaidri tiek teikts, ka atsevišķā cilvēka vajadzības ir nieks iepretim diženajai piramīdas būvniecības iecerei."

Lai iniciatīva varētu tikt iesniegta Saeimā, nepieciešams savākt 10 000 parakstus. Kopš parakstu vākšanas sākšanas savākti nepilni 300 paraksti.

Jau vēstīts, ka Saeima 5,martā, izskatot Civillikuma grozījumus, noraidīja deputāta Veiko Spolīša ( V) priekšlikumu partnerattiecību legalizācijai.

"Piedāvātā partnerība faktiski dublētu laulību, ar dažiem izņēmumiem, tostarp pārkāpjot līdz šim noteikto ierobežojumu par laulību starp divām viena dzimuma personām", tolaik vērtēja Tieslietu ministrijas (TM) parlamentārais sekretārs Jānis Iesalnieks (NA). "Tā kā laulība starp sievieti un vīrieti ir nostiprināta Satversmē, TM uzskata, ka priekšlikums ir vērsts uz laulībai noteikto ierobežojumu pārkāpšanu," teica Iesalnieks, piebilstot, ka, atbalstot priekšlikumu, šādu normu varētu apstrīdēt kā neatbilstošu Satversmei.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!