Foto: AFP/Scanpix
Otrdien ir ekshumētas Jasira Arafata mirstīgās atliekas, lai izmeklētu bijušā palestīniešu līdera nāves apstākļus, atsaucoties uz vietējām amatpersonām, vēsta raidsabiedrība BBC.

Speciālisti paņems analīzēm nepieciešamos Arafata audu paraugus, kam būtu jāpalīdz noskaidrot, vai līderis pirms astoņiem gadiem ir noindēts.

Ekshumācijas process notiek Rietumkrasta pilsētā Rāmallā. Arafats apglabāts mauzolejā palestīniešu pašpārvaldes valdības kompleksā, kuru sāka atvērt agrāk novembrī. Arafata atliekas no mauzoleja ir pārnestas uz tuvējo mošeju, kur speciālisti paņems kaulu paraugus, amatpersonas atklāja aģentūrai AP. Paraugus nodos Krievijas, Šveices, un Francijas speciālistiem, kuri tos pētīs savās zemēs. Izmeklēšana varētu ilgt vairākus mēnešus.

Ekshumācijas process ir slēgts, žurnālistiem tajā nav ļauts piedalīties, bet notikuma vietu apsargā policija. Otrdien arī paredzēta Arafata atlieku pārapbedīšasnas ceremonija.

Jau vēstīts, ka palestīnieši pašpārvaldes prezidents Jasirs Arafats mira 2004. gada novembrī slimnīcā Francijā. 2012. gada jūlijā telekanāls " Al - Jazeera" ziņoja, ka Arafats ir noindēts ar Poloniju.

Arafata nāves iemeslu izmeklēšana atsākta 2012. gada augustā, kad Šveices radiologi uz viņa privātajām lietām atrada radioaktīvā polonija - 210 pēdas. Izmeklēšanu pasūtīja televīzijas kanāls "Al - Jazeera". Pēc tam Arafata tuvinieki vērsās pie palestīniešu autonomijas ar lūgumu pārbaudīt mirstīgās atliekas.

Pašpārvaldes vadītājs Mahmuds Abass atļāva sākt jaunu izmeklēšanu un pieaicināja Šveices, Francijas un Krievijas ekspertus.

"Delfi", atsaucoties uz aģentūru BNS, jau vēstīja, ka Nobela Miera prēmijas laureāts Arafats, kurš gandrīz 40 gadus bija vadījis palestīniešu brīvības cīņu, nomira 2004. gada 11.novembrī pēc vairākas nedēļas ilgas ārstēšanās. Viņš bija aizvests uz Franciju no Palestīnas pašpārvaldes mītnes Jordānas rietumkrasta Rāmallas pilsētā.

Francijas amatpersonas, atsaucoties uz privātās dzīves aizsardzības likumiem, atteicās izpaust precīzu Arafata nāves cēloni vai viņa veselības stāvokli, tāpēc radās dažādas baumas un teorijas par viņa saslimšanas cēloni.

Kad Arafats 75 gadu vecumā nomira, Palestīnas pašpārvaldes amatpersonas apgalvoja, ka viņu noindējusi Izraēla. Palestīniešu 2005.gadā veiktā izmeklēšanā tomēr tika noskaidrots, ka nāves cēlonis nebija vēzis, AIDS vai noindēšana.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!