Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība, gatavojoties šovasar gaidāmajam 2013.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīram, sestdien pārbaudes spēlē ar rezultātu 77:74 pieveica Lietuvu, vēsta Latvijas Basketbola savienība (LBS).

Komandas spēles sākumā rādīja ātru un rezultatīvu basketbolu, realizējot daudz metienu. Lietuvietes vairākas reizes ieguva 5-6 punktu pārsvaru (6:11, 14:20), taču tālāk izrauties viņām neļāva Aigara Neripa trenētās meitenes.

Rūpīgāka spēle aizsardzībā un rezultatīvs uzbrukums otrajā ceturtdaļā nosvēra svaru kausu Latvijas valstsvienības labā. Desmitminūte sākās ar 8:0 izrāvienu, lieliski spēlējot Kristīnei Kārkliņai. Vēlāk Andas Eibeles tālmetiens ļāva pārsvaru palielināt līdz vienpadsmit punktiem 44:33, bet puslaika galotnē sekoja kļūdu sērija, tāpēc pretinieces samazināja rezultāta starpību līdz 39:44.

Trešās ceturtdaļas sākumā lietuvietes ķērās pie cilvēks-cilvēks un jauktās aizsardzības, neļajot Latvijas izlasei tik viegli tikt pie metieniem un izprovocēja kļūdas. Dažu minūšu laikā Lietuvas izlase veica 12:4 izrāvienu, turklāt pēc neveiksmīgas piezemēšanās laukumu klibojot uz vairākām minūtēm atstāja Liene Jansone. Rezultāta starpība auga līdzīgi, tomēr Lietuvas izlases veiksmes tālmetienos trešo ceturtdaļu noslēdza tās labā.

Izšķirošās desmitminūtes sākumā lietuvietes aizbēga astoņu punktu attālumā, taču pēc Latvijas 10:0 izrāviena vadību atguva Latvija (65:63). Vadība mainījās vairākas reizes, līdz pēdējās minūtes sākumā Kārkliņa pēc pārtvertas bumbas nopelnīja tiesības izpildīt soda metienus. Aizsardze nekļūdījās ne šajā reizē, ne nākamajā uzbrukumā, panākot 75:72. Lietuviešu atbildes uzbrukumā Liene Jansone izcīnīja atlēkušo bumbu. Pretinieces pārkāpa noteikumus, kapteine nekļūdījās, iemetot abus metienus 77:72. Lietuvietes paspēja atgūt tikai divus punktus.

Nākamajā svētdienā abas komandas jau samēros spēkus Rīgā.

Jau ziņots, ka sestdien pirmajā pārbaudes spēlē Latvijas vienība turpat Panevēžā ar 69:74 piekāpās Baltkrievijai.

Kopumā pirms Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra Latvijas izlasei plānotas astoņas pārbaudes spēles.

Pēc otrās spēles ar Lietuvu no 29.maija līdz 2.jūnijam Latvijas izlase piedalīsies pārbaudes turnīrā Slovākijā. Savukārt pēdējās pārbaudes spēles pirms Eiropas čempionāta kvalifikācijas Latvijas izlase aizvadīs no 6.līdz 8.jūnijam, kad turnīrā Lietuvā spēkosies pret Lietuvu, Spāniju un Zviedriju.

Latvijas izlase pirmo oficiālo treniņu aizvadīja 8.maijā, kad vienkopus sanāca 11 spēlētājas.

No valstsvienības kandidātu sarakstā palikušajām 16 basketbolistēm Panevēžā spēlē 13. Pirmajā pārbaudē nepiedalās Baiba Eglīte un Anete Šteinberga, kuras šajās dienās pārbrauc no ASV un komandai pievienosies nākamnedēļ, kā arī Aija Brumermane.

Trīs spēlētājas - Ieva Krastiņa, Agnija Reke un Līga Šurkusa - Panevēžā aizvada savas pirmās spēles valstsvienības sastāvā.

Latvijas izlasei šovasar nepalīdzēs Zane Tamane, kura iekļuvusi Sieviešu nacionālās basketbola asociācijas (WNBA) komandas Fīniksas "Mercury" pamatsastāvā. Tāpat izlasei traumas dēļ atteikusi Elīna Babkina.

Kā ziņots, no 12.jūnija līdz 11.jūlijam Latvijas komanda ar Itālijas, Grieķijas, Somijas un Luksemburgas izlasēm cīnīsies par divām ceļazīmēm uz 2013.gada Eiropas čempionāta finālturnīru, kas notiks Francijā.

Finālturnīrā, kurā startēs 16 komandas, automātiski iekļuvušas Krievijas, Turcijas, Čehijas, Horvātijas un Lielbritānijas izlases, kā arī Francija, kas ir sacensību mājiniece.

25 atlikušās komandas sadalītas piecās grupās pa piecām vienībām katrā. Finālturnīrā iekļūs katras grupas pirmo divu vietu ieguvējas.

Finālturnīrs 2013.gada jūnijā notiks Francijā.

Jau vēstīts, ka par Latvijas izlases galveno treneri pagājušā gada decembrī tika apstiprināts Aigars Nerips. Pagājušā gada Eiropas čempionātā Latvijas izlasi vadīja grieķu speciālists Georgs Dikeulaks, kurš amatā stājās 2010.gadā, nomainot Ainaru Zvirgzdiņu. Sacensībās Latvijas valstsvienība ierindojās astotajā vietā, bet Dikeulaks no amata atkāpās, kaut viņam līgums tāpat būtu beidzies.

Latvijas sieviešu basketbola izlases sastāvs pārbaudes spēlēm Panevēžā: Kristīne Kārkliņa ("Cadi La Seu", Spānija), Anda Eibele, Santa Dreimane, Agnija Reke, Anete Horelika (visas "Cēsis"), Kristīne Vītola (Teksasas universitāte, ASV), Ieva Krastiņa, Līga Šurkusa (abas "TTT Rīga"), Liene Priede (Misūri universitāte, ASV), Zane Jākobsone ("Arxil", Spānija), Sabīne Niedola ("Caja Rural Tintos de Toro", Spānija), Aija Putniņa (Kauņas "Viči-Aištes", Lietuva), Liene Jansone ("Pays d'Aix", Francija).