Foto: TASS/Scanpix/LETA

Valsts policija (VP) laikā no marta līdz aprīļa vidum fiksējusi trīs epizodes, kurās kāds vīrietis Rēzeknē vietā, kur agrāk atradās PSRS laikos celts piemineklis, kas iesaukts par "Aļošu", licis sarkanas un baltas neļķes, portāls "Delfi" uzzināja VP.

Sākotnēji par katru no epizodēm uzsākts administratīvā pārkāpuma process par militāras agresijas slavināšu, tomēr pēc personas identificēšanas, nopratināšanas un motīvu noskaidrošanas nolemts izdarīto pārkvalificēt kriminālprocesā par kara noziegumu attaisnošanu.

Pirmajā no epizodēm 2024. gadā 15. martā persona nolika septiņas sarkanas neļķes, otrajā – 2024. gada 6. aprīlī – persona nolika trīs baltas neļķes, savukārt trešajā – 2024. gada 14. aprīlī – persona nolika piecas sarkanas neļķes.

Izvērtējot 1976. gadā dzimuša vīrieša sniegtās liecības, tika pieņemts lēmums administratīvo pārkāpumu procesus pārkvalificēt un apvienot vienā kriminālprocesā pēc Krimināllikuma 74.1 panta pirmās daļas par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu. Krimināllikums nosaka, ka sods par šo noziedzīgo nodarījumu ir brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai probācijas uzraudzība, vai sabiedriskais darbs, vai naudas sods.

Valsts policija atgādina, ka šā gada 9. maijā Latvijā nav atļauts rīkot publiskus izklaides un svētku pasākumus, sapulces, gājienus un piketus, kas ir vērsti pret valsts drošības interesēm, šķeļ sabiedrību, nepatiesi ataino vēsturi un apšauba solidaritāti ar Ukrainas tautu. Dienesti pastiprinātā režīmā uzraudzīs drošības situāciju un sabiedrisko kārtību visā Latvijā.

Tāpat Valsts policija aicina iedzīvotājus kritiski vērtēt provokatīvus paziņojumus informatīvajā telpā, kā arī izvairīties no reaģēšanas uz tiem – tai skaitā aicinājumus nolikt ziedus pie dažādu pilsētu "okupācijas pieminekļu" nojaukšanas vietām, tādejādi slavinot kara noziegumus. Atgādinām, ka par genocīda, noziegumu pret cilvēci, noziegumu pret mieru un kara noziegumu publisku attaisnošanu un slavināšanu, kā arī par darbībām, kas vērstas uz nacionālā vai etniskā naida vai nesaticības izraisīšanu draud kriminālatbildība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!