Foto: LETA
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis kriminālprocesu saistībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) vadītāja Andra Ozola un uzņēmuma "Aerodium" strīdu. Uzņēmuma šefs publiski apgalvoja, ka Ozols no vēja tuneļu ražotāja "Aerodium" mēģinājis izspiest kukuli.

Kriminālprocess sākts pagājušā gada septembra nogalē.

KNAB pārstāve Ieva Karlsberga teica, ka birojs ir ierosinājis kriminālprocesu par iespējamu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, kas paredzēts Krimināllikuma nodaļā par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā.

Par pirmstiesas izmeklēšanas gaitā veiktām atsevišķām darbībām KNAB informāciju nesniedz, taču norāda, ka kriminālprocess ir sākts par faktu, nevis pret konkrētu personu.

"Aerodium" valdes priekšsēdētājs Ivars Beitāns teica, ka jau pērn vērsās KNAB ar iesniegumu par Ozolu un bijis uz vairākām liecināšanām KNAB, liecinājuši arī viņa kolēģi.

Precīzu iesnieguma saturu viņš nevēlējās atklāt, taču tur izklāstīti konkrēti fakti. "To, ko esmu iepriekš teicis presē, neko atpakaļ neņemu. Jūs varat visus manus vārdus, visas preses konferences atpakaļ - visu to, ko mēs tur runājām, visu mēs uzrakstījām iesniegumā plus vēl detaļas, kuras mūs aicināja presē neteikt. Konkrētas detaļas - kur, kad, kāpēc," paskaidroja Beitāns.

LIAA vadītājs Ozols atzina, ka nav informēts par pret viņu sākto kriminālprocesu un sīkākus komentārus par lietu pašlaik nevar sniegt.

Turklāt viņš bija pārsteigts, ka KNAB, kopš sākās viņa un "Aerodium" pārstāvju nesaskaņas saistībā ar dalību starptautiskajā izstādē "World Expo", nav izsaucis viņu, lai sniegtu kādus paskaidrojumus.

Jau vēstīts, ka pērn vasaras vidū starp LIAA, Ekonomikas ministrijas un "Aerodium" pārstāvjiem bija nesaskaņas par to, vai Latvijas paviljons ir nodots ekspluatācijā vai nav.

"Aerodium" valdes priekšsēdētājs Ivars Beitāns pērn presē apgalvoja, ka vērsīsies KNAB saistībā ar to, ka Ozols mēģinājis no uzņēmuma izspiest kukuli, turklāt kukuļa pieprasīšanā bija vairāki mēģinājumi.

"Pirmais bija manam kolēģim jau pagājušā gada vasarā, tieši man konkrēti 2009.gada septembrī pateica, ka Latvijā viss tik vienkārši nav un ir nepieciešams padalīties ar augstāku varu. Es domāju - tur nebija runa par baznīcu, bet par citiem konkrētiem cilvēkiem," viņš sacīja, apgalvojot, ka kukuli pieprasījis pats Ozols.

"Aerodium" pārstāvis norādīja, ka Ozols viņa klātbūtnē izslēdzis telefonu, izņēmis bateriju un pateicis šo informāciju.

"Summa figurēja no 6% līdz 10%, bet beigās palika pie 8% no šā darījuma apgrozījuma," uzsvēra Beitāns un piebilda, ka kukuli neesot devis un tādēļ arī uzņēmumam ir problēmas.

Beitāns apgalvoja, ka ir vismaz trīs cilvēki, kas ir liecinieki kukuļa pieprasīšanai.

Jau toreiz KNAB apstiprināja, ka biroja darbinieki veic visas nepieciešamās darbības, lai pārbaudītu un vērtētu personas minētos faktus saistībā ar kukuļa pieprasīšanu.

Ozols savukārt paziņoja, ka ar "Aerodium" saistīti uzņēmumi izkrāpuši Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļus, realizējot projektu Jelgavā. Ozols vērsās policijā. Pērn novembrī policijā aģentūrai BNS apgalvoja, ka izmeklēšana lietā par uzņēmuma "Aerodium" vēja tuneli Jelgavā Ekonomikas policijas pārvaldē joprojām turpinās.

Savukārt ekonomikas ministrs pērn jūnija sākumā ierosināja dienesta pārbaudi, kurā administratīvā kārtībā pārbaudīta informācija, kas publiskota Ozola un Beitāna publiskā strīda laikā. Pārbaudē gan nav atklāti pārkāpumi Ozola darbībās, organizējot Latvijas dalību starptautiskajā izstādē "World Expo" Šanhajā.

Latvijas paviljons starptautiskajā izstādē "World Expo" Šanhajā tika atklāts pērn 26.maijā ar premjera Valda Dombrovska lidojumu "Aerodium" vēja tunelī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!