Foto: F64

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā pret valsts kompānijas "Latvijas Dzelzceļš" (LDz) bijušo valdes priekšsēdētāju Uģi Magoni par kukuļa lielā apmērā pieņemšanu aizvien turpina izmeklēšanu un līdz 6. oktobrim izvērtēs, vai ir pamats Magoni paturēt apcietinājumā, informēja KNAB.

Tāpat KNAB turpina vērtēt, vai ir pamats Magonim piemērot citu drošības līdzekli, kas nav saistīts ar brīvības atņemšanu.

Jau vēstīts, ka Rīgas apgabaltiesa šā gada 21. augustā pieņēma lēmumu par Magoņa paturēšanu apcietinājumā.

Rīgas apgabaltiesas tiesnesis Juris Stukāns iepriekš pastāstīja, ka Magoni var paturēt apcietinājumā līdz šā gada 6. oktobrim. Viņš skaidroja, ka saskaņā ar Kriminālprocesa likumu Magoni var apcietinājumā turēt divus mēnešus - līdz 6. oktobrim. "6. oktobrī rajona tiesai jāvērtē atkārtoti, vai ir pamats turpināt viņu turēt [apcietinājumā]. Saskaņā ar likumu, manuprāt, viņu var turēt "zem izmeklēšanas" 15. mēnešus," teica Stukāns.

Tomēr, ja KNAB uzskatīs, ka kriminālprocesā pret Magoni kaut kas ir mainījies un nav pamata Magoni paturēt apcietinājumā, KNAB viņu var izlaist pret atbilstošu drošības naudu vai piemērot citu drošības līdzekli, kas nav saistīts ar brīvības atņemšanu, stāstīja Stukāns.

Taujāts, vai Magoņa aizstāvis zvērināts advokāts Alvis Marga tiesai izteicis ierosinājumu Magoni atbrīvot pret drošības naudu, Stukāns pastāstīja, ka Marga jau Rīgas rajona tiesā bija lūdzis atbrīvot Magoni pret 200 tūkstošu eiro drošības naudu.

"Viņš to bija jau lūdzis rajona tiesā [Rīgas rajona tiesa] un 200 tūkstošus eiro uzskatīja par adekvātu. Gan procesa virzītājs, gan rajona tiesa (..) pateica, ka viņi uzskata, ka šajā brīdī nav pamata runāt par citu drošības līdzekli, kā tikai apcietinājumu, lai varētu attiecīgi nodrošināt izmeklēšanu," skaidroja tiesnesis.

Tāpat vēstīts, ka KNAB Magoni tur aizdomās par kukuļa pieņemšanu. KNAB pārstāve Laura Dūša iepriekš informēja, ka kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma panta daļas par kukuļa - materiālu vērtību, mantiska vai citāda rakstura labumu pieņemšanu, ko izdarījusi valsts amatpersona pati vai ar starpnieku par kādu jau izdarītu likumīgu vai nelikumīgu darbību vai pieļautu bezdarbību kukuļdevēja, kukuļa piedāvātāja vai citas personas interesēs, izmantojot savu dienesta stāvokli, neatkarīgi no tā, vai pieņemtais vai piedāvātais kukulis domāts šai valsts amatpersonai vai jebkurai citai personai, ja pārkāpums izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja kukulis pieprasīts.

Par šo pārkāpumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz 10 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un atņemot tiesības uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Pēc Dūšas teiktā, kriminālprocesa ietvaros iegūto pierādījumu kopums dod pietiekamu pamatu uzskatīt, ka kukulis saņemts saistībā ar LDz meitasuzņēmuma "LDz ritošā sastāva serviss" (LDz RSS) iepirkumu.

KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks iepriekš norādījis, ka lietas ietvaros veiktas vairāk nekā 10 kratīšanas un nopratinātas vairākas personas

Portāls "Diena.lv" iepriekš ziņoja, ka iespējams, Magonis tiek turēts aizdomās par aptuveni pusmiljona eiro kukuļa saņemšanu saistībā LDz RSS nesenu daudzmiljonu iepirkumu – četru vecu dīzeļlokomotīvju iegādi no Igaunijas miljonāram Oļegam Osinovskim piederošā uzņēmuma "Skinest".

Iepirktās lokomotīves bijušas dažādā stāvoklī un to cena atšķīrusies, bet katra no četrām lokomotīvēm maksājusi ap diviem miljoniem eiro un vairāk. Divas no četrām iepirktajām dīzeļlokomotīvēm jau piegādātas. "LDz RSS" iepirkums par četru 2TE116 sērijas lietotu dīzeļlokomotīvju iegādi noslēdzās šā gada 7. aprīlī, tajā bijuši divi pretendenti un uzvarējis "Skinest", kas ir arī viens no galvenajiem lokomotīvju rezerves daļu piegādātājiem LDz, pateicoties uzņēmuma līgumiem ar ražotājiem Krievijā, raksta "Diena.lv".

Osinovskis Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR uzsvēris, ka konkurss par lokomotīvju iepirkumu noticis pēc visiem noteikumiem.

Ziņots arī, ka KNAB 6. augusta vakarā veica kratīšanu Magoņa darba vietā, un viņš aizturēts, ar automašīnu atgriežoties no Igaunijas. LDz vadītājs no amata 7.augustā tika atbrīvots, un par viņa pienākumu izpildītāju iecelts LDz līdzšinējais valdes loceklis Aivars Strakšas.

"Lursoft" informācija liecina, ka Magonis bija LDz valdes priekšsēdētājs kopš 2005. gada. No 2003. līdz 2005. gadam vadījis LDz padomi.

LDz pieder valstij. Tā koncerns nodarbojas ar kravu pārvadājumiem pa dzelzceļu un uztur infrastruktūru.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!