Foto: F64

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par iespējamu kukuļošanu saistībā ar Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskā centra topošās Rakstu mājas būvniecību veicis vairāk nekā 15 kratīšanas, un birojs joprojām veic neatliekamās kriminālprocesuālās darbības.

KNAB portālu "Delfi" informēja, ka kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma 320. panta 2. daļas un Krimināllikuma 323. panta 2. daļas par kukuļa piedāvājumu valsts amatpersonai un par kukuļa pieņemšanu.

Birojs 9. jūlijā veicis neatliekamās kriminālprocesuālās darbības, tai skaitā vairāk nekā 15 kratīšanas un vairākas izņemšanas gan uzņēmumos, gan personu dzīvesvietās.

Jau vēstīts, ka kriminālprocesā par vismaz 20 000 eiro kukuļa ņemšanu KNAB aizturējis trīs personas – Rīgas domes deputāti un LU rektora vietnieci juridiskajos jautājumos Baibu Broku un uzņēmējus Gunti Rāvi un Ivaru Milleru. KNAB izmeklētajā kriminālprocesā iespējamais kukulis bijis noformēts kā ziedojums Brokas vadītajai Latvijas Biatlona federācijai.

Krimināllietas ietvaros aizturētās trīs personas atbilstoši kriminālprocesa normām atzītas par aizdomās turētajām.

Brokas aizstāvis Rinalds Bušs norādīja, ka Broka kategoriski noraida KNAB izteiktos pārmetumus. Advokāts gan uzsvēra, ka plašākus komentārus par biroja veiktajām procesuālajām darbībām viņš nevar sniegt.

Visas aizturētās personas šobrīd ir atbrīvotas no īslaicīgās aizturēšanas vietas, piemērojot ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus: aizliegumu izbraukt no valsts un aizliegumu tuvoties noteiktām personām. Valsts amatpersonai papildus piemērots arī drošības līdzeklis: aizliegums ieņemt noteiktu amatu.

LU rektora pienākumu izpildītāja, prorektore Ina Druviete jau neilgi pēc publiski izskanējušās informācijas par Brokas aizturēšanu pieņēma lēmumu uz izmeklēšanas laiku Broku no rektora vietnieces amata atstādināt.

Patlaban izmeklētājs izvērtē neatliekamo kriminālprocesuālo darbību laikā iegūto informāciju un veic citas neatliekamās procesuālās darbības krimināllietas ietvaros. Līdz ar to plašāka informācija izmeklēšanas interesēs netiks sniegta, norāda KNAB.

Birojs vērš uzmanību, ka ziedošana sabiedriskajām organizācijām, tai skaitā sporta un kultūras, vērtējama kā sociāli atbildīga rīcība, ja tā tiek veikta normatīvajos aktos esošajā kārtībā.

Īpaši KNAB uzsver, ka valsts amatpersonai attiecībā uz ziedojumu pieņemšanu ir jāievēro likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" 14. pantā noteiktie ziedojumu pieņemšanas ierobežojumi.

Savukārt publiskā iepirkuma komisijas locekļiem jāievēro ne tikai likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" noteiktie ierobežojumi, aizliegumi un pienākumi, bet arī Publisko iepirkumu likumā noteiktais, tai skaitā iepirkuma komisijas darbības pamatprincipi, piemēram, iepirkuma komisijas loceklis nedrīkst pārstāvēt kandidāta vai pretendenta intereses, kā arī nedrīkst būt saistīti ar kandidātu vai pretendentu.

KNAB norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā. Jebkurā kriminālprocesā iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību.

Atbilstoši normatīvajiem aktiem, nevainīguma prezumpcija tiek piemērota visos kriminālprocesa posmos.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!