Foto: LETA

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde šī gada oktobrī Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīja kriminālprocesu pret vienu personu par betona un dzelzsbetona izstrādājumu ražošanas uzņēmumā veiktu grāmatvedības uzskaitē neuzrādītas darba samaksas izmaksu ievērojamā apmērā un izvairīšanos no nodokļu nomaksas, portāls "Delfi" uzzināja VID.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka kāda persona, būdama ražošanas uzņēmuma vienīgais valdes loceklis, laika posmā no 2017. gada decembra līdz 2018. gada februārim nodarbinātajiem darbiniekiem izmaksāja grāmatvedības uzskaitē neuzrādītu darba samaksu 81 943 eiro apmērā, nenomaksājot iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, tādējādi nodarot kaitējumu valsts budžetam – 44 669 eiro.

Kriminālprocesā šī gada septembrī pieņemts lēmums par procesa uzsākšanu par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai.

Kriminālprocess nosūtīts kriminālvajāšanas uzsākšanai pēc Krimināllikuma 217.1. pantā un 218. panta 2. daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu pazīmēm. Kriminālvajāšanu lūgts uzsākt pret vienu personu.

Krimināllikums par grāmatvedības uzskaitē neuzrādītas darba samaksas izmaksāšanu, ja tas izdarīts ievērojamā apmērā, kā sodu paredz piemērot brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu un atņemot tiesības uz noteiktu vai visu veidu komercdarbību vai uz noteiktu nodarbošanos vai tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz trim gadiem.

Šī likuma 218. panta 2. daļa noteic, ka par izvairīšanos no nodokļu vai tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas vai par ienākumu, peļņas vai citu ar nodokli apliekamo objektu slēpšanu vai samazināšanu, ja ar to nodarīti zaudējumi valstij vai pašvaldībai lielā apmērā, kā sods var tikt piemērota brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

VID atgādina, ka cīņa ar "aplokšņu algām" ir viena no šā gada prioritātēm.

Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 19. pantu neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!