Foto: Shutterstock

Šī gada janvārī Valsts policija (VP) uzsākusi vairākus kriminālprocesus par finanšu līdzekļu izkrāpšanu. Joprojām ir īpaši aktuāls interneta krāpšanas veids – investīciju ieguldīšana apšaubāmās interneta platformās, portālu "Delfi" informēja VP pārstāve Lāsma Kursīte.

2021. gada janvārī VP Latgales reģiona pārvaldē ir uzsākti vairāki kriminālprocesi par finanšu līdzekļu izkrāpšanu. Šādi gadījumi ir reģistrēti Rēzeknē un Balvos, kur no personām ir izkrāpti vairāki tūkstoši eiro.

Policija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, saņemot telefona zvanus no nezināmām personām, kuras runā tikai un vienīgi krievu valodā, kas stādās priekšā kā dažādu uzņēmumu finanšu brokeri vai kā dažādu cita aroda "finanšu speciālisti".

Minētie "finanšu speciālisti" pārliecina cilvēkus uzsākt investīciju darbības, izmantojot dažādas Latvijā nereģistrētās virtuālas interneta platformas, kā arī piedāvā palīdzību visā procesā, lai uzsāktu investīcijas.

Saziņas procesā, potenciālajiem ieguldītājiem piekrītot piedāvājumam, komunikācija turpmāk notiek, izmantojot tērzēšanas lietojumprogrammu "Skype" tikai un vienīgi krievu valodā. Mēģinot uzsākt komunikāciju latviešu valodā, viltus brokeri atzīst, ka nerunā latviski.

Ar "finanšu speciālistu" palīdzību uzticīgie iedzīvotāji savos datoros izveido norēķina kontus virtuālās interneta platformās, un tiek uzsākta investīciju ieguldīšana. Tādā veidā piesaistot personas, kuras piekritušas iesaistīties apšaubāmajās finanšu operācijās tiešsaistē, veikt dažādas finanšu darbības, rezultātā vairākos maksājumos tiek pārskaitītas dažādas naudas summas.

Turpinot komunikāciju ar augstāk minētajiem "finanšu speciālistiem" – krāpniekiem, pēc viņu ieteikumiem ieguldītāji turpina veikt dažādas finanšu darbības – pērkot un pārdodot dažādas akcijas, kā arī veic citas finanšu aktivitātes, kas kopumā rada iespaidu, ka personas no tām darbībām iegūst peļņu.

Komunikācijā ar personām, kuras piekritušas iesaistīties investīciju ieguldīšanā apšaubāmās virtuālās platformās, "finanšu speciālisti" izmanto telefona numurus, kas reģistrēti dažādās valstīs, piemēram, Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Portugālē, Itālijā, Austrijā, Francijā, Beļģijā, Anglijā, Vācijā, Rumānijā, Nīderlandē un citās valstīs, kā arī sarunvaloda starp ieguldītājiem un "finanšu speciālistiem" notiek krievu valodā, taču nedrīkst izslēgt arī iespēju, ka krāpnieki turpmāk var komunicēt citās valodās.

VP veic pārbaudi par šāda veida gadījumiem. Ir pamatotas aizdomas, ka šādu naudas izkrāpšanas shēmu īsteno organizēta personu grupa no ārvalstīm, un noskaidrots, ka šādi noziegumi ir veikti ne tikai Latvijā, bet arī kaimiņvalstīs.

Policija aicina, pirms pieņemt lēmumu par finanšu līdzekļu ieguldīšanu, pārliecināties, vai minētais uzņēmums ir reģistrēts Latvijā un kāds ir tā darbības veids. Tāpat likumsargi aicina pārbaudīt arī cita veida informācija, kas liecina par uzņēmuma darbspēju.

Pirms investīciju platformu izmantošanas, policija aicina pārliecināties, ka izvēlētais pakalpojuma sniedzējs ir saņēmis Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) licenci, jo tikai pie šādiem noguldījumu piesaistītājiem klientu aizsargā valsts.

Policija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem un nebūt pārlieku uzticīgiem, komunicējot ar nepazīstamiem cilvēkiem vai arī iepazīstoties sociālos tīklos ar virtuālajiem lietotājiem, kā arī nevajadzētu nevienam izpaust savus personas datus, elektronisko maksāšanas līdzekļu (kredītkaršu) datus, tādējādi nepakļaujot sevi riskam kļūt par krāpniecības upuriem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!