Foto: LETA
Rīgas apgabaltiesa pirmdien, 22. februārī, atzina politiķi Aivaru Lembergu par vainīgu virknē viņam inkriminēto noziegumu, piesprieda piecu gadu cietumsodu kā arī 20 000 eiro naudas sodu.

Tiesa nosprieda viņu apcietināt tiesas zālē.

Savukārt Lemberga dēlam Anrijam Lembergam tiesa piesprieda divus gadus un vienu mēnesi ilgu ieslodzījumu, bet biznesa partnerim Ansim Sormulim cietumā nāksies pavadīt divus gadus.

Tāpat visiem noteikta mantas konfiskācija.

Lemjot par cietuma soda ilgumu, tiesa ņēma vērā procesa ilgumu un tiesības uz procesa pabeigšanu saprātīgos termiņos, tādēļ visiem apsūdzētajiem tika piemērots nedaudz mīkstāks sods.

No Aivara Lemberga par labu cietušajiem nolemts piedzīt 64 085 eiro.

Tāpat tiesa nosprieda konfiscēt virkni Lemberga īpašumu, kas arestēti procesa laikā, tostarp viņa nekustamos īpašumus Puzē, kuros pats Lembergs mitinās. Konfiscēta arī daļa citu nekustamo īpašumu.

Tāpat konfiscētas dažādas akcijas ārvalstu uzņēmumos, kuru vērtība pārsniedz vairākus miljonus eiro.

Starp konfiscētajiem īpašumiem atrodama arī lata monētu kolekcija, kā arī aproču pogas.

Pirmdien pasludinātais spriedums vēl var tikt pārsūdzēts. Iesaistītās puses to varēs darīt pēc pilnā sprieduma sagatavošanas.

Pirmā tiesas sēde šajā kriminālprocesā notika 2009. gada 20. augustā. Kopš tā laika kopumā bijusi nozīmēta 971 tiesas sēde, no kurām notikušas 737, liecina portāla "Delfi" apkopotā informācija.

Prokuratūra tiesu debatēs lūdza Lembergam piemērot astoņus gadus ilgu brīvības atņemšanu ar mantas konfiskāciju, kā arī naudas sodu 150 minimālo mēnešalgu jeb 64 500 eiro apmērā.

Viņa dēlam Anrijam Lembergam prokuratūra lūdza piemērot piecu gadu un sešu mēnešu brīvības atņemšanu ar mantas konfiskāciju, bet uzņēmējam Ansim Sormulim – brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem un ar mantas konfiskāciju.

Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kas viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem..

Visi trīs apsūdzētie norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008. gada otrajā pusē.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu paplašinātā sastāvā no jauna sāka skatīt 2009. gada 20. augustā.

Lietas sarežģītības dēļ to skata trīs tiesnešu sastāvā.

Līdz 2019. gada septembrim tiesas procesu vadīja tiesnesis Boriss Geimans, taču veselības stāvokļa dēļ viņš lietā vairs nepiedalās. Nu tiesas procesu vada tiesnese Irīna Jansone.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!