Foto: Shutterstock

Pēc pārbaudes veikšanas sociālās korekcijas izglītības iestādē "Naukšēni" Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) uzsāka 13 administratīvo pārkāpumu lietas pret deviņiem iestādes darbiniekiem par emocionālo un fizisko vardarbību pret nepilngadīgajiem, portālu "Delfi" informēja inspekcijas pārstāvis Taivo Trams.

Līdz šim septiņās lietās ir piemērots sods. Četrās – naudas sods (kas nozīmē arī liegumu trīs gadus strādāt iestādēs, kurās uzturas bērni), trijās – brīdinājumi. Savukārt sešas lietas ir izbeigtas. VBTAI gan norāda, ka izbeigtās lietas nenozīmē, ka konkrētā persona nav sodīta, jo vairākas lietas ir ierosinātas pret vienu un to pašu personu.

Spēkā stājušies lēmumi deviņās lietās, bet divās lietās lēmumi ir pārsūdzēti. Par smagākajiem iespējamajiem vardarbības gadījumiem informācija nodota Valsts policijai tālāku darbību veikšanai.

VBTAI uzsver, ka nepieciešamas būtiskas un operatīvas pārmaiņas, lai "Naukšēni" efektīvi pildītu savu funkciju – kompetenti vadīts pārmaiņu process, zinoša un aktīva komanda, kas ir spējīga veidot dialogu ar iestādes audzēkņiem, kā arī konkrētas un precīzas sociālās korekcijas un atbalsta programmas katram audzēknim. Ārkārtīgi būtiska ir iestādes audzēkņiem pieejama nepārtraukta un pietiekama atbalsta sistēma, kā arī skaidrs vēstījums un redzējums par iestādes nākotni gan pusgada, gan piecu gadu perspektīvā.

Ņemot vērā iestādē konstatēto, VBTAI pēc pārbaudes sniedza ieteikumus situācijas uzlabošanai, tostarp – nodrošināt bērnu izolāciju atbilstoši likuma prasībām un nepieļaut karcera izmantošanu; nepieļaut soda sistēmas manipulatīvu izmantošanu; nodrošināt psihologa pieejamību iestādē un sociālās rehabilitācijas iespējas; izvērtēt darbinieku kompetences un nodrošināt tiem nepieciešamo atbalstu; nodrošināt nepilngadīgajiem pilnvērtīgu uzturu un nepieļaut tā liegumu kā soda metodi, kā arī nodrošināt pilnvērtīgas izglītības iespējas.

Jau vēstīts, ka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) saistībā ar konstatētajiem bērnu tiesību pārkāpumiem pagājušā gada oktobra sākumā pieņēma lēmumu atstādināt no darba "Naukšēnu" direktoru Didzi Čākuru.

Tika ziņots, ka, pamatojoties uz dienestu rīcībā esošo informāciju, skolā, iespējams, tiek pieļauti bērnu tiesību pārkāpumi un netiek nodrošinātas bērnu tiesības un intereses. Šādi signāli saņemti no "Naukšēnu" audzēkņiem, kuri norādījuši uz fizisku un emocionālu vardarbību no iestādes darbinieku un pedagogu puses.

Sociālās korekcijas izglītības iestāde "Naukšēni" ir Izglītības un zinātnes ministrijas pārziņā esoša izglītības iestāde, kas darbojas kopš 1998. gada. Iestādē ievieto bērnus vecumā no 11 līdz 18 gadiem, pamatojoties uz tiesas lēmumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!