Foto: DELFI

Šī gada 3. janvārī Valsts drošības dienests (VDD) aizturējis Latvijas pilsoni saistībā ar aizdomām par saimnieciskā resursa nodrošināšanu Eiropas Savienības (ES) sankcijām pakļautam Kremļa propagandas resursam, portāls "Delfi" uzzināja VDD. "Delfi" rīcībā esošā informācija liecina, ka tas ir bijušais "Sputņik Lietuva" redaktors Marats Kasems.

Aizturēšana tika veikta kriminālprocesa ietvaros, kuru VDD uzsācis saskaņā ar Krimināllikuma 84. panta pirmo daļu, proti, par ES noteikto sankciju iespējamu pārkāpšanu.

Kasems 2013.gadā kandidēja Salaspils novada domes vēlēšanās no partijas "Saskaņa", taču pēc tam tika izslēgts no partijas, jo sociālajos tīklos un citos interneta portālos plašu ievērību piesaistīja video, kurā viņš redzams, gānoties par pašvaldību vēlēšanu rezultātiem.

2018. gadā Kasems kandidēja Saeimas vēlēšanās no partiju apvienības "Par alternatīvu". Viņš sarakstā bija pieteikts kā Kremļa propagandas medija "Rossia Segodja" žurnālists.

Vēlāk Kasems kļuva par "Sputņik Lietuva" redaktoru, bet 2019. gadā Lietuva pasludināja viņu par "persona non grata" un uz pieciem gadiem liedza iebraukšanu valstī.

Pēdējos gados Kasems regulāri uzturējās Krievijā, kur piedalījās dažādos Krievijas propagandas raidījumos, arī pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. 2022. gada nogalē Kasems atbrauca uz Latviju, kur sagaidīja 2023. gadu, sociālos tīklos publicējot arī fotogrāfiju pie Brīvības pieminekļa.

Kasems arī 2013. gadā izcēlās ar video, kurā nolādēja Latvijas iedzīvotājus pēc tam, kad bija zaudējis vēlēšanās.

Aizturētā Latvijas pilsoņa aktivitātēm VDD sekojis līdzi jau ilgstoši. Persona strādā vienā no Kremļa kontrolē esošās aģentūras "Rossiya Segodnya" informācijas resursiem, kas izplata Kremļa interesēm atbilstošus vēstījumus, tajā skaitā regulāri diskreditējot Latviju un tās sabiedrotās valstis. Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā šis Kremļa propagandu veidojošais un izplatošais resurss ES dalībvalstīs ir bloķēts saistībā ar Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu attaisnošanu un darbībām situācijas destabilizēšanai citās Eiropas valstīs.

Aizturētais Latvijas pilsonis šajā informācijas resursā ieņem vadošu amatu, organizējot un vadot satura veidošanu. Persona vairākus gadus dzīvoja un strādāja Krievijā, bet 2022. gada nogalē ieradās Latvijā.

VDD atgādina, ka sankcijām pakļautiem uzņēmumiem ir aizliegts nodot gan finanšu, gan saimnieciskos resursus, tajā skaitā veikt darbu to labā.

Personai ir piemērots aizdomās turētā statuss un kā drošības līdzeklis noteikts apcietinājums. Kasema advokāte Imma Jansone portālam "Delfi" norādīja, ka vēl nav saņēmusi lietas materiālus, bet pēc tam lems par lēmuma par apcietinājumu pārsūdzēšanu.

Izmeklēšana šajā kriminālprocesā turpinās un VDD sniegs papildu informāciju par izmeklēšanas gaitu atbilstoši kriminālprocesa virzībai.

Jau 2020. gada 16. janvārī VDD pret vairākiem Latvijas valstspiederīgajiem, kuri veidoja saturu Krievijas Federācijai piederošās aģentūras "Rossiya Segodnya" informācijas resursiem "Sputnik" un "Baltnews", uzsāka kriminālprocesu par iespējamu starptautisko sankciju pārkāpšanu.

Aģentūras "Rossiya Segodnya" ģenerāldirektors ir Vladimiram Putinam pietuvinātais Dmitrijs Kiseļovs, pret kuru ES ir noteikusi sankcijas par tā pārvaldībā esošo informācijas resursu izmantošanu Krievijas agresīvās ārpolitikas realizēšanai, konkrēti – darbībām Ukrainas teritoriālās integritātes, suverenitātes un neatkarības graušanas atbalstam.

Pirmstiesas izmeklēšana 2020. gadā uzsāktajā kriminālprocesā ir noslēgusies un kriminālprocesa materiāli 2021. gada 24. septembrī ir nosūtīti prokuratūrai, rosinot pret satura veidotājiem uzsākt kriminālvajāšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!