Foto: LETA

Otrdien, 28. martā, Valsts policijā tika saņemta informācija par to, ka Torņkalnā, Rīgā, kāda nama logos atkal redzami Krievijas karogi, uzraksts krievu valodā un viena lentīte Latvijas karoga krāsās, portāls "Delfi" uzzināja policijā.

Valsts policijas Rīgas Zemgales iecirkņa darbinieki sievietes dzīvesvietā veica kratīšanu, kuras laikā no logiem noņēma karogus un uzrakstu, kā arī izņēma priekšmetus, kam varētu būt pierādījumu nozīme.

Sieviete tika aizturēta un nogādāta policijas iecirknī tālāko procesuālo darbību veikšanai.

Šī nebija pirmā reize, kad 1967. gadā dzimušās sievietes dzīvesvietā viesojās likumsargi – marta sākumā sieviete tika aizturēta par tamlīdzīgām darbībām, proti, par kara slavinošu simbolu izmantošanu.

Arī toreiz sieviete sava dzīvokļa logos bija uzlīmējusi Krievijas karogus, vienu Latvijas karogu, vienu lentīti Latvijas karoga krāsās, kā arī dažādus uzrakstus krievu un latviešu valodā.

Šajos gadījumos policisti uzsāka kriminālprocesus pēc Krimināllikuma 74.1 panta – par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru vai kara nozieguma publisku slavināšanu.

Par šādu noziegumu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.

Ceturtdien, 30. martā, tiesa aizturētajai sievietei piemēroja drošības līdzekli – apcietinājumu.

Kriminālprocesos turpinās izmeklēšana.

Valsts policija atgādina, ka agresorvalsti Krieviju vai tās armiju slavinošas aktivitātes un darbības Latvijā nav pieļaujamas un atbalstāmas. Likumsargi rūpīgi seko līdzi norisēm sabiedrībā un pievērš pastiprinātu uzmanību jebkādām darbību izpausmēm, kas saistītas ar atbalstu Krievijas karam Ukrainā, tāpēc aicinām iedzīvotājus arī turpmāk ziņot policijai par likumpārkāpumiem, aizdomīgām personām vai sabiedriskās kārtības apdraudējumiem, zvanot pa tālruņa numuru 110.

Tāpat Valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.

"Delfi" jau rakstīja, ka Valsts drošības dienests (VDD) šā gada 15. martā ir rosinājis prokuratūru uzsākt kriminālvajāšanu pret personu, kura publiskās vietās regulāri demonstrēja atbalstu agresorvalstij Krievijai un tās uzsāktajam karam Ukrainā.

VDD gan nemin personas vārdu, taču "Delfi" zināms, ka tā ir Jeļena Kreile, kuras vārds jau iepriekš publiski izskanējis saistībā ar atbalstu Krievijai.

VDD atgādina, ka kriminālprocesu pret šo personu VDD uzsāka 2022. gada 16. martā, pamatojoties uz Krimināllikuma 74.1. pantā minētā noziedzīgā nodarījuma pazīmēm, proti, par Krievijas īstenoto kara noziegumu un noziegumu pret mieru iespējamu slavināšanu un attaisnošanu.

Krimināllikums par šādu pārkāpumu kā sodu paredz piemērot brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai probācijas uzraudzību, vai sabiedrisko darbu, vai arī naudas sodu.

Minēto personu 2022. gada 16. martā latviešu leģionāru piemiņas pasākumu laikā pie Brīvības pieminekļa aizturēja Valsts policijas amatpersonas.

Aizdomās turētā persona daudzkārt tika fiksēta publiskās vietās un publiskos pasākumos, nēsājot pleca somu ar simbolu "Z", kas Krievijas propagandas resursos tiek izmantots kā atbalsta simbols Krievijas uzsāktajai karadarbībai Ukrainā. Tāpat persona pie Krievijas vēstniecības Rīgā pauda atbalstu agresorvalstij laikā, kad tur norisinājās pret Krievijas uzsākto karu Ukrainā vērsta protesta akcija. Persona regulāri veikusi arī citas provokatīvas darbības, kas vērstas uz Krievijas agresijas slavināšanu un attaisnošanu. Personas dzīvesvietā veicot kratīšanu, VDD izņēma dažādus pašgatavotus agresorvalsti Krieviju un tās uzsākto karu Ukrainā slavinošus priekšmetus.

Jau rakstīts, ka TV3 raidījums "Bez Tabu" iepriekš vēstīja, ka Valsts policija aizturējusi sievieti, kura dzīvokļa logā namā Torņakalnā jau ilgu laiku izvietoja Krievijas karogus, kā arī šo lielvalsti atbalstošus uzrakstus krieviski, piemēram, "Putins mans draugs".

Raidījums ziņoja, ka aizturēta Torņakalna nama dzīvokļa iemītniece Jeļena Kreile. Viņa pērn vairākkārt parādījusies sabiedrībā ar uz somas uzkrāsotu okupantu simboliku ("Z" burtu), kas tiek izmantota Ukrainā.

"Re:Baltica" iepriekš vēstīja, ka Kreile iepriekš piedalījusies protestos pret Krievijas karu Ukrainā, kur uz ukraiņu atbalstītāju fona provokatīvi stāvēja ar plakātu "Krievija, es ar tevi!", bet leģionāru piemiņas dienā pie Brīvības pieminekļa viņu aizturējuši policisti.

Sieviete, kuru policija Torņakalnā nesen aizturēja par logā izkārtiem Krievijas agresiju slavinošiem simboliem, jau ir pamanījusies sakrāt 35 administratīvā pārkāpuma procesu, izriet no policijas sniegtās informācijas.

Likumsargi norāda, ka pret sievieti Valsts policijas Rīgas Zemgales iecirknī ir uzsākti 35 administratīvā pārkāpumu procesi – puse par militārās agresijas un kara noziegumu slavinošu simbolu izmantošanu publiskā vietā un puse no tiem ir par Covid-19 ierobežojumu pārkāpumiem.

Arī "Delfi" pērn 16. martā vēstīja, ka šī pati sieviete aizturēta pie Brīvības pieminekļa 16. marta gājiena laikā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!