Foto: Shutterstock

Liela mēroga starptautiskā operācijā otrdien, 27. februārī, tiesībsargājošās iestādes Itālijā, Latvijā un Lietuvā aizturēja 18 noziedzīga grupējuma dalībniekus. Izmeklētāji uzskata, ka divi galvenie aizdomās turamie Lietuvas finanšu institūcijā ir atmazgājuši aptuveni divus miljardus eiro, izmantojot tā saukto čaulu kompāniju tīklu. Tāpat abi galvenie aizdomās turamie, kuru dzīvesvietas bija Latvijā un Lietuvā, piedāvāja naudas atmazgāšanu tiešsaistē kā pakalpojumu noziedzniekiem.

Trešais aizdomās turamais, kurš vadīja citu organizētās noziedzības grupējumu, tika arestēts tajā pašā operācijā par 15 miljonu eiro valsts līdzekļu izkrāpšanu no Itālijas varas iestādēm, paziņojumā medijiem vēsta Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Lāsma Greidāne.

Šie līdzekļi tika legalizēti, izmantojot tā saukto čaulu uzņēmumu tīklu, kura centrā bija kāda finanšu iestāde Lietuvā.

Šajā operācijā darbojās 250 tiesu iestāžu pārstāvji un tiesībaizsardzības iestāžu darbinieki.

"Kopumā tika pārmeklētas 55 vietas un kopumā 11,5 iesaldēti aktīvi un bankas konti," paziņojumā norāda Greidāne.

Policijas sniegtā informācija liecina, ka noziedzīgais grupējums atmazgāja naudu, kas iegūta, veicot dažādas noziedzīgas darbības, tostarp izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, kiberkrāpšanu, viltus maksātnespējas procesu pieteikšanu un narkotiku kontrabandu.

Daļa no ieņēmumiem tika ieguldīti Latvijas un Lietuvas ekonomikā, iegādājoties nekustamos īpašumus un luksusa klases transportlīdzekļus.

Legalizētie naudas līdzekļi ietver arī 15 miljonus eiro no nelikumīgi iegūtām tā sauktajām "celtniecības prēmijām", ko piešķir Itālijas valsts iestādes.

Atbalsta programmu ietvaros valsts piešķīra līdzekļus esošo ēku renovācijas un siltināšanas darbiem un citiem energotaupības pasākumiem. Izmeklēšanas laikā atklāts, ka remontdarbi faktiski nenotika, finansējuma pieteicēji nebija patiesie ēku īpašnieki vai pieteiktās ēkas neeksistēja vispār.

Aizdomās par šīs krāpnieciskās shēmas organizēšanu tiek turēta kāda praktizējoša nodokļu konsultante, kura kopumā noorganizēja valsts finansējuma saņemšanu 72 personām.

Valsts policijā vēsta, ka 2021. gadā izmeklēšanu uzsāka Neapoles un Lečes prokuratūra Itālijā, bet 2022. gadā ar Eirojusta starpniecību tika piesaistīti izmeklētāji no Latvijas un Lietuvas.

Drīz pēc tam Lietuvā aizdomās par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas noteikumu neievērošanu finanšu iestādei tika atsaukta bankas licence un tika uzsākta arī maksātnespējas procedūra.

Valsts policijā uzsver, ka "Latvijas un Lietuvas varasiestāžu ātrā reakcija par aizdomīgiem darījumiem ļāva identificēt un laicīgi iesaldēt miljonus, kā arī konfiscēt nekustamos īpašumus un luksusa klases transportlīdzekļus".

"Eirojustam un Eiropolam bijusi galvenā loma starptautiskās darbības veicināšanā un koordinēšanā. Izmeklēšanas laikā Eirojusts atbalstīja kopīgas izmeklēšanas grupas izveidi un finansēšanu starp visām iesaistītajām valsts iestādēm. Kopā tika noorganizētas astoņas koordinācijas sanāksmes, lai sagatavotos Itālijas, Latvijas un Lietuvas iestāžu operācijai. Šie sagatavošanās darbi arī novērsa iespējamos jurisdikcijas konfliktus. Tostarp, Eirojusts veicināja Lietuvas varas iestāžu iesaldēto līdzekļu atdošanu Itālijai vairāk nekā trīs miljonu eiro apmērā," uzsver Latvijas Valsts policijā.

Valsts policijā akcentē, ka Eiropols ir atbalstījis šo operāciju kopš 2022. gada janvāra, cieši sadarbojoties ar valstu izmeklētājiem, lai atklātu noziedzīgā grupējuma veikto darbību apjomu. Vienlaikus, gatavojoties operācijai, uz Latviju nosūtīti divi Eiropola eksperti, lai sniegtu atbalstu varas iestādēm to izmeklēšanas pasākumos.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!