Foto: LETA

Valsts policijas pirms trim gadiem sāktajā kriminālprocesā par mēģinājumu izkrāpt daudzus miljonus eiro vērtas uzņēmuma "Olainfarm" akcijas prokuratūra kriminālvajāšanu sākusi tikai pret vienu personu, bet pret vēl četriem sākotnēji aizdomās turētajiem kriminālprocess izbeigts, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Kā atzīmē raidījums, Valērija Maligina mantinieču karš ilga vairākus gadus un tā centrā bija zāļu ražotne "Olainfarm", kuras 42% akciju piederēja pastkastītes firmai "Olmafarm". Teorētiski tās īpašnieces bija trīs Maligina meitas, bet 2021. gada pavasarī realitātē to kontrolēja piesaistītā juriste Milana Beļeviča, kura kopā ar investīciju baņķieri Kārli Krastiņu un advokātu Haraldu Velmeru bija piesaistījuši akciju pircēju no Čehijas. Tam bija jāizbeidz cīņa ap kontroli uzņēmumā, ja izdotos vienoties ar mantiniecēm.

Tobrīd otrs reālākais pretendents uz akciju iegādi bija farmācijas grupa "Repharm", kas apgalvoja, ka 2021.gada 26.aprīlī tai izdevās vienoties ar visām mantiniecēm un Beļeviču atcelt no "Olmafarm" vadības. Vietā iecēla savu pārstāvi Pēteri Rubeni, bet pirms viņš tika pie vadības grožiem, Beļeviča steigusi akcijas pārdot. Atlaistā vadītāja līgumu par vairākus desmitus miljonu eiro vērto akciju pārdošanu parakstīja trijos naktī, un Čehijā investori līgumu parakstīja teju tajā pašā laikā. Līguma parakstīšanas brīdī klāt bijuši Velmers un Krastiņš.

Nākamajā rītā Beļeviča bankā "BlueOrange" atvērusi vērtspapīru kontu uz "Olmafarm" vārda un mēģinājusi uz to pārskaitīt 6 miljonus "Olainfarm" akciju. Tās tobrīd glabājās "SEB bankā". Bankas darbinieks pamanīja, ka Beļeviča ir atcelta no amata un pārskaitījumu apturēja. Beļeviču, Velmeru, Krastiņu un čehus Vojteku Kočenu un Tiboru Bokoru turēja aizdomās kriminālprocesā par iespējamu krāpšanu lielā apmērā.

Kopš tā laika pilnīgu kontroli pār "Olainfarm" nostiprinājuši čehu sāncenši - "Repharm" grupa.

Šī gada marta beigās Valsts policija nosūtījusi lietu prokuratūrai un lūgusi sākt kriminālvajāšanu pret visiem pieciem aizdomās turētajiem, tomēr nedēļu vēlāk prokurors Māris Trušels kriminālprocesu izbeidza pret visiem, izņemot Beļeviču. Lēmumā par kriminālprocesa izbeigšanu prokurors raksta, ka Velmers pie līguma parakstīšanas bijis klāt tikai kā advokāts. Ne viņa, ne Krastiņa iesaistē neesot gūti pierādījumi. Tam nepiekrīt "Repharm" puse.

Čehijas uzņēmums, kas plānoja tikt pie "Olainfarm" akcijām, bija "Black Duck Invest". Tas bija dibināts trīs nedēļas pirms līguma parakstīšanas Avotu ielas dzīvoklī. Firmas patiesais labuma guvējs ir Tomašs Kršeks. Tās juridiskajā adresē Prāgā atradās vēl viena Kršekam piederoša kompānija "VH Latvia Invest". Šīs firmas direktors bija Velmers.

Atbildīgais prokurors atteicies komentēt lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu, jo tas vēl nav stājies spēkā. Ģenerālprokurors Juris Stukāns atzīmējis, ka neko sīkāk par lietu nezinot, bet izmeklētājs vēl varot pārsūdzēt izbeigšanas lēmumu, ja tam nepiekrīt.

Beļevičai apsūdzība inkriminē krāpšanas mēģinājumu, par ko ir daudz maigāks sods nekā par darbošanos organizētā grupā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!