Foto: LETA

Ja apstiprināsies, ka Latvijas Okupācijas muzeja dedzināšanas krimināllietā aizturētās personas ir saistījušās ar Latvijai nedraudzīgo ārvalstu dienestiem un darbojušās to interesēs, tad šīs lietas izmeklēšanu varētu pārņemt Valsts drošības dienests (VDD), intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Rīta panorāma" sacīja dienesta priekšnieks Normunds Mežviets.

Viņš norādīja, ka konkrētās lietas izmeklēšanā patlaban procesa virzītājs ir Valsts policija, bet VDD tai sniedz atbalstu.

Tomēr, ja izmeklēšanas gaitā tiks iegūta būtiska papildu informācija, kas, piemēram, liecinās par aizdomās turēto personu vadīšanu no ārvalstīm, tad procesa virzītājs un arī kvalifikācija var mainīties, pieļāva Mežviets, norādot arī uz iespēju izdalīt no pamata lietas kādu atsevišķu daļu.

Kā ziņots, naktī uz 27.februāri Latvijas Okupācijas muzejā tika iemests degmaisījums, kā rezultātā liesmas izpostīja muzeja direktores kabinetu.

Pēc notikušā Valsts policija sāka kriminālprocesu par svešas mantas tīšu iznīcināšanu vai bojāšanu, ja tā izdarīta ar dedzināšanu vai citādā vispārbīstamā veidā. Par šādu nodarījumu var piemērot brīvības atņemšanu līdz desmit gadiem.

Vēlāk šajā krimināllietā tika aizturētas trīs personas - Latvijas pilsonis, kurš iepriekš nonācis policijas redzeslokā saistībā ar narkotikām, Olaines iedzīvotājs, kurš agrāk tiesāts par mantiskiem noziegumiem, un Olaines iedzīvotāja, kura arī iepriekš bijusi policijas redzeslokā.

Saskaņā ar TV3 raidījuma "Nekā personīga" vēstīto, aizturētie ir Valentīns Razmerica no Jelgavas, kā arī Vitālijs Lukjanovičs un Marija Dzene no Olaines novada Plakanciema. Noprotams, ka degmaisījuma pudeli varētu būt metis Razmerica.

Tāpat Mežvietu atsevišķos gadījumos ļoti mulsinot tiesu pieņemtie lēmumi dienesta izmeklētajās lietās. Intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" Mežviets atzina, ka demokrātiskā valstī nebūtu korekti kritizēt tiesu varu, tomēr atsevišķos gadījumos viņam neesot saprotami principi, pēc kuriem vadās tiesas, piemēram, piemērojot drošības līdzekļus VDD aizturētajām personām.

"Ir bijusi virkne personu, kas ir vienkārši tikušas atbrīvotas no apcietinājuma. Notiesātas personas par spiegošanu atbrīvotas. Mums ir vairāki gadījumi, kad cilvēki ir vienkārši aizbēguši no mūsu valsts nekavējoties," stāstīja Mežviets.

Viņš uzskata, ka ir nopietns pamats diskusijai par tiesu pieeju ar valsts drošības apdraudējumu saistīto krimināllietu skatīšanai. Šādu diskusiju viņš esot rosinājis Augstākās tiesas priekšsēdētājam Aigaram Strupišam, kurš esot izrādījis lielu izpratni. Arī Valsts prezidents šo jautājumu ir aktualizējis, atgādināja Mežviets.

VDD priekšnieks uzskata, ka tiesu vara patlaban ir "ceļā uz jaunas izpratnes veidošanu" par modernākajiem apdraudējumiem un aktuālo drošības situāciju valstī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!