Foto: Ilmārs Znotiņš/Valsts prezidenta kanceleja

Svētdien, 17. martā, Nacionālās pretošanās kustības piemiņas dienā, Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs piedalījās nacionālo partizānu piemiņas pasākumā pie Īles bunkura, portālu “Delfi” informēja Prezidenta kancelejā.

Uzrunājot klātesošos, Valsts prezidents teica: "Pirms 80 gadiem Latvijas Centrālā padome pieņēma memorandu, aicinot atjaunot faktisko mūsu valsts suverenitāti, aicinot atjaunot Latvijas valdību, aicinot atjaunot mūsu valsti vēl vācu okupācijas laikā. Piecus gadus vēlāk šeit, Īlē, latviešu un lietuviešu nacionālie partizāni izcīnīja sīvu kauju pret padomju okupantiem, pret čekistiem, lielā mērā atgādinot, ka brīvības dzirksts ir dzīva."

"Šodien mēs godinām viņu piemiņu. Šodien mēs sakām paldies visiem tiem, kuri garos padomju okupācijas gadus cīnījās un turēja piemiņā mūsu valsts neatkarību un beigās arī atguva to," sacīja Rinkēvičs.

Tāpat viņš uzsvēra, ka šī ir īpaša diena arī tādēļ, ka "mēs labi zinām, ka pasaulē nav mierīgi, ka mūsu ukraiņu draugi šobrīd cīnās par brīvību lielā mērā tāpat kā savulaik gan nacionālie partizāni, gan Baltijas tautas cīnījās par savu brīvību".

"Brīvība nav pašsaprotama – par brīvību ir jācīnās un jāgatavojas to aizstāvēt katru dienu. Es esmu pilnīgi pārliecināts, ka gan šodien, redzot šeit tik daudz cilvēkus no dažādām paaudzēm, mēs spēsim nosargāt savu neatkarību, savu drošību. Bet tam ir jāgatavojas – tam ir jābūt pastāvīgi gataviem," akcentēja prezidents.

Viņš novēlēja, lai šī vieta un lai to cilvēku, kuri savulaik cīnījās un nebaidījās, piemiņa ir labs atgādinājums mums visiem par to, ka brīvību un neatkarību ir jāaizsargā un jāaizstāv katru dienu.

Baltijas valstīs lielāko bunkuru 1948. gadā Zebrenes pagasta Īles mežos izbūvēja apvienotās latviešu – lietuviešu grupas partizāni, lai turpinātu cīnīties pret padomju varu. 27 cilvēku lielo grupu vadīja gados jaunais komandieris Kārlis Krauja (īstajā vārdā Visvaldis Brizga).

1949. gada 17. martā 24 partizāni, kas tobrīd atradās bunkurā, izcīnīja pēdējo, ļoti nežēlīgu un nevienlīdzīgu kauju pret vismaz 700 vīru lielo Valsts drošības ministrijas karaspēku. Bojā gāja 15 partizāni, deviņi tika sagūstīti un kopā ar atbalstītājiem izsūtīti uz Sibīriju.

Īles nacionālais partizānu bunkurs tika atjaunots 2013. gada rudenī. Tradicionāli katru gadu 17. martā, pēdējās kaujas atceres dienā, pie atjaunotā bunkura tiek rīkots piemiņas pasākums, lai atcerētos nacionālo partizānu cīņas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!