Foto: Publicitātes foto

Pateicoties kāda donora tuvinieku piekrišanai orgānu ziedošanai, Stradiņa slimnīcā veiktas piecas transplantācijas operācijas – tika pārstādīta sirds, veikta aknas un nieru transplantācija, kā arī viens pacients tika pie redzenes transplanta, vēsta Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīcā.

Vairāku orgānu izņemšanas operācija notika 15. martā vienā no Latvijas reģionālajām slimnīcām, kad vienlaicīgi tika iegūti četri transplantējami orgāni un audi.

Lai transplantācijas proces noritētu iespējami ātrāk, tika piesaistīts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), kas palīdzēja nodrošināt orgānu, medicīniskā aprīkojuma un personāla transportēšanu.

Pateicoties tam, ka piederīgie piekrita orgānu ziedošanai, tika dota iespēja veikt dzīvību glābjošas operācijas četriem pacientiem un sniegta iespēja uzlabot redzi vienam pacientam. Stradiņa slimnīca un donora orgānu saņēmēji ir dziļi pateicīgi šī donora piederīgajiem, kuri tik grūtā brīdī, zaudējot tuvinieku, ir piekrituši veikt šo ziedojumu.  

Aknu transplantācijas veikšanā tika piesaistīti speciālisti no Karolinskas Universitātes slimnīcas Zviedrijā (Karolinska University Hospital). Savukārt orgānu ziedošana varēja notikt pateicoties Reģionālās slimnīcas intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļas personāla profesionālai darbībai.

NMPD Specializētās medicīnas centrs koordinēja  un nodrošināja Valsts Robežsardzes helikoptera piesaisti donora sirds un ķirurgu brigādi transportēšanai no donora slimnīcas uz Rīgu. Tāpat Specializētās medicīnas centrs nodrošināja mediķu un visa nepieciešamā medicīniskā aprīkojuma transportēšanu no Rīgas uz donora slimnīcu un atpakaļ, lai maksimāli ātri tiktu veikta atbilstošā operācija.

Kopumā šajā pasākumā no NMPD puses tika iesaistīti trīs operatīvie medicīniskie transporta līdzekļi, tādējādi nodrošinot atbalstu augsta līmeņa profesionāļiem visa procesa garumā.

Donoru orgānu pieejamība Latvijā ir kritiski zema, tāpēc Stradiņa slimnīca atgādina, ka orgānu ziedošana ir iespējama gan dzīves laikā, gan pēc nāves. Dzīves laikā ir iespējams ziedot vienu nieri, aknas daivu (bērniem) un plaušas daivu (bērniem).

Savukārt pēc nāves cilvēks var izglābt vismaz astoņu citu cilvēku dzīvības vai atgriezt cilvēkiem dzīves kvalitāti, ziedojot divas nieres, aknas, sirdi, plaušas, zarnas, aizkuņģa dziedzeri, tievās zarnas, radzenes, kaulus un cīpslas.

Latvijā pašreiz tiek veikta sirds, aknu, nieru un radzenes transplantācija.

Saskaņā ar Latvijas normatīvajiem aktiem ikvienam valsts iedzīvotājam ir iespēja izteikt savu gribu par orgānu ziedošanu pēc savas nāves, veicot atbilstošu atzīmi valsts E-veselības sistēmas tīmekļvietnē www.eveseliba.gov.lv vai mutiski informējot savus tuvākos cilvēkus, lai šo atbildību neatstātu uz savu radinieku pleciem. Sīkāka informācija par šo iespēju pieejama šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!