Foto: LETA

Pirmdien Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā (Stradiņa slimnīca) svinīgi atklāta Sirds ķirurģijas anestezioloģijas un intensīvās terapijas nodaļa, Asinsvadu ķirurģijas hibrīdzāle un Sirds ķirurģijas operāciju bloks, portāls "Delfi" uzzināja slimnīcā.

Jaunās telpas padarīs drošāku un ērtāku pacientu un ārstniecības personāla vidi, būtiski uzlabojot ārstniecības pakalpojumu sniegšanas iespējas un nodrošinot visaugstākā līmeņa un sarežģītības pakāpes sirds un asinsvadu operācijas, akcentē slimnīcā.

Stradiņa slimnīcas Sirds ķirurģijas centrs ir vienīgā vieta Latvijā, kur tiek sniegta ķirurģiska palīdzība visiem pieaugušajiem valsts iedzīvotājiem ar visplašākā spektra sirds slimībām 24 stundas diennaktī. Centrs savas vairāk nekā 50 gadu pastāvēšanas laikā ir izveidojis un nostiprinājis izcilu profesionāļu komandu, kas ieņem vadošu lomu Baltijā vairākās jomās, īpaši koronārajā ķirurģijā, mazinvazīvā sirds vārstuļu ķirurģijā u.c.

Ik gadu centrs palīdz atgriezties pilnvērtīgā ikdienas dzīvē aptuveni 1000 Latvijas iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz pat 91 gadam, kuru dzīves kvalitāte pirms operācijas ir bijusi ievērojami samazināta, veselība un prognozējamā dzīvildze ir bijusi ļoti slikta. Tiek prognozēts, ka cilvēku skaits, kam būs nepieciešama sirds operācija, tuvākajos gados tikai pieaugs, jo kopējais gados veco cilvēku skaits Latvijā katru gadu pieaug ne tikai relatīvos, bet arī absolūtos skaitļos.

Stradiņa slimnīcas ārsti nodrošina palīdzību pacientiem asinsvadu slimību vai traumu gadījumos un veic visa veida asinsvadu operācijas. Šajā centrā gadā tiek ārstēti vairāk nekā 2500 slimnieku un veiktas 2000 dažādas klasiskās ķirurģijas un endovaskulārās asinsvadu operācijas. Asinsvadu ķirurģijas centrs ir viens no Baltijā vadošajiem aortas endoprotezēšanas centriem un ir atpazīstams arī Eiropā un Amerikā.

Stradiņa slimnīcas viens no stratēģiskajiem attīstības virzieniem ārstnieciskajā attīstībā un zinātniskajā pētniecībā ir kardioloģija. Tāpēc, atklājot jaunās ārstniecības telpas, Stradiņa slimnīca spērusi nozīmīgu soli, lai būtiski uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu pacientiem un ārstniecības personālam.

Jaunās Sirds ķirurģijas anestezioloģijas un intensīvās terapijas nodaļas telpas ir gaišas un modernas. Nodaļā izbūvētas četras jaunas mūsdienu prasībām atbilstošas intensīvās terapijas palātas ar kopumā 10 gultas vietām un jaunu aprīkojumu. Nodaļā izveidotas ērtas personāla darba un atpūtas telpas, kā arī noliktavas.

Veicot mūsdienu prasībām atbilstošu telpu funkcionālu pārplānošanu un inženierkomunikāciju nomaiņu, tapusi jauna Asinsvadu ķirurģijas hibrīdzāle ar modernu robotizētu attēlveidošanas sistēmu – hibrīdangiogrāfu, kas īpaši pielāgots operāciju zālei. Jaunā iekārta ļauj veikt sarežģītas asinsvadu operācijas mazinvazīvā veidā, apvienojot klasisko ķirurģiju ar mūsdienīgām mazinvazīvām endovaskulārām asinsvadu ārstēšanas metodēm rentgena kontrolē. Tā ir Baltijā pirmā šīs paaudzes hibrīdoperāciju zāles iekārta. Hibdrīzāle ietver ne tikai operācijas zāles, bet arī pacientu, personāla un tehnisko telpu izbūvi.

Plānots, ka hibrīdoperāciju zāli izmantos arī ginekologi – dzemdību speciālisti, nodrošinot komplicētas dzemdības; tāpat plānots zāli izmantot arī plaušu hipertenzijas ārstēšanai.

Savukārt Sirds ķirurģijas operāciju blokā tagad ir četras modernas operāciju zāles, kas atbilst visaugstākajiem pasaules standartiem un tehnoloģiskajā ziņā ļauj realizēt vissarežģītākās operācijas. Operāciju zāles aprīkotas ar digitāliem risinājumiem –vadības sistēmu, kas regulē mikroklimatu un attēlo reālos un iepriekš veiktos pacientu izmeklējumus. Telpas aprīkotas ar jaunām lampām un videosistēmām, kas atļauj veikt operāciju ierakstus un translācijas. Operāciju blokā izveidotas modernas atpūtas un darba telpas, kā arī ģērbtuves personālam.

Jaunie ārstniecības objekti īstenoti Stradiņa slimnīcas infrastruktūras attīstības projekta "Stradiņa slimnīcas attīstība kvalitatīvu pakalpojumu nodrošināšanai" ietvaros. Tā ietvaros veikti ievērojami remontdarbi vairākās Slimnīcas ēkās, t.sk. arī uzbūvēta jaunā moduļu ēka. Jaunuzbūvētās telpas patlaban izmanto Neatliekamās medicīnas centrs un operāciju bloks. Ēkas plānojums un funkcionalitāte īpaši pielāgota dažādām neparedzētām situācijām – tā ir ērti pārveidojama, nodalāmas palātas un pacientu plūsmas. Projekta ietvaros iegādātas remontēto telpu aprīkošanai nepieciešamās medicīnas tehnoloģijas, mēbeles un aprīkojums.

Projekta kopējās izmaksas ir 23 678 296 eiro, no tām 16 915 473 eiro Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējums, 5 256 373 eiro valsts budžeta finansējums un 1 506 450 eiro slimnīcas budžeta finansējums. Infrastruktūras attīstības projekta īstenošana uzsākta 2022.gada septembrī, bet plānots pilnībā pabeigt būvniecības darbus plānots 2024.gada augustā.

Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca ir viena no lielākajām daudzprofilu slimnīcām valstī, kas sniedz pilna apjoma neatliekamo un plānveida medicīnisko palīdzību.

Stradiņa slimnīca ir vienīgā slimnīca Latvijā, kas nodrošina orgānu transplantāciju. Stradiņa slimnīca nodrošina pirms un pēc diploma izglītību, veic zinātniskus pētījumus un nodrošina jaunu ārstniecības metožu un tehnoloģiju aprobēšanu un ieviešanu Latvijā.

Slimnīca ir septītais lielākais darba devējs valstī, kur strādā vairāk nekā 3500 darbinieku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!