Foto: LETA

Par Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) rektori ievēlēta līdzšinējā LBTU zinātņu prorektore Irina Arhipova.

Par viņu nobalsoja 104 Konventa locekļi, bet pret bija 75.

Balsošana notika trīs kārtās, pirmajā Arhipova saņēma 87 balsis, bet 94 bija pret viņas kandidatūru. Savukārt par otru kandidāti, Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes dekāni Andru Zvirbuli, balsoja 59 LBTU pārstāvji, bet 122 izdarīja atzīmi "pret". Viens biļetens bija nederīgs.

Otrajā kārtā Arhipovu atbalstīja 94, bet pret bija 87 no Konventa locekļiem. Zvirbule guva 66 klātesošo atbalstu, bet pret viņu balsoja 115 cilvēki.

Trešajā kārtā balsojums notika tikai par Arhipovu.

Konventa sēdē abām kandidātēm netika uzdots neviens jautājums.

Uzrunājot Konventa locekļus un prezentējot LBTU attīstības redzējumu nākamajos piecos gados, abas kandidātes lika uzsvaru uz starptautisku dimensiju, kvalitatīvu studiju procesu, efektīvu pārvaldīšanu, kā arī citiem augstskolas attīstības aspektiem. Ņemot vērā, ka līdz šim kandidātes jau bija tikušās ar fakultāšu pārstāvjiem, abu prezentācijas bija īsas, turklāt īsu darba pieredzes aprakstu prezentācijā bija iekļāvusi tikai Arhipova.

Viņa būs būs universitātes 17. rektore.

Pēc vēlēšanu rezultātu paziņošanas Zvirbule pateicās par atbalstu un atzina, ka ir gods kalpot universitātei.

Arī jaunievēlētā rektore bija pateicīga kolēģiem, cerot uz sadarbību arī turpmāk. "Mēs esam parādījuši, ka esam demokrātiska universitāte, ka mums ir cieņpilna attieksme pret kolēģiem," sacīja profesore.

Arhipova LBTU strādā kopš 1991. gada. No 2008. līdz 2012. gadam viņa vadījusi Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Zinātnes, tehnoloģiju un inovāciju departamentu. Jaunievēlētajai rektorei ir inženierzinātņu doktora grāds.

Arhipova ir valdes locekle Latvijas Ekonometristu asociācijā, Latvijas Augstskolu profesoru asociācijā, Augstākās izglītības un zinātnes informācijas tehnoloģijas koplietošanas pakalpojumu centrā. Viņa ir arī LBTU APP Agroresursu un ekonomikas institūta Zinātniskās padomes locekle.

Savā redzējumā par LBTU attīstību Arhipova universitāti raksturoja kā vadošo bioekonomikas un saistīto nozaru inovācijās un dabas resursu ilgtspējā Baltijas jūras reģionā. Viņa atsaucās uz Eiropas universitāšu asociācijas vīziju par augstskolām bez sienām jeb "atvērtas, pārveidojošas, pārnacionālas, ilgtspējīgas, daudzveidīgas un iesaistītas, spēcīgas, autonomas un atbildīgas".

Kā prioritātes, kas jāīsteno, lai to sasniegtu, viņa min akadēmiskās karjeras ceļu reformēšanu, starpdisciplinaritāti un pilsoniskās iesaistes stiprināšanu.

Arhipova izvirzījusi arī mērķi starptautiskajā augstskolu reitingā "Times Higher Education World University Rankings" sasniegt 601.+ vietu biozinātnēs un sociālajās zinātnēs, kā arī 801.+ vietu inženierzinātnēs un tehnoloģijās.

Atklāts konkurss uz LBTU rektora amatu tika izsludināts pērn decembrī. Jauna rektora vēlēšanas tiek organizētas, jo pašreizējās rektores Irinas Pilveres divu amata pilnvaru laiks noslēgsies 30. jūnijā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!