Uzlabojoties ekonomiskajai situācijai valstī, samazinās prostitūtu skaits, taču pēdējos gados pieaudzis pedofilijas un seksuāla rakstura noziegumu skaits pret mazgadīgām personām, atzina Rīgas reģionālās pārvaldes (RRP) Kriminālpolicijas priekšnieks Ints Ķuzis.
Lai veiksmīgāk cīnītos pret mazgadīgu personu iesaistīšanu prostitūcijā un pedofilijas gadījumiem, no šā gada 1.aprīļa RRP ir izveidota speciāla nodaļa.

Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes Cīņai ar cilvēku tirdzniecību nodaļas priekšnieks Arturs Vaišļa sacīja, ka jaunās nodaļas darbs jau parādījis labus rezultātus, aizturot un panākot apcietinājuma piemērošanu kādam Portugāles pilsonim.

Pēc Vaišļas teiktā, šādu noziegumu izdarīšanā visvairāk grēko ASV pilsoņi. Pēdējo gadu laikā par pedofiliju Latvijā aizturēti trīs šīs lielvalsts pilsoņi, aizturēti arī divi zviedri.

Vaišļa uzskata, šo dzimumnoziegumu attiecībā pret mazgadīgajiem pieaugumu jāsaista ar faktu, ka sabiedrība, tostarp bērni, vairāk uzticas policijai un ziņo par šādiem gadījumiem. "Nenoliedzama ir arī Rietumu ietekme, kas vērsta uz izlaidīga dzīvesveida piekopšanu," sacīja Vaišļa.

Ķuzis uzsvēra, ka riska grupa kļūt par šādu noziegumu upuriem ir bērniem no sociāli nelabvēlīgām ģimenēm un bērnunamu audzēkņiem, kuriem ir tieksme uz klaiņošanu. Viņi, nokļūdami uz ielas, meklē peļņas iespējas, un šāda veida piepelnīšanās bērniem šķietot pavisam normāla.

Arī Rīgas Kriminālpolicijas šefs atzīst, ka lielākajā daļā pedofilijas gadījumu, kas ir atklāti, iesaistīti ārvalstu pilsoņi, lai gan netrūkstot arī pašmāju šādas izklaides tīkotāju. Strādājot ar šiem pedofiliem, atklājas, ka gandrīz visi no viņiem paši bērnībā ir seksuāli izmantoti.

Runājot par situāciju prostitūcijas jomā kopumā, Ķuzis atzīst, ka patlaban "tā ir sevi atradusi". No vienas puses, šādu pakalpojumu sniegšana ir aizliegta, no otras puses - pastāv to ierobežošanas noteikumi, kas savukārt norāda, ka prostitūcija ir atļauta. Pēc Ķuža uzskatiem, prostitūciju aizliegt pavisam nedrīkstētu, jo tādā gadījumā personas ar perversām tieksmēm savus upurus izvēlētos no iedzīvotāju vidus, uzbrūkot personām uz ielas. Tagad šiem cilvēkiem, kuriem ir dažādas seksuālas novirzes, pastāv iespēja internetā vai citā veidā atrast sev partneri, lai īstenotu savus sapņus. Tas gan esot "tīri policejisks viedoklis", norādīja Ķuzis.

Nesen pieņemtie prostitūcijas ierobežošanas noteikumi policijai sadarbībā ar Rīgas pašvaldības policiju ļaušot sekmīgi strādāt, sākoties kārtējai tūrisma sezonai Rīgā. Kā apsveicamu faktu Ķuzis minēja arī sagatavotos grozījumus Krimināllikumā, kas nodoti Saeimā izskatīšanai 2.lasījumā.

Tie ļaušot veiksmīgāk pierādīt suteneru vainu. Līdz šim bijušas problēmas gūt pietiekamus pierādījumus, lai šīs personas reāli notiesātu, jo peļņas gūšanas faktu pierādīt ir ļoti gūti. Arī Vaišļa uzskata, ka grozījumi likumā parādīs labus rezultātus. Līdzīga rakstura problēmas 2004.gadā bijušas arī Igaunijā, kur policisti jau strādā pēc izmaiņu veikšanas un gūst augstus darba rezultātus.

Grozījumu Krimināllikumā mērķis ir ierobežot prostitūciju un bargāk sodīt personas, kas to veicina.

Grozījumi paredz Krimināllikumu papildināt ar jaunu pantu, nosakot kriminālatbildību par bordeļa uzturēšanu, vadīšanu vai finansēšanu. Paredzēts, ka par bordeļa izveidošanu, uzturēšanu, vadīšanu vai finansēšanu varēs sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz 100 minimālajām mēnešalgām.

Grozījumi arī paredz noteikt kriminālatbildību par jebkāda veida personas iesaistīšanu prostitūcijā un palielināt sodu par to, nosakot, ka par šādām darbībām var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem. Šobrīd Krimināllikums paredz kriminālatbildību par pilngadīgas personas iesaistīšanu prostitūcijā tikai gadījumā, ja notikusi vardarbība vai tas darīts iedzīvošanās nolūkā. Pēc grozījumu pieņemšanas krimināli sodāmas būs jebkādas darbības, kas veicinājušas personas iesaistīšanos prostitūcijā, pat ja tas noticis ar pašas personas piekrišanu. Līdz ar to Latvija izpildīs ANO 1950.gada konvencijas "Par cilvēku tirdzniecības un prostitūcijas izmantošanas no trešo personu puses novēršanu" prasības.

Savukārt brīvības atņemšanas soda palielināšana padarīs iesaistīšanu prostitūcijā par smagu noziegumu, ļaujot policijai tā izmeklēšanā izmantot speciālās izmeklēšanas darbības, piemēram, noklausīšanos, izsekošanu un citas.

Pēdējā gada laikā Iekšlietu ministrija (IeM) ir izstrādājusi virkni grozījumu normatīvajos aktos, kuru mērķis ir ierobežot prostitūciju un sodīt tās veicinātājus. 22.janvārī Ministru kabinets atbalstīja jaunus "Prostitūcijas ierobežošanas noteikumus", kas apgrūtina seksuālo pakalpojumu pieejamību un līdzsvaro atbildības nastu starp klientu un seksuālo pakalpojumu sniedzēju, tā ierobežojot gan šo pakalpojumu piedāvājumu, gan pieprasījumu pēc tiem.

Jaunie noteikumi paredz, ka seksuālos pakalpojumus drīkst piedāvāt, sniegt un saņemt tikai dzīvojamā telpā, kas ir šo pakalpojumu sniedzēja īpašums vai par kuru tam ir noslēgts īres līgums. Jebkurā citā vietā - uz ielas, striptīza klubos, masāžas salonos, mājās pie klienta un tamlīdzīgi - seksuālo pakalpojumu piedāvāšana, sniegšana un saņemšana ir aizliegta. Strikti nosakot vietu, kur atļauts piedāvāt, sniegt un saņemt seksuālos pakalpojumus, tiks samazināta ielu prostitūcija un apgrūtināta seksuālo pakalpojumu pieejamība, tā ierobežojot prostitūciju kā parādību kopumā.

IeM uzsver, ka atbildība par prostitūciju ierobežojošo noteikumu pārkāpšanu gulstas ne vien uz prostitūcijas pakalpojumu sniedzēju, bet arī klientu. Saņemot seksuālos pakalpojumus vietās, kur noteikumi to aizliedz, piemēram, izsaucot prostitūtu pie sevis uz mājām, klientu var sodīt administratīvi, bet ja šāds pārkāpums pieļauts atkārtoti gada laikā - arī ar kriminālsodu. Tāpat sodāma ir jebkura trešās personas darbība, kas veicina prostitūciju, piemēram, šo pakalpojumu popularizēšana vai starpniecība.

Turklāt IeM izstrādātie un Saeimā 1.lasījumā atbalstītie grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredz noteikt bargākus sodus par prostitūciju ierobežojošo noteikumu pārkāpumiem, nosakot, ka fiziskas personas var sodīt ar naudassodu no 250 līdz 500 latiem. IeM ierosinātie grozījumi paredz ieviest arī juridisko personu atbildību, kuras varēs sodīt ar naudassodu no 500 līdz 1000 latiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!