Foto: DELFI
Premjera pārstāvētās apvienības "Vienotība" Saeimas deputāti iesnieguši parlamentā priekšlikumu par trīs gadiem pagarināt ierobežojumu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņiem iegādāties lauksaimniecības un meža zemi Latvijā.

"Pilsoniskā savienība" (PS) deputāti Anna Seile, Ilma Čepāne, Kārlis Šadurskis un Gunārs Laicāns, kā arī "Jaunā laika" (JL) deputāts Madars Lasmanis ierosina grozīt likumu par lauksaimniecības zemes privatizāciju, lai "atbalstītu Latvijas pilsoņu iespējas iegādāties šo zemi laikā, kad valstī pirktspēja ir mazinājusies un esam īpaši ieinteresēti konkurētspējīgu lauku saimniecību attīstīšanā", portālu "Delfi" informēja PS.

"Lauksaimniecība ir viena no nozīmīgākajām nozarēm Latvijā, kura dod darba iespējas lauku apvidos, nodrošina nepieciešamos iztikas līdzekļus ģimenēm, un arī pārtikas produktu eksportam ir nozīmīga vieta Latvijas tautsaimniecībā, tāpēc šis jautājums ir tik būtisks," uzsver PS Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Seile.

Pašlaik lauksaimniecības zemi un mežus ārzemnieki un uzņēmumi, kuros vairāk nekā puse pieder ārzemniekiem, iegādāties nevar. Taču šie ierobežojumi paredzēti tikai līdz 2011.gada 1.maijam, un vēlāk Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi un ES reģistrētas juridiskās personas zemi varēs iegūt īpašumā ar tādiem pašiem noteikumiem kā Latvijas iedzīvotāji un uzņēmumi.

Tāpat lauksaimniecības zemi var iegādāties ES dalībvalstu pilsoņi, kas vēlas būt pašnodarbinātie zemnieki Latvijā un vismaz trīs gadus nepārtraukti dzīvo Latvijā, kā arī vismaz trīs gadus pēc kārtas Latvijā aktīvi nodarbojušies ar lauksaimniecību. Pārējie ES dalībvalstu pilsoņi un ES dalībvalstīs reģistrētas juridiskās personas var iegūt zemi īpašumā, izņemot lauksaimniecības un meža zemi.

Tomēr likums par zemes privatizāciju laukos paredz iespēju pagarināt ierobežojumus, ja ir pietiekami pierādījumi tam, ka būs nopietni traucējumi Latvijas lauksaimniecības zemes tirgū. Termiņu varētu pagarināt ne ilgāk kā par trīs gadiem.

2010.gada 1.janvārī lauksaimniecībā izmantojamās zemes veido 37,6%, bet meža zemes – 45,8% no Latvijas teritorijas. Atceļot minētos ierobežojumus, varēs iegādāties 83,4% Latvijas teritorijas ar tajā atrodamajiem derīgajiem izrakteņiem.

Saskaņā ar Valsts zemes dienesta sniegto informāciju, ārvalstu fiziskām personām pieder 0,6% lauksaimniecības zemes un 0,3% mežu zemes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!