Foto: PantherMedia/Scanpix
Salīdzinot ar pēdējiem pieciem gadiem, šis gads izrādījies ļoti ražīgs trīnīšu dzimšanai – brīvdienās piedzima šogad ceturtie trīnīši. Tieši tikpat trīnīšu piedzima arī 2005. gadā, taču tam sekojošos gados trīnīši dzima mazāk ģimenēm, otrdien vēsta laikraksts "Diena".

Laikraksts vēsta, ka pērnajā un aizpērnajā gadā bija tikai pa vienam trīnīšu dzimšanas gadījumam. Speciālisti laikrakstam pieļauj, ka, visticamāk, trīnīšiem bagātais gads ir sagadīšanās, tiesa, viņi nosauc atsevišķus faktorus, kas svarīgi trīnīšu dzimšanai.

Stradiņa slimnīcas Perinatālās aprūpes centra vadītāja Maira Jansone vispirms laikrakstam norādījusi: pēc literatūras datiem, dabiski iestājusies trīnīšu grūtniecība sastopama vienā no 7000 līdz 10 000 dzemdību. Pēdējos gados Latvijā jaundzimušo skaits ir ap 20 000, tādējādi četri trīnīšu dzimšanas gadījumi nav nekas ļoti neparasts, izriet no Jansones teiktā.

Viņa arī nosaukusi vairākus daudzaugļu grūtniecību sekmējošus faktorus, piemēram, sievietes vecums – virs 30 gadiem –, neauglības ārstēšanā lietotie medikamenti, mākslīgā apaugļošana, personīgā vai ģimenes anamnēze, proti, dvīņi vai trīnīši dzimuši pašai sievietei vai tuviem radiniekiem, ietekmē arī aptaukošanās problēmas un tas, vai sievietei ir garš augums.

"Daudzaugļu grūtniecības norise nereti ir daudz sarežģītāka nekā viena bērna grūtniecība. Biežāk novēro spontāno abortu, priekšlaicīgas dzemdības, viena vai vairāku augļu bojāeju grūtniecības laikā, hipertensīvus traucējumus, mazasinību," laikrakstam stāstījusi Jansone. Tas arī izskaidro to, ka ne vienmēr trīnīšu grūtniecība rezultējas ar visu bērnu laimīgu nākšanu pasaulē. Par šāgada četriem trīnīšu dzimšanas gadījumiem Jansone teikusi, ka nevarot izskaidrot, kāpēc trīnīši šogad pasaulē nākuši tieši rudenī, tā, visticamāk, esot sagadīšanās.

To, vai Latvijas trīnīšu dzimšanai varētu būt saistība ar mākslīgo apaugļošanu, Jansone "ētisku apsvērumu dēļ" laikrakstam nekomentē. Neoficiāli dati gan no slimnīcām liecina, ka vismaz vairākums šogad dzimušo trīnīšu nav radīti mākslīgās apaugļošanas ceļā. Arī centrā Embrions, kas veic mākslīgo apaugļošanu, nevienai no klientēm pēdējos gados nav dzimuši trīnīši, jo pacientēm vairs neievieto vairāk kā vidēji 1,7 embrijus. Taču pirms dažiem gadiem gan pāris gadījumu bijis. Klīnikas vadītājs Gints Treijs laikrakstam teicis: arī stimulētai grūtniecībai palielinās daudzaugļu risks.

Šogad pirmie trīnīši – divi puikas un meitene – piedzima 15. septembrī Rīgas Pašvaldības policijas darbinieku ģimenē. 27. septembrī trīs meitenītes piedzima Rēzeknes novada skolotājas ģimenē. 4. oktobrī trīnītes nāca pasaulē Stradiņa slimnīcā mammai no Jelgavas. 16. oktobrī Stradiņos kādai jaunai māmiņai no Alūksnes piedzima divas meitenes un puika. Bērni tagad uzturas Intensīvās terapijas nodaļā, vēsta laikraksts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!