Foto: DELFI

Saeimas deputāti ceturtdien noraidīja opozīcijā esošās Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) likumprojektu, kas paredzēja rīkot referendumu par eiro ieviešanu.

Par šo likumprojektu bija 44 deputāti no ZZS un ”Saskaņas centra” frakcijām, bet pret – 49 deputāti no ”Vienotības”, Reformu partijas, Nacionālās apvienības frakcijām un neatkarīgie deputāti. Atturējās viena deputāte – Vineta Poriņa no NA.

Likumprojekts paredzēja, ka eiro ieviešanas termiņu nosaka nevis valdība, kā tas ir pašlaik, bet gan parlaments un tas jāizlemj tautas nobalsošanā. Ja balsotāju skaits būtu vismaz puse no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita, un ja vairākums būs balsojis par Saeimas ierosināto eiro ieviešanas termiņu, eiro Latvijā varēs ieviest.

ZZS frakcijas deputāte Dana Reizniece - Ozola skaidroja, ka "eiro ieviešana nedrīkst kļūt par panaceju". ”Šobrīd valdība gan nodokļu politikā, gan labklājībā un pārējās nozarēs nestrādā pēc loģiskas attīstības scenārija, bet veic sarežģītus vingrinājumus, lai nodrošinātu eiro ieviešanu jau 2014.gadā, par ko liecina, piemēram, mākslīga inflācijas samazināšana. Eiro ieviešanas termiņš ir būtisks un ikvienu Latvijas iedzīvotāju ietekmējošs lēmums, tāpēc šis jautājums ir izlemjams tautas nobalsošanā, kas būtu paredzama īpašā likumā," uzskata deputāte.

ZZS vērš uzmanību, ka Latvijas sabiedrībā atbalsts eiro ieviešanai šobrīd ir zems. Sabiedriskās domas pētījumu aģentūras SKDS 2012. gada augusta mēneša aptauja liecina, ka pāreju no lata uz eiro augusta mēnesī neatbalstīja 59% Latvijas iedzīvotāju. Turklāt tikai 3% iedzīvotāju šādu pāreju atbalstīja pilnībā.

ZZS arī atgādina, ka 2003.gada 16.aprīlī Latvija parakstīja līgumu par pievienošanos Eiropas Savienībai (ES). No šī līguma izriet, ka Latvija ir piekritusi pēc ES noteiktu nosacījumu izpildes pievienoties ES monetārajai savienībai un ieviest eiro. Vienlaicīgi no šā likuma neizriet ierobežojums Latvijai lemt par eiro ieviešanas termiņiem.

Ņemot vērā ES kritisko finanšu situāciju, nogaidoša pozīcija par eiro ieviešanu ir arī vairākās citās ES valstīs, kas drīzumā plānoja eiro ieviešanu, piemēram, Polijā, Čehijā, Bulgārijā un Ungārijā, norādīja ZZS.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!