Foto: LETA

Jūrmalas pilsētas domes deputāti šodien ārkārtas sēdē vienbalsīgi atbalstījuši lēmumu iegādāties Ķemeru sanatorijas kompleksu, informēja pašvaldībā.

Ņemot vērā Ķemeru sanatorijas nozīmību, kā arī ar mērķi nodrošināt kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu sabiedrības interesēs, atjaunojot kūrorta un veselības uzlabošanas un atjaunošanas pakalpojumu pieejamību, Jūrmalas pilsētas dome nolēmusi iegādāties Jūrmalas pilsētas pašvaldības īpašumā tieši vai pastarpināti ar pašvaldības kapitālsabiedrības starpniecību "Ominasis Latvia" mantas kopumu - nekustamos īpašumus Jūrmalā, Tukuma ielā 42, Emīla Dārziņa ielā 15, Alejas ielā 6, Gleznotāja Miervalža Ķemera gatvē 5 un kustamo mantu - bez izsoles, nepārsniedzot piespiedu pārdošanas vērtību, kā arī inventāra vērtību un normatīvajos nāktos paredzēto nodokļu apmēru, ja tādi būtu maksājami.

Domes lēmumā norādīts, ka SIA "Ominasis Latvia" maksātnespējas procesa administratora Ainara Kreica veiktais parādnieka mantas kopības novērtējums ir 3 635 100 latu bez pievienotās vērtības nodokļa, bet līdz šā gada 30.jūlijam tiks novērtēts arī inventārs, kura aptuvenā vērtība nepārsniegs 2000 latu.

Pirkuma vērtības segšanai tiks lūgts Aizņēmumu un galvojumu kontroles un pārraudzības padomei dot atļauju kredīta saņemšanai Valsts kasē.

Pašvaldība atsaucas uz Maksātnespējas likumu, kas nosaka, ka visa parādnieka manta ir pārdodama sešu mēnešu laikā pēc juridiskas personas maksātnespējas procesa pasludināšanas. Pārdošana notiek par iespējami augstāko cenu, rīkojot izsoli, lai nodrošinātu kreditoru prasījumu segšanu, izņemot gadījumus, kad pircējs ir publiska institūcija un atsavināšanai bez izsoles piekrīt kreditoru kopums.

Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis (ZZS) aģentūrai LETA skaidroja, ka pašvaldība Ķemeru sanatorijas kompleksu vēlas iegūt savā īpašumā, lai tajā saglabātu un atjaunotu sanatorijas un kūrorta funkciju, kas tādējādi palīdzētu arī apkaimes attīstībai. Pašvaldība jau tagad gatavojoties Ķemeru uzplaukumam, būvējot bērnudārzu ar 120 vietām, nevis tikai 40, kas atbilstu aktuālajam pieprasījumam.

Kā ziņots, pēc Trukšņa teiktā, lēmumprojekts par Ķemeru sanatorijas iegādi sagatavots, konsultējoties ar valdības un parlamenta pārstāvjiem, sapratni un atbalstu šādam solim izrādījušas arī Finanšu ministrija un Saeimas Budžeta komisija.

Jūrmalas mērs norādīja, ka pašvaldībai šī īpašuma iegāde varētu izmaksāt aptuveni 3,6 miljonus latu, neieskaitot pievienotās vērtības nodokli. Šim darījumam finansējumu Jūrmalas pilsētas dome plāno aizņemties no Valsts kases.

Truksnis uzskata, ka Ķemeru sanatorijai ir lielas izredzes kļūt par "veiksmes stāstu", jo pašvaldība būtu saimnieks, kam ir skaidrs redzējums par kompleksa attīstību un nākotni. "Skaidrs, ka darbības būs jāveic ātri un ieguldījumi nebūs mazi, tāpēc būs nepieciešama sadarbība ar valsts institūcijām un jāmeklē sadarbības partneri," atzina Truksnis.

Kā ziņots, SIA "Ominasis Latvia" maksātnespējas procesa administrators Ainars Kreics aģentūrai LETA iepriekš norādīja, ka uzņēmuma nekustamais īpašums, tostarp Ķemeru sanatorijas ēka, - kopumā četri īpašumi - provizoriski novērtēts par aptuveni 3 840 000 latu.

Kreics gan sacīja, ka vēl nav tikusi novērtēta kustamā manta, kā arī Kreics nav saņēmis rakstisku novērtējumu, taču provizoriskais novērtējums, par ko viņam paziņots, ir minētā summa. Tomēr prognozes liecina, ka kopējais kustamās un nekustamās mantas novērtējums būs virs četriem miljoniem latu. Pēc novērtējuma saņemšanas varēs noteikt izsoles sākumcenu. Reālā summa būšot zināma tuvākajās dienās.

Kā ziņots, Kreics bija izstrādājis un nosūtījis saskaņošanai kreditoriem mantas pārdošanas plānu. Pēc administratora sniegtās informācijas, parādnieka mantu ir plānots pārdot izsolē lietu kopības sastāvā. Administrators iepriekš prognozēja, ka izsoles sākumcenu būs iespējams noteikt augstāku par tiesu izpildītāja iepriekš plānoto, jo mantas pārdošanas plānā papildus ir iekļauti divi "Ominasis Latvia" nekustamie īpašumi un inventarizācijas laikā konstatētā kustamā manta.

Gatavojoties uzņēmuma mantas izsolei, Kreics ir vienojies ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) par sadarbību investoru piesaistē. Vienošanās paredz LIAA uzrunāto investoru informēšanu par plānoto izsoli, kā arī citiem svarīgiem jautājumiem, lai nodrošinātu investoriem nepieciešamo informāciju labvēlīga lēmuma pieņemšanai par dalību Ķemeru sanatorijas īpašumu un mantas izsolē.

LIAA maksātnespējas procesa administratoram ir apliecinājusi, ka interesi par Ķemeru sanatorijas īpašumiem un mantu ir izrādījuši 17 potenciālie investori. Papildus tam divi investori interesējušies par minētajiem īpašumiem bez LIAA starpniecības, un administrators ir nodrošinājis iespēju investoriem klātienē iepazīties ar faktisko stāvokli Ķemeru sanatorijā.

Jautāts par investoriem, kuri izrādījuši interesi par Ķemeru sanatorijas kompleksu un pārējo īpašumu, Kreics norādīja, ka tie ir galvenokārt investori no austrumiem - Ķīnas, Krievijas, Kazahstānas, Azerbaidžānas, kā arī Uzbekistānas.

Kā ziņots, saistībā ar Ķemeru sanatorijas jautājuma risināšanu tika izveidota parlamentārās izmeklēšanas komisija. Par tās priekšsēdētāju tika ievēlēts neatkarīgais deputāts Dāvis Stalts, savukārt par priekšsēdētāja vietnieku - deputāts Arvils Ašeradens (V).

Ķemeru sanatorijas privatizācijas process ilga vairāk nekā desmit gadus. Sanatorijas privatizācijas noteikumi pieņemti 1995.gadā, un tie paredzēja, ka desmit gadus no "Ķemeru" ēkas nodošanas ekspluatācijā jāsaglabā objekta darbības profils - kūrorta ārstnieciski profilaktiskā darbība, rehabilitācija, medicīniskie un atpūtas pakalpojumi.

2010.gada septembrī Jūrmalas pilsētas dome noslēdza sadarbības līgumu ar "Ominasis Latvia", bet vēlāk no tā vienpusēji atkāpās, jo uzņēmums nepildīja neskaitāmos solījumus pabeigt sanatorijas rekonstrukciju.

1.martā Jūrmalas pilsētas tiesa "Ominasis Latvia" pasludināja par maksātnespējīgu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!