Foto: F64
No nākamā mācību gada Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) vairs nebūs jaunu budžeta vietu uzņēmējdarbības un ekonomikas programmās, kuras pēc satura pārklājas ar Latvijas Universitātē piedāvātajām, portālu "Delfi" informēja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM).

Vienošanās par šādām izmaiņām panākta trešdien RTU vadības un ministrijas (IZM) pārstāvju tikšanās laikā. Tāpat kā citās augstskolās, arī RTU valsts finansēto budžeta vietu skaits sociālo zinātņu programmās tiks samazināts par 20%, atbilstoši Ekonomikas ministrijas prognozēm par darba tirgus pieprasījumu.

"Rīgas Tehniskā universitāte ir un būs galvenais inženierzinātņu un tehnoloģiju, kā arī arhitektūras un būvniecības zinātņu centrs Latvijā. Tāpēc universitātei ir jāuzsāk darbs pie starpdisciplināro programmu realizācijas jomās, akcentējot tehnoloģiju pārnesi un inovācijas uzņēmējdarbībā, nākotnē pilnībā atsakoties no klasiskajām sociālo zinātņu programmām, kas ir Latvijas Universitātes specialitāte. Tādā veidā tiks skaidri definēta augstskolas specializācija," sanāksmē teica izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP), norādot, ka šāda prakse veiksmīgi īstenota arī Aalto Universitātē Somijā.

RTU vadība atbalstīja ministra iniciatīvu, minot, ka jau ir uzsākusi ieviest starpdisciplinārās programmas Ražošanas inženierzinību un vadības studijās.

Lai mazinātu sadrumstalotību RTU studiju piedāvājumā, izglītības un zinātnes ministrs, balstoties uz attiecīgās nozaru ekspertu padomes priekšlikumiem, rosināja universitātei apvienot bakalaura programmas "Elektronika" un "Transporta datorvadības, informācijas un elektroniskās sistēmas", izveidojot apvienotu studiju programmu "Elektronika", to pašu veicot arī ar attiecīgajām maģistra līmeņa programmām. RTU tuvākajā laikā uzsāks šo programmu apvienošanas procesu.

Tikšanās laikā tika apspriests iespējamais RTU un Latvijas Jūras akadēmijas sadarbības modelis. RTU norādīja, ka uzskata par lietderīgu pārņemt Latvijas Jūras akadēmijas funkcijas, jo jau šobrīd universitātē tiek īstenotas akadēmijas doktora zinātņu studijas. Ministrs atbalstīja šo RTU iniciatīvu, un tuvākajā laikā IZM aicinās Latvijas Jūras akadēmiju uzsākt sarunas ar universitāti par iespējamo apvienošanos.

Tikšanās laikā, RTU pārstāvji arī pauda atbalstu IZM izvirzītajiem principiem, pēc kuriem šogad tiek veikta valsts finansēto studiju vietu pārdale.

Jau ziņots, IZM, veicot valsts finansēto studiju vietu pārdali, šogad ņems vērā četrus pamatprincipus, tajā skaitā augstskolu stratēģiskās specializācijas principu - ar valsts budžeta vietām stiprināt tos studiju virzienus, kuros tās jau ir sasniegušas zināmu izcilību.

Latvijas lielākajās universitātēs būtu paredzama specializācija šādos studiju virzienos – Rīgas Stradiņa universitātē – medicīnas studijas, Latvijas Universitātē – sociālās, humanitārās un dabas zinātnes, Rīgas Tehniskajā universitātē – inženierzinātnes, un Latvijas Lauksaimniecības universitātē - ar lauksaimniecību saistītie studiju virzieni . Savukārt reģionālajām augstskolām jāattīsta reģiona vajadzībām atbilstoši studiju virzieni.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!