Foto: LETA

Vīriešu mirstība no sirds un asinsvadu slimībām Latvijā ir trīskārt augstāka nekā sievietēm un situācija ir dramatiska jau 45 gadus veco vīriešu vidū, preses konferencē sacīja veselības ministre Ingrīda Circene (V).

"Vīrieši uzskata sevi par veseliem, taču patiesībā jau 45 gadus veciem vīriešiem risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām ir dramatiski augsts. Ja riska faktori netiek laikus novērsti, diemžēl iestājas šīs pēkšņās nāves," sacīja Circene, norādot, ka situāciju iespējams uzlabot, samazinot smēķēšanu un pievēršoties veselīgam dzīvesveidam.

Kā liecina pērn Liepājā veiktais sirds veselības pētījums, tikai 34,2% vīriešu 45 gadu vecumā ir normāls ķermeņa svars, 31% tas ir palielināts, bet 34,8% vīriešu šajā vecumā vērojama aptaukošanās. Kopējais holesterīna līmenis normas robežās ir vien 31,3% vīriešu 45 gadu vecumā, kamēr 68,7% tas ir paaugstināts, preses konferencē sacīja Slimību profilakses un kontroles centra vecākā sabiedrības veselības analītiķe Iveta Pudule.

Aptuveni piektā daļa vīriešu savukārt nezina, vai viņiem jebkad veiktas holesterīna un cukura līmeņa pārbaudes, sacīja Pudule.
"Neinformētības līmenis vīriešu vidū ir ļoti augsts," sacīja Pudule. Viņa norāda, ka detalizēts sirds veselības pētījums veikts vien Liepājā, tomēr pieejamie saslimstības rādītāji liek uzskatīt, ka situācija visā valstī ir ļoti līdzīga.

Galvenais veselības problēmu cēlonis ir mazkustīgs dzīvesveids un neveselīgi uztura paradumi, un nopietni riska faktori parādās jau bērniem, sacīja Pudule, norādot, ka no pētījumā iesaistītajiem 11 gadus vecajiem bērniem saslimstības riska faktori konstatēti 25% gadījumu.

Tikai pusei bērnu 11 gadu vecumā ir normāls ķermeņa svars, bet 9,5% novērota aptaukošanās, sacīja Pudule. 14,8% bērnu ķermeņa svars ir nepietiekams, bet 15,5% - konstatēts liekais svars. "Tie ir faktori, kurus cilvēki paši var novērst," sacīja Pudule.

"Tikai paša cilvēka rokās ir tas, kā viņš nodzīvos savu atlikušo mūžu," sacīja Circene, norādot, ka, veicinot iedzīvotāju pievēršanos veselīgākam dzīvesveidam, ārstēšanā ieguldītos līdzekļus būtu iespējams ieguldīt citur. Piemēram, sirds šuntēšanas operācija izmaksā aptuveni 5000 eiro, kas ir līdzvērtīgi izdevumi 1000 profilaktiskām pārbaudēm.

2013.gads bija pasludināts par Sirds veselības gadu, un tā laikā Liepājā tika īstenots pētījums, kura laikā tika pārbaudīta 11 gadus vecu bērnu un 45 gadus vecu vīriešu veselība.

Pētījumā piedalījās 161 vīrietis no kopumā 555 Liepājā dzīvojošajiem vīriešiem 45 gadu vecumā, kā arī 362 vienpadsmit gadus veci bērni, tostarp 178 zēni un 184 meitenes. Pavisam Liepājā šajā vecumā dzīvo 847 bērni.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!