Foto: DELFI

Satversmes tiesa (ST) paredzējusi vērtēt valdības noteikumu normu, kas nosaka apdrošināšanas atlīdzības apmēru un aprēķināšanas kārtību par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem. Saskaņā ar šiem valdības noteikumiem bērnam par 2006.gadā ceļu satiksmes negadījumā bijā gājušajiem vecākiem samaksāti 100 latu par katru apgādnieku.

Ar pieteikumu ST vērsies Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments, kas izskatīja lietu par apdrošināšanas atlīdzības piedziņu. Prasītājs - nepilngadīga persona - ceļu satiksmes negadījuma rezultātā bija zaudējis abus vecākus. Apdrošināšanas atlīdzību par apgādnieka zaudējumu viņš bija saņēmis apstrīdētajā normā noteiktajā apmērā, proti, 100 latus par katru apgādnieku.

Tomēr prasītāja pārstāve vērsās tiesā, prasot apdrošināšanas atlīdzību 200 000 latus, norādot, ka Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likums (OCTA likums nosaka, ka limits personai nodarīto zaudējumu atlīdzināšanai ir 250 000 latu.

AT pieteikumā norāda, ka atlīdzības apmēru par morālo kaitējumu tiesa parasti nosaka pēc sava ieskata. Taču apstrīdētā norma ierobežojot personai tiesības saņemt atbilstīgu atlīdzinājumu, izvērtējot konkrētā gadījuma faktiskos apstākļus.

Apdrošināšanas atlīdzības limits par sāpēm un garīgām ciešanām esot visos gadījumos aprobežots ar vienu konkrētu un neadekvāti mazu summu, par AT pieteikuma saturu portālu "Delfi" informēja ST priekšsēdētāja palīdze Līna Kovalevska.

Atsaucoties un Eiropas Savienības tiesībām un Eiropas Savienības Tiesas judikatūru, AT norāda, ka OCTA likuma 15. panta pirmā daļa interpretējama tādējādi, ka apdrošinātājam likumā noteiktā atbildības limita ietvaros ir pienākums cietušajai personai izmaksāt arī atlīdzību par sāpēm un garīgām ciešanām, neaprobežojot izmaksājamās atlīdzības apmēru ar apstrīdētajā normā paredzēto jeb 100 latiem.

ST paredzējusi vērtēt Ministru kabineta 2005. gada 17. maija noteikumus par apdrošināšanas atlīdzības apmēru un aprēķināšanas kārtību par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem, kas paredz, ka apdrošināšanas atlīdzības apmērs par sāpēm un garīgām ciešanām apgādnieka nāves gadījumā ir 100 lati (šobrīd 150 eiro) katram apdrošināšanas atlīdzības pieprasītājam.

Plānots vērtēt šīs normas atbilstību Satversmes 92. pantam, kas noteic, ka nepamatota tiesību aizskāruma gadījumā ikvienam ir tiesības uz atbilstīgu atlīdzinājumu un OCTA likuma 15. pantam, kas noteic apdrošināšanas atlīdzības limitus. Šā panta pirmās daļas 1. punkts savulaik noteic, ka limits personai nodarīto zaudējumu atlīdzināšanai ir 250 000 latu.

ST uzaicinājusi Ministru kabinetu līdz 14. aprīlim iesniegt atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!