Foto: LETA

Neraugoties uz to, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) padome nav apstiprinājusi KNAB reglamenta projektu, kas paredz birojā reorganizāciju, Jaroslava Streļčenoka vadītā iestāde to nosūtījusi saskaņošanai premjerministrei Laimdotai Straujumai (V).

Reglamenta projekts Straujumai nosūtīts saskaņošanai.

Straujumas preses sekretāre Džeina Tamuļeviča apliecināja, ka KNAB reglamenta projekts ir saņemts. Patlaban to izskata eksperti, un, kad tas būs izdarīts, valdības vadītāja sniegs savu redzējumu. Tas varētu notikt aiznākamajā nedēļā, kad Straujuma būs atgriezusies no komandējuma.

Aprīļa beigās KNAB padome neakceptēja jauno biroja reglamentu, kas paredz iestādes reorganizāciju. Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka reglamenta projektu izstrādāja darba grupa, kuru vadīja Streļčenoks, taču tajā nebija iekļauta neviena amatpersona no Jutas Strīķes vadītā korupcijas apkarošanas bloka.

Reglamenta projekts biroja padomes locekļiem un KNAB amatpersonu un darbinieku arodbiedrībai tika nosūtīts 29.aprīlī. Jau nākamajā dienā Streļčenoks sasauca biroja padomes sēdi un aicināja balsot par reglamenta akceptēšanu. Padomes sastāvā ietilpst KNAB priekšnieks, viņa vietnieki un biroja centrālā aparāta nodaļu vadītāji.

Padome šādā redakcijā reglamentu neakceptēja, un tas nozīmēja, ka padomes locekļiem divu nedēļu laikā bija jāiesniedz priekšlikumi reglamenta uzlabošanai. Aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka padomes locekļi iesnieguši savus priekšlikumus, taču jauna padomes sēde nav sasaukta. Līdz ar to visi padomes locekļi vispār nav informēti, kādu tieši reglamenta projektu KNAB premjerministrei nosūtījis.

KNAB paziņojumā presei nenoliedz, ka birojs ir nosūtījis premjerministrei saskaņošanai KNAB reglamenta projektu. KNAB atgādina, ka ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera vadītā komisija KNAB darbības efektivitātes uzlabošanai savā atzinumā bija norādījusi, ka nepieciešams izdarīt grozījumus KNAB reglamentā.

Valsts pārvaldes iekārtas likums paredz, ka tiešās pārvaldes iestādes reglamentu izdod tās vadītājs. Reglamenta projektu saskaņo ar augstāku iestādi vai Ministru kabineta locekli, ja iestāde viņam padota tieši.

Ne Valsts pārvaldes iekārtas likumā, ne Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā, ne arī kādā citā normatīvajā aktā nav noteiks, ka KNAB reglaments būtu jāsaskaņo ar jebkuru citu personu vai amatpersonu kā vien Ministru kabineta locekli - šajā gadījumā premjerministri.

Iepriekš par minēto jautājumu tika sasaukta padomes sēde un KNAB reglaments bija nodots izskatīšanai biroja padomei, kā arī nosūtīts izvērtēšanai un priekšlikumu sniegšanai KNAB amatpersonu un darbinieku arodbiedrībai un KNAB padomes locekļiem. No izteiktajiem priekšlikumiem 34 tika ņemti vērā pilnībā vai daļēji.

Izvērtējot nepilnības esošajā KNAB reglamentā, tika atklāti aspekti, kas mazina KNAB darbības efektivitāti. Savukārt KNAB reglamenta projektā noteiktā darba organizācijas kārtība veicināšot efektīvāku iestādes funkciju un uzdevumu izpildi.

Vienlaikus KNAB norāda, ka jauno izmaiņu rezultātā netiek paredzēts papildu budžets un amata vietu skaits netiek ne palielināts, ne samazināts.

Būtiskākās izmaiņas, ko paredzēja padomes 30.aprīlī neakceptētais reglamenta projekts, bija izveidot biroja sekretariātu. Tāpat starp biroja nodaļām vairs neparādās Streļčenoka kritiķes Diānas Kurpnieces patlaban vadītā Korupcijas novēršanas nodaļa. Tās vietā ir minēta Politikas plānošanas nodaļa, liecina reglamenta projekts.

Biroja sekretariāta funkcijas būtu organizatoriski nodrošināt biroja priekšnieka darbu, koordinēt biroja priekšnieka vietnieku, biroja priekšniekam padoto nodaļu un tieši padoto darbinieku darbu, organizēt un nodrošināt dokumentu un elektroniskās informācijas pārvaldību, saņemt, izskatīt un gatavot atbildes uz personu iesniegumiem. Tāpat sekretariāts kontrolētu biroja priekšnieka doto uzdevumu un darba plāna uzdevumu izpildes termiņu ievērošanu.

Sekretariāts būtu tieši pakļauts Streļčenokam.

Reglamenta projektā arī precīzāk uzskaitītas iekšējā auditora, galvenā speciālista sabiedrisko attiecību jautājumos un galvenā speciālista starptautiskajās attiecībās funkcijas.

Saskaņā ar KNAB likumu biroja padomē ir KNAB priekšnieks, viņa vietnieki un biroja centrālā aparāta nodaļu vadītāji. Biroja padomes darbībai ir konsultatīvs raksturs. Padomes uzdevumi ir izskatīt biroja darbības prioritātes, biroja budžeta projektu, biroja un attiecīgo ārvalstu dienestu sadarbības līgumu projektus, kā arī ar KNAB funkciju izpildi saistītus jautājumus, ja to ir ierosinājis KNAB priekšnieks vai kāds no padomes locekļiem.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!