Foto: LETA
Rīgas domes Pilsētas attīstības komiteja šodien nolēma nodot Skanstes apkaimes teritorijas lokālplānojuma redakciju publiskajai apspriešanai un institūciju atzinumu saņemšanai. Galīgais lēmums šajā jautājumā būs vēl jāpieņem Rīgas domes sēdē.

Pēc Rīgas pašvaldības pasūtījuma patlaban ir pabeigta lokālplānojuma pirmās redakcijas izstrāde 228 hektāru plašai Skanstes apkaimei - teritorijai starp Pulkveža Brieža ielu, Ganību dambi, dzelzceļa trasi, Duntes ielu, Skanstes ielu, Vesetas ielu un tās turpinājumu, Emiļa Melngaiļa ielu un Hanzas ielu.

Lokālplānojumā paredzēts, ka galvaspilsētas centram blakus esošā tikpat kā neapbūvētā teritorija nākotnē tiks ievērojami attīstīta un kļūs par "21.gadsimta Rīgas jauno vizītkarti". Kā pamats teritorijas attīstībai paredzētas plašas apstādījumu teritorijas, dažādu augstumu akcentu apbūve un jauni transporta risinājumi, piemēram, pieslēgums pie Ziemeļu transporta koridora, jauna tramvaja līnija un iespēja izmantot dzelzceļu.

Tāpat ir domāts par skolām, bērnudārziem, ilgtspējīgu lietusūdeņu novades sistēmu, turpmāko rīcību ar esošajiem mazdārziņiem, iespējamām jaunām sabiedriski nozīmīgām ēkām.

Izstrādātajā lokālplānojuma pašreizējā redakcijā piedāvāts apkaimes centrālajā daļā ap Skanstes ielu noteikt maksimālu apbūves augstumu deviņi stāvi, kāpinot augstumu Skanstes ielas un Zirņu ielas rajonā līdz maksimums 15 stāviem, bet apkaimes perifērijas kvartālos kontekstā ar apkārtējām apkaimēm būvēt līdz sešiem stāviem augstas ēkas. Paredzēts, ka, veicot vizuālās ietekmes analīzi un izvēloties arhitektūras risinājumu konkursa kārtībā, iespējams veidot atsevišķus vertikālos akcentus, piemēram, Pētersalas ielas un Sporta ielas krustojuma rajonā, Hanzas ielas un Skanstes ielas krustojumā.

Papildus teritorijas plānojumā noteiktajiem parkiem un skvēriem (trīs objekti ar 4,3 hektāru kopējo platību) apkaimē plānoti pieci nelieli parki ar dažādām funkcijām. Pēc to izveidošanas parku un skvēru kopējā platība apkaimē būs 18 hektāri. Parki un skvēri izvietoti tā, lai nodrošinātu vajadzīgo teritorijas pārklājumu. Piemēram, lokālplānojumu iecerēts ilgtermiņā pārveidot par parku vēl palikušos preču stacijas sliežu atzarus paralēli Ganību dambim. Tas būs lielākais jaunais parks teritorijā - 5,7 hektāri. Šajā teritorijā paredzēts ierīkot arī jaunu ūdensobjektu aptuveni 1,5 hektāru platībā lietusūdeņu savākšanai.

Lokālplānojumā teritorijas attīstība paredzēta vairākās kārtās līdz 2050.gadam, pakāpeniski palielinot apbūves platību no pašreizējiem 0,6 miljoniem kvadrātmetru līdz 2,6 miljoniem kvadrātmetru, tādējādi gan ievērojami palielinot iedzīvotāju skaitu apkaimē, gan radot tūkstošiem jaunu darbavietu.

Pašreizējie provizoriskie aprēķini paredz, ka 36 gadu laikā teritorijas attīstībā varētu tikt ieguldīti vairāk nekā 200 miljoni eiro. Lokālplānojuma izstrāde varētu tikt pabeigta 2016.gadā, kad būs zināmi precīzāki izmaksu apjomi.

Iedzīvotājiem lokālplānojuma izstrādes gaitā ir iespējams izteikt savus priekšlikumus, tāpēc ikviens tiek aicināts piedalīties savas apkaimes attīstības veidošanā.

Jau vēstīts, ka, lai veiktu lokālplānojuma izstrādi, Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments izsludināja iepirkuma konkursu, kurā piedāvājumu iesniedza divi pretendenti - SIA "Metrum" un apvienība SIA "Grupa93" un SIA "Nams".

Izvērtējot piedāvājumus atbilstoši kritērijiem, kas iekļauti iepirkuma procedūras dokumentos, tika izvēlēts apvienības SIA "Grupa93" un SIA "Nams" piedāvājums ar līgumcenu 59 930 latu bez pievienotās vērtības nodokļa un 2013.gadā noslēgts līgums par lokālplānojuma redakciju izstrādi.

Skanstes apkaime Rīgas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā ir definēta kā prioritāri attīstāma teritorija. Viens no nozīmīgākajiem attīstības aspektiem ir argumentēts pamatojums pašvaldības turpmākai politikai attiecībā uz ieguldījumiem, tostarp Eiropas Savienības finanšu resursu piesaisti. Skanstes lokālplānojums tiek izstrādāts ar mērķi sekmēt apkaimes funkcionāli telpisko attīstību atbilstoši Rīgas stratēģiskajām interesēm un Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas saglabāšanas un aizsardzības statusam, lai radītu risinājumus, kas sekmēs visām pusēm pieņemamu un sabalansētu teritorijas attīstību.

Lokālplānojums ir pašvaldības ilgtermiņa teritorijas attīstības plānošanas dokuments, kuru izstrādā republikas pilsētas daļai, novada pilsētai vai tās daļai, ciemam vai tā daļai vai lauku teritorijas daļai kāda plānošanas uzdevuma risināšanai vai teritorijas plānojuma detalizēšanai vai grozīšanai. Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments ir vadošā Rīgas pašvaldības iestāde teritorijas plānojuma, lokālplānojumu un to grozījumu izstrādes un kontroles nozarē, kas nodrošina stabilu pilsētas attīstību un efektīvu pārvaldību Rīgā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!