Foto: AFP/Scanpix

Latvijā ir sākusies intensīva gripas izplatība un tuvākajā laikā saslimstība turpinās pieaugt. Jau ir reģistrēts arī viens nāves gadījums slimniekam ar laboratoriski apstiprinātu gripu, portālu "Delfi" informēja Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Aizvadītajā nedēļā pacientu skaits, kuri vērsās ambulatorajās iestādēs gripas gadījumos bija vidēji 32 pacienti uz 100 000 iedzīvotājiem. Salīdzinot šo rādītāju ar iepriekšējās nedēļas datiem - tie bija seši gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.

Par gripas gadījumiem aizvadītajā nedēļā ziņojuši gan ģimenes ārsti, gan slimnīcas – pie ģimenes ārstiem reģistrēti 35 klīniski apstiprināti gripas gadījumi, slimnīcās ar diagnozi gripa ievietoti 32 pacienti, savukārt ar diagnozi gripas izraisīta pneimonija slimnīcā ievietoti pieci pacienti.

Gripas gadījumi reģistrēti vairākās Latvijas pilsētās - Daugavpilī, Jēkabpilī, Liepājā, Rēzeknē, Rīgā, Valmierā un Ventspilī. Saņemts paziņojums arī par vienu nāves gadījumu slimniekam ar laboratoriski apstiprinātu gripu. Slimnieks nebija vakcinējies pret gripu.

Epidemiologi atgādina, ka gripa ir nopietna elpceļu infekcija, kas var izraisīt smagas komplikācijas un pat nāves gadījumus.

SPKC epidemioloģe Raina Nikiforova skaidro, ka šobrīd vairāki rādītāji liecina par gripas intensitātes pieaugumu un plašāku izplatību. Tādēļ šobrīd gripas profilakses pasākumu ievērošana ir īpaši svarīga.

Lai novērstu citu cilvēku inficēšanos vai izvairītos no smagas gripas norises, epidemiologi iesaka sekot līdzi savam veselības stāvoklim, un parādoties pirmajām gripas pazīmēm, doties vai palikt mājās un sazināties ar savu ģimenes ārstu pa telefonu. Svarīgi būtu sekot arī savu bērnu veselības stāvoklim un neļaut saslimušiem bērniem apmeklēt izglītības iestādes.

Gripai, atšķirībā no citām elpceļu infekcijām, raksturīgs straujš sākums – stipras galvassāpes, drudzis, paaugstināta temperatūra, nespēks, kaulu "laušanas sajūta", aizlikts deguns bez iesnām un sauss klepus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!