Foto: LETA

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs uzdevis atsaukt grozījumus likumā "Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem" un nodot atpakaļ tos izskatīšanai darba grupā, portālam "Delfi" sacīja ministrijas preses sekretāre Līva Rancāne.

Jau vēstīts, ka TM bija izstrādājusi grozījumus likumā "Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem", paredzot plašākus ierobežojumus informācijas publiskošanai par kriminālprocesiem. Šo iniciatīvu kritizēja gan Latvijas Žurnālistu asociācija, gan mediju eksperti, pārmetot TM to, ka likumprojekta izstrādāšanā nav bijuši iesaistīti paši žurnālisti.

Savukārt TM iepriekš skaidroja, ka grozījumiem likumā "Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem" ir tikai precizējošs raksturs, lai saskaņotu to ar Kriminālprocesa likuma normām, nemainot un nepaplašinot jau esošo regulējumu.

TM nepieciešamību mainīt likumus skaidroja ar to, ka nepieciešams ieviest Eiropas Savienības (ES) direktīvu, kuras mērķis ir noteikt visā ES vienotus minimālos standartus attiecībā uz noziegumos cietušo tiesību aizsardzību, atbalstu un līdzdalību kriminālprocesā, tostarp uz cietušo personu privātās dzīves aizsardzību.

Tāpēc izstrādāta likumprojektu pakete, kas paredz grozījumus Kriminālprocesa likumā, Latvijas Sodu izpildes kodeksā un Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kā arī likumā "Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem".

Proti, jau tagad Kriminālprocesa likums nosaka, ka kriminālprocesa laikā lietā esošie materiāli ir izmeklēšanas noslēpums un ar tiem drīkst iepazīties amatpersonas, kuras veic kriminālprocesu, kā arī personas, kurām minētās amatpersonas attiecīgos materiālus uzrāda šajā likumā paredzētajā kārtībā. Tāpat likums nosaka, ka pirmstiesas kriminālprocesā iegūtās ziņas līdz tā pabeigšanai izpaužamas tikai ar izmeklētāja vai prokurora atļauju un viņa noteiktajā apjomā. Savukārt likums "Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem" paredz tikai to, ka nav publicējami pirmstiesas izmeklēšanas materiāli bez prokurora vai izmeklētāja rakstveida atļaujas.

Ņemot vērā, ka pašreizējais likuma "Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem" regulējums neatbilst Kriminālprocesa likumā noteiktajam, TM  sagatavotie grozījumi paredzēja izteikt likuma daļu jaunā redakcijā, proti, ka ir aizliegts publicēt kriminālprocesa materiālus līdz kriminālprocesa pabeigšanai un galīgā nolēmuma stāšanās spēkā brīdim.

TM taisnojās, ka „minētais priekšlikums attiecināms tikai uz kriminālprocesa materiāliem un neparedz ierobežojumus publicēt kriminālprocesā iegūtās ziņas". 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!