Foto: LETA

Pēc Drošības policijas (DP) rekomendācijām Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs (GKR) trešdien lēma aizliegt rītdien paredzēto biedrības "GVD Baltija" gājienu uz Stūra māju, apstiprināja Rīgas domes pārstāvis Uģis Vidauskis.

Šodien plkst.16 izpilddirektors tikās ar DP un Valsts policijas pārstāvjiem. Sapulces laikā secināts, ka nav skaidri biedrības rīkotā pasākuma mērķi, kurus tiesībsargājošo institūciju pārstāvji nevarēja precizēt, jo uz tikšanos neieradās biedrības vadītājs un pasākuma pieteicējs Staņislavs Bukains. Līdz ar to puses secināja, ka faktiskais gājiena mērķis varētu būt neleģitīms, tādēļ pasākumu lemts aizliegt.

Lai arī biedrība domē pieteica citādāku gājiena mērķi, nekā sākotnēji izskanējis publiski, norādot, ka tomēr neplāno zāģēt krustu Stūra mājā, iepriekš publiski izskanējusī informācija liecina, ka gājiena laikā varētu notikt vardarbīgas darbības. Turklāt puses arī secināja, ka biedrības pieteikums Rīgas domē netika iesniegts likuma noteiktajā kārtībā.

Kā ziņots, vakar pēcpusdienā, īsi pirms darba laika beigām, biedrības "GVD Baltija" pārstāvis Staņislavs Bukains Rīgas domē iesniedzis pieteikumu rīt, 21.maijā, plānotajam gājienam uz Stūra māju, apstiprināja Vidauskis.

Gājiena norises laiks norādīts no plkst.11 līdz 15. Pasākums pieteikts ar mērķi "pieprasīt valdībai atgriezt budžetā samaksātos nodokļus 10 000 eiro apmērā, lai organizētu diskusijas klubu, jo valdība reāli pati nekontrolē situāciju sabiedrībā". Gājiens pieteikts maršrutā Andreja Saharova iela-Augusta Deglava iela-tirdzniecības centrs "Origo"-Eplanāde-Brīvības un Stabu ielas krustojums, kur atrodas Stūra māja. Plānots, ka gājienā varētu piedalīties 25 dalībnieki.

Par saņemto pieteikumu Rīgas dome ir informējusi tiesībsargājošās institūcijas, lūdzot slēdzienu par ierobežojošu darbību nepieciešamību.

Bukains apgalvoja, ka Drošības policija (DP) viņu uz nekādām pārrunām saistībā ar plānoto pasākumu nav aicinājusi, taču jau vakar viņš pats tai piezvanījis un informējis, ka gājiena organizētāji atteikušies no ieceres zāģēt Stūra mājas pagalmā esošo krustu, pie kura bija piestiprināta Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam līdzīgā lelle.

Kā ziņots, biedrība "GVD Baltija", kas pērn vāca ziedojumus "humānās palīdzības sniegšanai Donbasam", nolēmusi atteikties no ieceres nozāģēt Stūra mājas pagalmā esošo krustu, pie kura bija piestiprināta Putinam līdzīgā lelle.

Plānotais gājiens gan notiks, taču tas noslēgsies Ministru kabinetā, iepriekš informēja "GVD Baltijas" pārstāvis Bukains.

Viņš skaidroja, ka lēmumu atteikties no ieceres zāģēt krustu biedrība pieņēmusi, izvērtējot apkārtējo cilvēku reakciju. "Mēs paskatījāmies uz cilvēku reakciju, parunājām. Izlēmām, ka nekādu krustu nezāģēsim. Tomēr gājiens būs, kā arī tiks kolektīvi iesniegts dokuments Ministru kabinetā," sacīja Bukains.

Kā ziņots, iepriekš biedrība "GVD Baltija" šo gājienu bija plānojusi noslēgt Stūra mājā, nozāģējot tās pagalmā esošo krustu, tādējādi protestējot pret Putinam līdzīgās lelles atkārtotu uzstādīšanu.

"Neviens nejautāja cilvēkiem, vai viņi ir gatavi Rīgā redzēt krustā sista cilvēka karikatūru. Mēs neesam Francija, mums nav vajadzīgs "Charlie Hebdo"," iepriekš uzsvēra gājiena organizatori, norādot, ka tas, ka krustā sistais tēls līdzinās Putinam, šajā gadījumā ir sekundāri. Galvenais, pret ko iebilst biedrība, ir, ka "mākslinieki ir ņirgājušies par ticību, tādējādi aizvainojot gan pareizticīgos, gan katoļus - tādējādi gan latviešus, gan krievus".

Jau ziņots, ka tracis sacelts saistībā ar izstādē "Disidents" izvietoto instalāciju, kurā pie krusta bija piesista lelle, kas dažiem atgādināja Putinu. Krievijas vēstniecība jau aicinājusi Latviju par notikušo sniegt skaidrojumu. Tikmēr mākslinieks "Some1" skaidrojis, ka mākslas instalācijas "Disidents" pamatideja ir finansiālās jeb materiālās pasaules glorificēšana indivīda ikdienā un krustā sistais tēls ir biznesmenis, kura seja veidota pēc līdzības ar kādu mākslinieka paziņu, 45 gadus vecu biznesmeni no Itālijas.

15.maijā tika saņemti draudi un fiziski ietekmēti divi mākslinieki, tāpēc lelle no krusta tika noņemta. Pašlaik izstādes organizatori veic sarunas ar VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ), lai figūru varētu nolikt atpakaļ tās vietā. VNĪ iepriekš informēja, ka pretrunīgā instalācija mākslinieku iesniegumā un vizuālajā materiālā nebija iekļauta. Noņemot instalāciju, VNĪ pauda cerību, ka pārpratums ir atrisināts.

Drošības policija (DP) pašlaik izmeklē kriminālprocesu, kas tika sākts pēc tam, kad pērn internetā parādījās video, kurā trīs bruņoti ludzānieši publiski izteikuši aicinājumu doties uz Ukrainas dienvidaustrumiem. DP sāka kriminālprocesu par publisku aicinājumu uz terorismu, kā arī par šaujamieroča iegādāšanos, glabāšanu un nēsāšanu. Šajā lietā procesuālais statuss - persona, pret kuru sākts kriminālprocess, - piemērots krievu valodas referenduma organizētājam un prokrieviskajam aktīvistam Vladimiram Lindermanam.

Saistībā ar šo kriminālprocesu iepriekš kratīšana tika veikta biedrības "GVD Baltija" dibinātāja Bukaina un divu citu šīs biedrības biedru dzīvesvietās. Šai trijotnei lietā piemērots tāds pats statuss kā Lindermanam. Biedrība "GVD Baltija" izcēlās ar to, ka pērn Rīgas mikrorajonos sarīkoja pasākumus, kuru laikā tika vākti ziedojumi "humānās palīdzības sniegšanai Donbasam".

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!