Foto: RIA Novosti/Scanpix

Latviešu strēlniekiem veltīta ordeņa idejas autors ir Satversmes aizsardzības biroja (SAB) identificēts Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta virsnieks Dmitrijs Jermolajevs, kurš iepriekš izraidīts no Latvijas, liecina aģentūras BNS rīcībā esoša informācija.

Prokrieviskā organizācija "Eirāzijas tautas fronte" paziņojusi par piemiņas medaļas - ordeņa - izveidi, kas veltīta "latviešu strēlnieku nopelniem Krievijas drošības nodrošināšanā".

Drošības policija (DP) norāda, ka tā ir informēta par organizācijas "Eirāzijas tautas fronte" aktivitātēm, tostarp par tās radīto ordeni latviešu strēlniekiem.

"Jāatzīmē, ka jau iepriekš šī organizācija nonākusi DP redzeslokā saistībā ar līdzīgām provokatīvām akcijām. Piemēram, pagājušajā gada rudenī tā piešķīra "piemiņas medaļu par Jaunkrievijas izveidošanu" prokrieviskajam aktīvistam Aleksandram Gapoņenko," norāda DP.

Tāpat DP uzskata, ka ordeņa izveidošana latviešu strēlniekiem ir provokācija un ir uzskatāma par daļu no Krievijas izvērstajām informācijas kampaņām pret Latviju.

"Jānorāda, ka organizācijas "Eirāzijas tautas fronte" rindās darbojās vairāki Latvijas prokrieviski noskaņoto sabiedrisko organizāciju aktīvisti," piebilst DP.

SAB 2011.gada darbības pārskatā norāda, ka no no 2002.gada līdz 2005.gadam Jermolajevs, izmantojot diplomāta piesegu, strādāja Krievijas vēstniecībā Latvijā. Jermolajevs vēstniecībā ieņēma trešā sekretāra amatu. Šajā laikā SAB viņu identificēja kā Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta virsnieku.

SAB norāda, ka no 2005.-2006.gada pēc komandējuma Latvijā Jermolajevs sāka strādāt Krievijas Rūpnieku un uzņēmēju savienības Starptautisko attiecību departamentā. Viņš plānoja kā šīs asociācijas pārstāvis dibināt Krievijas-Baltijas ekonomikas fondu, kas darbotos Baltijas valstīs, un kura galvenais uzdevums būtu kalpot par piesegu Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta ekonomiskās izlūkošanas darbībai. Pēc SAB iniciatīvas Jermolajevs 2005.gadā tika iekļauts personu sarakstā, kam liegta ieceļošana Latvijā, tādējādi fonda iecere netika īstenota.  

Tīmeklī atrodamā informācija liecina, ka Jermolajevs ir organizācijas "Eirāzijas Tautas fronte" līdzpriekšsēdētājs.

"Latvijas Nepilsoņu kongresa" pārstāvis Aleksandrs Gapoņenko aģentūrai BNS norādīja, ka viņam nav saistības ar ideju par ordeņa latviešu strēlniekiem izveidi. Viņš ar informāciju par šādu iniciatīvu iepazinies plašsaziņas līdzekļos. Gapoņenko iepriekš no "Eirāzijas tautas frontes" saņēmis piemiņas medaļu par tā dēvētās "Jaunkrievijas" izveidošanu.

Prokrieviskā organizācija "Eirāzijas tautas fronte" paziņojusi par piemiņas medaļas - ordeņa - izveidi, kas veltīta "latviešu strēlnieku nopelniem Krievijas drošības nodrošināšanā", liecina organizācijas paziņojums.

Organizācija norāda, ka piemiņas medaļu sāks pasniegt 1.augustā, dienā, kad Latvijā tiek atzīmēta latviešu strēlnieku simtgade. Ordenī izmantots Latviešu strēlnieku pieminekļa motīvs, kā arī sarkana lentīte, kurai vidū iestrādātas tā dēvētās Georga lentītes krāsas.

Organizācija norāda, ka piemiņas medaļa izveidota par godu latviešu strēlnieku simtgadei, lai godinātu viņu ieguldījumu Krievijas drošības nodrošināšanā. Medaļu iecerēts piešķirt latviešu strēlnieku pēctečiem, sabiedriskajiem darbiniekiem, pētniekiem un politiķiem, kas sniedz ieguldījumu latviešu strēlnieku pulku vēstures pētniecībā, Sarkanās armijas 201.latviešu strēlnieku divīzijas, 130.latviešu strēlnieku korpusa un 24.atsevišķās Latvijas aviācijas eskadriļas, kā arī citu vienību un partizānu kustības veterāniem, kas piedalījušies LPSR teritorijas "atbrīvošanā", kā arī pētniekiem, kuri pievērsušies latviešu pētniecībai Sarkanajā armijā un mūsdienu Latvijas Nacionālo bruņoto spēku karavīriem.

Valsts prezidenta padomnieks un bijušais SAB vadītājs Jānis Kažociņš, komentējot organizācijas izveidoto apbalvojumu latviešu strēlniekiem, aģentūrai BNS sacīja, ka "šādas provokācijas mēs varam sagaidīt no ekstrēmiskām grupām".

"Galvenais nevajag ļaut sevi provocēt. Tai pašai Georga lentītei vēsturiski bija pavisam cita nozīme. Tagad to ir pārņēmuši ekstrēmisti un prokrieviski, ultranacionāli grupējumi. Par to var tikai izteikt nožēlu," viņš teica.

Komentējot organizācijas pausto, ka tās izveidotās apbalvojuma medaļas varētu tikt izsniegtas latviešu strēlnieku pēctečiem, Kažociņš ironizēja, ka tādā gadījumā viņš pats ar prieku to gaidīs, jo ir latviešu strēlnieka dēls. Bijušais SAB vadītājs piekrita, ka izveidotā apbalvojuma medaļa ir hibrīdkara, kas vērsts pret Latviju, sastāvdaļa.

Organizācija "Eirāzijas tautas fronte" savulaik radās kā ar Kremli saistītās un pēc Vladimira Putina iniciatīvas tapušās "Viskrievijas tautas frontes" daļa. Laikraksts "Izvestija" iepriekš vēstīja, ka "Eirāzijas tautas fronte" par savu mērķi uzskata Eirāzijas savienības izveidošanu kādreizējās Krievijas impērijas teritorijā.

"Eirāzijas tautas fronte" savukārt norāda, ka ir neformāla apvienība, kurā pulcējas domubiedri, kas atbalsta Eirāzijas integrāciju "vēsturiskās Krievijas telpā". Organizācija jau radījusi vairākus ordeņus, piemēram, atzīmējot Krimas pievienošanu Krievijai.

Jau ziņots, ka sestdien Rīgā ar vairākiem pasākumiem tika atzīmēta latviešu strēlnieku bataljonu simtgade.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!