Foto: Valsts policija

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ievērojami augusi Latvijas iedzīvotāju drošības sajūta, turklāt vairāk cilvēku ir informēti par rīcību saskaroties ar noziedzīgiem nodarījumiem, liecina otrdien prezentētās tirgus un sabiedriskās domas pētījuma centra SKDS aptaujas "Attieksme pret Valsts policiju" rezultāti.

Valsts policijas pasūtītās aptaujas dati liecina, ka iedzīvotāju uzticība Valsts policijai ir augusi. Pēdējā gadā Valsts policijā palīdzību lūguši 17% Latvijas iedzīvotāju. Tas ir par procentpunktu vairāk nekā uzrādīja pagājušā gada aptauja. Visbiežāk cilvēki policijā vērsušies, lai ziņotu par pret sevi vērstu likumpārkāpumu. Nākamie izplatītākie gadījumi, kad cilvēki meklējuši palīdzību, ir bijusi vēlme saņemt konsultāciju par konkrētas problēmas risināšanu un informēšana par iespējamu likumpārkāpumu, liecina aptaujas rezultāti.

No visiem cilvēkiem, kuri pēdējā gada laikā piedzīvojuši pret sevi vērstu noziedzīgu nodarījumu, policijā vērsušies 76%. Savukārt gadu iepriekš likumsargu palīdzību meklēja par 7% mazāk iedzīvotāju nekā šogad. Ņemot vērā šo tendenci, SKDS direktors Arnis Kaktiņš sacījis: "Varam izvirzīt pieņēmumu, ka gadījumi, kad lietas nenonāk policijā, samazinās."

Tāpat pētījumā noskaidrots, ka iedzīvotāji savā dzīvesvietā jūtas drošāk nekā aizvadītajos gados. Nostādīti izvēles priekšā – noliegt vai apstiprināt apgalvojumu "Savā dzīvesvietā un tās apkārtnē es jūtos droši" - 52% iedzīvotāju snieguši atbildi "drīzāk piekrītu", 22% piekrituši pilnībā, 16% respondentu atbildējuši, ka drīzāk nepiekrīt, bet 5% - "nemaz nepiekrīt". Savukārt pērnajā gadā uz šo pašu jautājumu ar "drīzāk piekrītu" atbildējuši par 5% mazāk iedzīvotāju nekā šogad, bet pilnībā šim apgalvojumam piekrituši par 9% mazāk iedzīvotāju.

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, vairāk cilvēku zina, kā uz nozieguma vietu izsaukt Valsts policiju. Par šīm iespējām ir informēti 92% Latvijas iedzīvotāju.

Valsts policija gan komentē, ka arvien ir rādītāji, kurus nepieciešams uzlabot. Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis uzsvēris, ka Latvijas iedzīvotāji ir priviliģēti dzīvot salīdzinoši drošā valstī. Tomēr aizvien 70 līdz 80% iedzīvotāju jūtot bažas, ka viņi varētu ciest no noziedzīga nodarījuma. Tāpēc ļoti liela uzmanība patlaban un arī turpmāk tiks pievērsta iedzīvotāju informēšanai.

"Pētījums pierāda, ka Latvijas iedzīvotāji jūtas drošāk, kad uz ielas redz policijas auto. Diemžēl ierobežoto resursu dēļ mēs nevaram nodrošināt, lai uz katras ielas būtu ekipāža. Tāpēc stiprināsim iespējas reaģēt uz izsaukumiem, un arī turpmāk pastiprinātu uzmanību pievērsīsim likumpārkāpumu prevencijai," sacījis policijas priekšnieks.

SKDS aptauja veikta no 15. janvāra līdz 25. janvārim. Kopumā aptaujāti 1005 iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Aptauja veikta respondentu dzīvesvietās pēc nejaušas atlases principa.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!