Foto: Reuters/Scanpix
Šogad Latvijā otro gadu pēc kārtas 9. maijā tiks rīkota no Krievijas pārņemtā akcija - gājiens "Nemirstīgo pulks". Šogad pasākuma organizatori sašķēlušies, tādēļ Rīgā pieteikti divi atsevišķi gājieni, tāpat gājienu paredzēts rīkot vēl sešās pilsētās, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

"Nemirstīgo pulks" ir Krievijā radīta akcija, ko kaimiņvalsts cenšas eksportēt arī lietošanai citās valstīs. Pirms gada Maskavā gājiena priekšā bija prezidents Vladimirs Putins. Rīgā pirmajās rindās rosījās dažādi aktīvisti, kuri aktīvi apkaro Latvijā it kā atdzimstošo fašismu, krievvalodīgo interešu apspiešanu un cīnās par krievu valodu, skaidro raidījums.

Rīgas domē ir pieteikti divi gājieni pa identisku maršrutu. Pirmajā atcerēsies "ģimenes locekļus, kuri 2. Pasaules kara laikā cīnījušies sabiedroto rindās pret nacistisko Vāciju". Tajā būšot līdz 1000 dalībnieku. Otrā pieminēs kara upuru piemiņu ar 200 dalībniekiem.

Vienu no gājieniem pieteicis Aleksejs Šaripovs. Viņš kopā ar ilggadēju antifašistu Aleksandru Giļmanu ir nodibinājuši biedrību "Latvijas antinacistiskā komiteja". Ar šo gājienu "Nekā personīga" aptaujātie saista arī Josifu Korenu.

Otru gājienu rīkos cieša Aleksandra Gapoņenko sabiedrotā Elizabete Krivcova un kādas līdz šim plašāk nepazīstamas biedrības "Perom" līdere Margarita Dragile, noskaidrojis "Nekā personīga".

Par savstarpējiem konfliktiem iesaistītās puses runā nelabprāt. Zināms, ka Dragilei un Krivcovai nav paticis, ka cīņu biedri ar stāžu pārāk kūtri piesaista jauno paaudzi. Viņuprāt, tam visam jānotiek daudz aktīvāk. Abas konfliktējošās puses internetā izveidojušas ļoti līdzīgas mājas lapas, kur gājiena dalībniekiem iespējams reģistrēties.

Šogad "Nemirstīgo pulka" rīkotāji gājienu grib izvērst plašumā ne tikai Rīgā. To solīts rīkot vēl sešās citās Latvijas pilsētās. Daugavpilī par to atbildīgais ir Jurijs Zaicevs no Latvijas krievu savienības, Rēzeknē – Vadims Gilis no Vladimira Lindermana partijas "Par dzimto valodu", kurš pirms dažiem gadiem publicēja krievu valodā tapušu likumprojektu par Latgales atdalīšanos no Latvijas. Salaspilī gājienu organizēs Aleksandra Mirska partijas "Alternative" pārstāve Gaļina Muštavinska, Alūksnē – Latvijas krievu kopienas un Militāro pensionāru biedrības Alūksnes nodaļas pārstāvis Leonīds Konovaļovs. Vēl 9. maijā "Nemirstīgo pulks" plānots Jelgavā un Aizkrauklē.

Krivcova raidījumam skaidro, ka Latvijā gājiens ir nepolitiska akcija. "Jebkurš, kas mēģina to izmantot politiskiem mērķiem, tiek apturēts," viņa apgalvo, tomēr neminot piemērus par to, ka kāds būtu mēģinājis gājienu politizēt.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!