Foto: F64
Pirmie tabakas produkti jaunajā iepakojumā, ko paredz Ministru kabineta (MK) noteikumu jauno prasību tehniskās specifikācijas, tirdzniecībā varētu nonākt vasaras vidū, prognozē Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālās asociācijas (TIRNA) pārstāve Marita Jansone.

Saskaņā ar jauno kārtību pēc 20. maija, kad spēkā stāsies Eiropas Savienības (ES) Tabakas produktu direktīvas prasības, tirdzniecībā ar līdzšinējo noformējumu drīkstēs atrasties tikai tādi tabakas izstrādājumi, kas saražoti līdz 20. maijam. No 20. maija drīkst ražot un laist tirdzniecībā tikai jaunajām prasībām atbilstošu preci.

"Tā kā Latvijā uzkrājumi ar līdzšinējo noformējumu nav lieli, prognozējams, ka pirmie produkti jaunajā iepakojumā tirdzniecībā varētu parādīties jau vasaras vidū," norāda Jansone.

Līdz ar direktīvas stāšanos spēkā tuvāko mēnešu laikā Latvijas tirdzniecības vietu cigarešu plauktos sagaidāmas izmaiņas – paciņām būs jauns noformējums, bet vairāki cigarešu veidi ar laiku vairs nebūs pieejami vispār, stāsta Jansone.

Tabakas direktīva paredz, ka turpmāk uz paciņām jāizvieto teju divas reizes lielāki un vizuāli iespaidīgāki veselības brīdinājumi. Turpmāk tiem jābūt gan uz paciņas priekšpuses, gan aizmugures, un tie aizņems 65% no laukuma. Jaunie noteikumi paredz, ka uz cigarešu iepakojumiem vairs nebūs norādīts darvas, nikotīna un oglekļa monoksīda daudzums. Nebūs norāžu arī par garšu un smaržu.

Savukārt, beidzoties līdz šim saražotajai produkcijai, no veikalu plauktiem pilnībā pazudīs mazās desmit cigarešu paciņas un ar 2020. gadu, kas noteikts kā pārejas periods, nebūs nopērkamas arī mentola cigaretes, atgādina Jansone.

Kā stāsta Jansone, lai nodrošinātu produktu ražošanu un tirgū neveidotos legālās produkcijas deficīts, kas varēja rasties saistībā ar nacionālo tiesību aktu izstrādes un apstiprināšanas kavēšanos, tabakas ražotājiem bija jāveic savlaicīga ražošanas iekārtu pielāgošana, ko viņi veica, balstoties uz spēkā vēl neesošiem normatīvu projektiem.

"Lai novērstu iespējamo deficītu, ražotāji veica ražošanas pielāgošanu, balstoties uz spēkā neesošiem normatīvu projektiem. Neskatoties uz kavēšanos, kas nozarei radīja ne mazums satraukuma, TIRNA pauž gandarījumu, ka tehniskās specifikācijas, kas iekļautas apstiprinātajos MK noteikumos, atbilst iestrādēm, pēc kurām veikta ražošanas iekārtu pārveide," atzīmē Jansone.

Viņa skaidro, ka Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likums, ar kuru Latvijā nacionālā līmenī tiek pārņemtas ES Tabakas produktu direktīvas prasības, tika izsludināts nedēļu pirms tā stāšanās spēkā. Savukārt MK noteikumi, kuros aprakstītas jauno prasību tehniskās specifikācijas, bez kurām pārkārtot ražošanu nav iespējams, valdība atbalstīja vien dažas dienas pirms termiņa, pēc kura vairs nedrīkst ražot paciņas vecā parauga iepakojumā.

Ņemot vērā, ka ražotājiem iekārtu pielāgošanai jaunajām prasībām nepieciešami līdz pat 12 mēnešiem, Latvija riskēja ar miljoniem lieliem nodokļu ieņēmumu zaudējumiem, uzsver Jansone.

TIRNA pērn vairākkārt aicināja gan Veselības ministriju (VM), gan valdību un Saeimu nekavēties ar nacionālo tiesību aktu izstrādi un apstiprināšanu. TIRNA iepriekš skaidroja, ka lielus iepriekšējā parauga produkcijas uzkrājumus veidot nav iespējams. Tāpēc kavēšanās ar likumdošanu varēja novest pie legālo produktu deficīta vairāku mēnešu garumā un radīt valstij miljoniem eiro lielus zaudējumus ilgākā laika periodā, jo legālās produkcijas vietu strauji iekaros kontrabanda.

Jau vēstīts, ka atbilstoši Valsts ieņēmumu dienesta datiem tabakas akcīzes nodoklī katru mēnesi tiek iekasēti apmēram 14 miljoni eiro, kas gadā vidēji valsts budžetu papildina par 170 miljoniem. Legālās produkcijas deficīts saasinātu arī pieprasījumu pēc kontrabandas precēm, kas jau šobrīd ir nopietna problēma un valstij gadā rada zaudējumus aptuveni 80 miljonu eiro apmērā neiekasēto nodokļu veidā.

Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālā asociācija dibināta 2006. gadā. Asociācijas biedri ir Lietuvas kompānija "JTI Baltic" un Latvijā reģistrētie uzņēmumi "British American Tobacco Latvia" un "Philip Morris Latvia", kas kopā nodrošina gandrīz 100% no Latvijas legālajā tirgū pārdotajām cigaretēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!