Foto: DELFI

Granīta plāksnes Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēkas atbalsta sienās sabojājušās paaugstināta mitruma un sala rezultātā, informēja kultūras ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Dace Vizule.

Viņa norādīja, ka kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) saņēmusi atbildīgo amatpersonu skaidrojumu-dienesta ziņojumu ar situācijas izklāstu, kā rezultātā secināts, ka baltie izdalījumi granīta šuvēs veidojas no betona pamatnes izskalotajiem sāļiem ārējās vides ietekmes - paaugstinātas mitruma migrācijas un sala - rezultātā.

"LNB ir liels būvniecības objekts, un šāda mēroga objektos mēdz būt darbi, kas risināmi arī pēc ēkas nodošanas ekspluatācijā. Realitātē, izmantojot ēku, diemžēl mēdz atklāties specifisku risinājumu nepieciešamība, kas ir saistīta ar ārējo faktoru ietekmi un ko nebija iespējams prognozēt būvniecības gaitā," norādīja Vizule.

Viņa skaidroja, ka par flīžu stiprinājuma veida izvēli būvdarbu laikā notika diskusijas, kopīgi nolemjot, ka lielākā daļa stiprināma tradicionāli, tās pielīmējot, un tikai daļa stiprināma uz karkasa ar enkuriem. Praksē tomēr izrādījās, ka mitruma migrācija atsevišķās vietās caur betonu ir lielāka, tādēļ pastiprināti parādās baltie izdalījumi un ilgākā laikā pastāv risks, ka plāksnes var atdalīties.

Pēc Kultūras ministrijas (KM) paustā, ņemot vērā situāciju un vadoties no ilgtspējas un lietderības apsvērumiem, tika pieņemts lēmums salīdzinoši nelielā apšuvuma zonā mainīt plākšņu stiprinājumu LNB atbalsta sienās Valguma ielas pusē. Plāksnes tiek noņemtas un atliktas atpakaļ, izmantojot citu tehnoloģiju, tās montējot uz vieglmetāla enkuriem, ko stiprinās pie betona pamatnes. Šāds risinājums novērsīs turpmāku izsvīdumu rašanos un plākšņu atdalīšanās risku, jo starp betona atbalstsienu un granīta apšuvumu ir gaisa sprauga.

Vienlaikus Vizule norādīja, ka LNB ēkas būvniecības projekta īstenošanai paredzētajā finansējumā jau sākotnēji ieplānoti līdzekļi iespējamiem papilddarbiem un uzlabojumiem, tādēļ papildu finansējums nav nepieciešams. Atbalstsienas apšuvuma plākšņu pārlikšanai ir paredzēti 28,8 tūkstoši eiro.

Otru granīta darbu daļu, kas izmaksā 17,2 tūkstošus eiro, veido ieseguma plākšņu maiņa LNB priekšlaukuma gājēju ceļa posmā. Plāksnes tiek mainītas, jo tās ir bojātas pastiprinātas slodzes rezultātā Latvijas prezidentūras ES padomē laikā notikušo pasākumu laikā, kad LNB priekšlaukums tika pakļauts pastiprinātai automašīnu un autobusu kustībai, lai nodrošinātu apmeklētāju plūsmu.

Jau ziņots, ka intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) sacīja, ka granīta plākšņu nomaiņa Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas atbalsta sienās tiks veikta par valsts līdzekļiem, tomēr netiek izslēgts, ka vēlāk kādam būs jākompensē šīs kļūdas labošanai izlietotā valsts nauda.

Melbārde uzsvēra, ka ir lūgusi informāciju, kāpēc šī kļūda notikusi. Atkarībā no šīs informācijas tikšot spriests, vai var kādam lūgt kompensēt kļūdas labošanai izlietotos valsts līdzekļus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!