Foto: LETA

Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) 12. decembrī kriminālprocesa sākšanai nosūtīja Valsts policijai vēstuli, kurā apkopoti materiāli, kas satur informāciju par iespējamu noziedzīgu nodarījumu "Prisma" veikala Pļavniekos būvniecības procesā, informē BVKB pārstāve Nelda Elsiņa.

Izvērtējot ēkas īpašnieka sniegto informāciju, kas bija pieejama tehniskās izpētes dokumentācijā, ēkas būvniecības dokumentāciju, un pārliecinoties par situāciju ēkā, BVKB secinājusi, ka veikala ēkā radies konstrukciju sabrukums, iepriekš pieļaujot kļūdas būvniecības procesā.

Piemēram, konstatēts, ka būvprojekta izstrādātāja projektā ietvertais siju risinājums neatbilst faktiskajiem siju izmēriem. Salīdzinot faktisko mezgla izpildījumu ar AS "Consolis Engineering Services" izstrādāto rasējumu risinājumu, konstatēts, ka plātnes nav saenkurotas. Deformācijas šuvēs nav iebūvēti neoprēna un teflona būvizstrādājumi pietiekamā apjomā. Faktiski izbūvētais ēkas jumta pīrāgs neatbilst izstrādātajam būvprojekta risinājumam, iepriekš konstatēja BVKB.

Elsiņa atgādina, ka BVKB šī gada 19. septembrī saņēma tirdzniecības centra ēkas Andreja Saharova ielā 30 pasūtītāja SIA "Aivii centrs" iesniegtu tehniskās apsekošanas atzinumu, ko sagatavoja AS "Inspecta Latvia". Gan iesniegtajā tehniskās izpētes atzinumā, gan BVKB veiktajā pārbaudē norādīts uz būtiskiem nesošo konstrukciju bojājumiem, kas ietekmē ēkas mehānisko stiprību un stabilitāti.

Lai sāktu darbus ēkas drošības stāvokļa uzlabošanai, "Aivii centrs" Rīgas pilsētas būvvaldē 14.oktobrī saņēma būvatļauju ēkas pārbūvei, kā arī veica konservācijas darbus, nostiprinot bīstamās konstrukcijas un norobežojot ēkas daļu. Par konservācijas darbu atbilstošu izpildi Rīgas pilsētas būvvalde šī gada 11.oktobrī veica attiecīgu atzīmi paskaidrojuma rakstā.

BVKB 14. oktobrī veica atkārtotu ēkas apsekošanu, pēc kuras 19. oktobrī atļāva ēkas daļēju ekspluatāciju ar nosacījumu - saglabāt ekspluatācijas aizliegumu uz tās jumta esošajā autostāvvietā un zonā, kur veikta konstrukciju stiprināšana.

BVKB speciālisti būvdarbos konstatējuši atkāpes no Rīgas pilsētas būvvaldes arhīvā pieejamā būvprojekta. Izvērtējot BVKB rīcībā esošo informāciju, secināms, ka konstrukciju sabrukšanas iespējamais cēlonis ir pārslodze un pārseguma plātņu nepietiekama nestspēja uzņemt būvprojektā paredzētās lietderīgās slodzes. Par iespējamiem būvspeciālistu profesionālās darbības pārkāpumiem BVKB atbilstoši Būvniecības likuma normām ir informējis attiecīgās kompetences pārbaudes iestādes.

LTV7 raidījums "Ļičnoje delo", atsaucoties uz BVKB sniegto informāciju, iepriekš vēstīja, ka šovasar lielveikala "Prisma Deglava" Rīgā, Saharova ielā 30, evakuācijas iemesls bija tas, ka sāka iebrukt piecas pārseguma betona plāksnes, kas katra svēra četras tonnas.

Veikala evakuācija notika šogad 3. jūnijā, kad tika pamanītas izmaiņas lielveikala "Prisma Deglava" konstruktīvajos elementos. Pēc tam veikals tika slēgts.

Ziņots arī, ka "Prisma Latvija" pirms termiņa lauza telpu nomas līgumu veikalam "Prisma Deglava" Andreja Saharova ielā. Telpu nomas līguma laušanas iemesls ir BVKB lēmums, ka kopš šā gada jūnija ēku daļēji nav atļauts izmantot komercdarbības veikšanai.

Tirdzniecības centra ēku Andreja Saharova ielā 30 pirms četriem gadiem būvēja SIA "Castor Construction", ēka nodota ekspluatācijā 2012.gada oktobrī. "Castor Construction" īpašnieki ir Jānis Milzarājs (33,33%) un Somijas pilsoņi Kimmo Kalevi Ruokomaki (33,33%) un Risto Mati Sakari Hieka (33,33%), liecina "Firmas.lv" informācija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!