Foto: Publicitātes foto

Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijas (RPIVA) studenti neizslēdz protestu iespējas pret Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) lēmumu reorganizēt augstskolu, to pievienojot Latvijas Universitātei (LU).

Kā sarunā norādīja RPIVA Studentu parlamenta prezidents Kristaps Karimovs, augstskolas studentiem IZM paziņojums bija ļoti nepatīkams pārsteigums. Studenti ir gatavi pierādīt ministrijai, ka šāds lēmums ir neobjektīvs, teica Karimovs. Tāpat nav izslēgtas protesta akcijas, viņš piebilda.

Karimovs skaidroja, ka šādam IZM lēmumam RPIVA studenti neredz objektīvu pamatojumu un iemeslus, turklāt arī argumentācija par iespēju studentiem, kas studē RPIVA filiālēs, turpināt studijas, piemēram, LU, nav apmierinoša.

"Ko darīs tie RPIVA studenti, kuri studē Alūksnes filiālē? Vai tas nozīmē, ka viņiem ar jauno akadēmisko gadu būs jābrauc uz Valmieras Augstskolu? Tas būtu apgrūtinājums studējošajiem, kas līdz šim studējuši reģionos, kur nav pieejamas citas augstākās izglītības iestādes," teica Karimovs.

RPIVA studenti cer sagaidīt izsmeļošu argumentāciju no IZM saistībā ar lēmumu par augstskolas reorganizāciju, lai lemtu par turpmākajām darbībām.

Savukārt akadēmijas pārstāvji aģentūrai LETA pauda, ka IZM paziņojums par it kā pieņemtu lēmumu reorganizēt akadēmiju, ir klaji maldinošs un atgādina apzinātu nomelnošanas kampaņu augstskolas reputācijas graušanai. IZM nekādā veidā nav brīdinājusi RPIVA par šāda lēmuma gatavošanu un nav konsultējusies par iespējamajiem reorganizācijas modeļiem, lai gan jau ir sākusies studējošo ziemas uzņemšana. Demokrātiskā sabiedrībā šāda rīcība ir klaji nepieņemama, pārliecināti RPIVA.

"IZM šādi tracina gan topošos, gan esošos augstskolas studentus, gan pasniedzējus, gan visas tās Latvijas novadu pašvaldības, kuru iedzīvotājiem ir iespēja apgūt profesiju RPIVA filiālēs," uzsvēra augstskolā.

Kā ziņots, IZM pieņēmusi lēmumu ar 2017.gada augustu reorganizēt RPIVA, to pievienojot LU. Kā apstiprināja ministrijā, tas nepieciešams, lai veiktu resursu koncentrāciju un panāktu iespējami efektīvu valsts budžeta līdzekļu izmantošanu.

IZM skaidroja, ka augstākās izglītības iestāžu konsolidācija pašlaik ir Eiropā aktuāla prakse. Tās mērķis ir panākt efektīvu ierobežoto resursu izmantošanu, paaugstināt studiju un zinātniskās pētniecības kvalitāti un veicināt augstākās izglītības iestāžu konkurētspēju.

IZM ieskatā ir jāveic nepieciešamo speciālistu sagatavošanas līdzsvarošana. Pedagoģijas studijas ir jākoncentrē tādās augstākās izglītības iestādēs, kas spēj nodrošināt augsta līmeņa zinātnisko bāzi, akadēmisko personālu un infrastruktūru visu mācību priekšmetu skolotāju studijām, pārliecināti IZM.

Konsolidācijas rezultātā netikšot radīti finansiāli zaudējumi studējošajiem, kā arī netiks ierobežotas viņu tiesības uz izglītību, jo par līdzšinējo studiju maksu viņi studijas varēs turpināt citās augstākās izglītības iestādēs. Studējošajiem tikšot nodrošināta iespēja turpināt studijas Latvijas Universitātē, kas īsteno visus akadēmijas īstenotos studiju virzienus, kā arī atbilstošajos studiju virzienos Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Banku augstskolā un Rīgas Tehniskajā universitātē.

Filiālēs studējošajiem tikšot dota iespēja turpināt studijas vai nu savam profilam atbilstošā programmā kādā no reģionālajām augstskolām - Liepājas Universitātē, Vidzemes Augstskolā, Daugavpils Universitātē, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā, Ventspils Augstskolā, vai arī neklātienē LU, Banku augstskolā, Banku augstskolas Uzņēmējdarbības koledžā vai Rīgas Tehniskajā universitātē.

Reorganizāciju plānots pabeigt līdz 2017.gada augustam. Izmaiņas studiju procesā stāsies spēkā 2017./2018.akadēmiskajā gadā.

RPIVA ir IZM padotībā esoša valsts dibināta augstskola, kas dibināta 1994.gada 10.maijā. 2016./2017.akadēmiskajā gadā tajā ir 3514 studējošie. No kopējā studējošo skaita 565 jeb 16% studē par valsts budžeta līdzekļiem un 2949 jeb 81% - nepilna laika studijās par maksu. Akadēmijai ir astoņas filiāles dažādos Latvijas reģionos: Alūksnē, Bauskā, Cēsīs, Jēkabpilī, Kuldīgā, Madonā, Tukumā un Ventspilī. Filiālēs kopumā studē 998 nepilna laika studējošie.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!