Foto: LETA
Atzīmējot Latvijas Republikas proklamēšanas 99. gadadienu, Rīgā paredzēta plaša svētku programma – ziedu nolikšanas ceremonija, Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militārā parāde, kā arī citi pasākumi. Reportāžās un video tiešraidēs svētku pasākumiem varēs sekot līdzi arī portālā "Delfi".

Latvijas valsts neatkarība pasludināta 1918. gada 18. novembrī Latvijas Nacionālajā teātrī. Latvijas dzimšanas dienas svinības šogad Rīgā sāksies ar dievkalpojumu, kas pulksten 9 sāksies Rīgas Doma baznīcā.

Pēc dievkalpojuma pulksten 10.30 iedzīvotāji gaidīti pie Brīvības pieminekļa, kur notiks ziedu nolikšanas ceremonija. Pēc tam ikvienam interesentam 11. novembra krastmalā būs iespēja vērot Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militāro parādi.

Pulksten 18 no Kārļa Ulmaņa pieminekļa sāksies tradicionālais Lāpu gājiens.

Pulksten 19.30 rīdzinieki un pilsētas viesi aicināti pie Brīvības pieminekļa uz Svinīgo pasākumu par godu Latvijas Republikas proklamēšanas 99. gadadienai, kurā piedalīsies aktieri Maija Doveika, Ieva Puķe, Agnese Cīrule, Juris Lisners, Uldis Anže, Gundars Grasbergs, Raimonds Celms, komponists Mārtiņš Brauns, Rīgas kamerkoris "Ave Sol" un diriģents Andris Veismanis.

Savukārt pulksten 20.00 klātesošos uzrunās Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis, un pēc svinīgās uzrunas Brīvības piemineklis izgaismosies īpašā gaismas uzvedumā "99", kas būs viens no gaismas festivāla "Staro Rīga" priekšnesumiem.

Pulksten 21.00 jau tradicionāli valsts svētkos iedzīvotāji aicināti vienoties kopīgā Latvijas valsts himnas "Dievs, svētī Latviju!" dziedāšanā un krāšņas uguņošanas vērošanā 11. novembra krastmalā. Svētku uguņošanas dizainu veidojis Kalvis Kalniņš un SIA "International Fireworks Design", savukārt uguņošanas mūzikas autors ir komponists Arturs Maskats.

Līdztekus šiem pasākumiem Rīgā būs iespēja apmeklēt daudzveidīgus koncertus, kas notiks kultūras centros un koncertzālēs gan pilsētas centrā, gan arī apkaimēs.

Savukārt par pasākumiem ārpus galvaspilsētas vari uzzināt, aplūkojot ziņu aģentūras LETA sagatavoto infografiku.


Foto: LETA

Tikko atjaunotajā VEF Kultūras pilī pulksten 13.30 notiks Rīgas domes (RD) svinīgā sanāksme par godu Latvijas Republikas proklamēšanas 99. gadadienai, kuras laikā pasniegs pašvaldības apbalvojumus.

RD balva "Gada rīdzinieks 2017" un Goda raksts šogad piešķirts sportistei Aļonai Ostapenko par izciliem panākumiem augsta līmeņa tenisa sacensībās un Rīgas atpazīstamības veicināšanu pasaulē.

Savukārt RD Goda rakstu un balvu saņems Uļjana Semjonova par mūža ieguldījumu basketbolā un uzticību Rīgai. Savukārt Rīgas domes Atzinības raksti tiks pasniegti muzeja "Rīgas Jūgendstila centrs" direktorei Agritai Tipānei par jūgendstila kultūras vērtību uzkrāšanu, saglabāšanu un popularizēšanu un Rīgas atpazīstamības veicināšanu pasaulē un mākslas zinātnes doktorei Annai Ancānei par 17. gadsimta otrās puses Rīgas arhitektūras un pilsētbūvniecības pētījumiem un Rīgas vārda popularizēšanu pasaulē.

Svinīgajā sanāksmē tiks pasniegta arī RD un Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) balva. To saņems LZA goda loceklis Guntis Gailītis par ieguldījumu Rīgas kultūras pieminekļu izpētē un kopšanā un Rīgas atpazīstamības veicināšanu pasaulē. Pretendentu šim apbalvojumam izvirza LZA.

Savukārt pulksten 15 tikko atjaunotajā ēkā apmeklētāji varēs dzirdēt Latvijas Nacionālās operas orķestra un solistu Ilonas Bageles, Jāņa Apeiņa, Sonoras Vaices, Raimonda Bramaņa, Daumanta Kalniņa, Intara Busuļa un diriģenta Normunda Vaiča māksliniecisko sniegumu koncertā "Latvija – tava un mana".


Foto: Publicitātes foto

Svinot Latvijas jubileju, pulksten 14
Rīgas Stradiņa universitātes
aulā iedzīvotāji gaidīti uz koncertu "Spēka dziesmas Latvijai", kurā uzstāsies Rēzija Kalniņa, Olga Dreģe, Lilita Ozoliņa, Ieva Akuratere, Aija Andrejeva, Alex un Atis Ieviņš, kā arī instrumentālā grupa Jāņa Miltiņa vadībā, informē RD.

Kultūras centrā "Imanta" pulksten 14.00 būs koncerts "Par mums pašiem", kurā dziedās Marija Bērziņa, Ainārs Ančevskis, Ieva Kerēvica, Jānis Aišpurs kopā ar muzikālo apvienību "Vintāža".
Savukārt Kultūras centrā "Mazā ģilde" pulksten 16 notiks koncerts "Dod, dieviņi, labu prātu", kurā uzstāsies Ieva Parša, Raimonds Tiguls, Staņislavs Judins, Māris Jēkabsons, jauniešu koris "Balsis", kā arī diriģenti Ints Teterovskis un Elīna Čipāne.

Latvijas Universitātes Lielo aulu no pulksten 16 pieskandinās mūziķu un vīru koru izpildītie skaņdarbi koncertā "Latvijas vīru koru dižkoncerts", bet Rīgas Latviešu biedrības namā koncertā "Tev mūžam dzīvot, Latvija!", kas sāksies pulksten 16, uzstāsies Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas simfoniskais orķestris un jauktais koris diriģentu Jāņa Baltiņa un Ulda Kokara vadībā.

Pulksten 17 Kultūras pilī "Ziemeļblāzma" muzicēs komponists Uldis Marhilēvičs, vijolnieks Dzintars Beitāns, solisti Antra Stafecka, Miks Dukurs, Ivo Fomins, instrumentālā grupa un koris "Norise" koncertā "Mēs visi esam ceļš".

Tāpat pulksten 17 Latvijas Kara muzejā izskanēs koncerts "Ak, Latvija, kur Tavi dēli", kurā muzicēs folkloras un seno cīņu kopa "Vilkači".
Koklētāja Laima Jansone klausītājus pulksten 18 gaidīs koncertā "Latvijai azotē", kas notiks kultūras centrā "Iļģuciems".

Svētku pasākumu detalizēta programma publicēta tīmekļa vietnē ''www.kultura.riga.lv'', kā arī būs pieejama drukātā veidā bukletos pašvaldības kultūras iestādēs un Rīgas Tūrisma un informācijas centros.


Foto: F64

Dienu pirms valsts svētkiem, 17. novembrī, atklāts gaismas festivāls "Staro Rīga", kas turpināsies līdz 20. novembrim, un tajā būs apskatāmi 35 objekti, informē RD.

Festivāls arī šogad turpina tradīciju sveikt Latviju dzimšanas dienā, izgaismojot Rīgas ielas un ēkas, parkus, laukumus un pagalmus. Festivāla šī gada tēma ir "Uz zvaigznēm".

Tā kā festivāls ir viens no Latvijas valsts simtgadei veltītiem pasākumiem, tad vairāki objekti akcentē valstiskās vērtības un patriotisko noskaņu. Sākot no 18. novembra vakara Brīvības piemineklis izgaismosies īpašā gaismas uzvedumā, bet negaidītāku pieredzi apmeklētājiem piedāvās Latvijas Republikas Saeimas un Latvijas Mākslas akadēmijas studentu projekts, aicinot ikvienu no mums iejusties Brīvības pieminekļa tēlā un uz mirkli savās rokās turēt Latvijas brīvību simbolizējošās zvaigznes.

Šogad gaismas festivāls "Staro Rīga" notiks jau 10. reizi, un apmeklētājiem visdažādākās gaismas instalācijas būs apskatāmas no pulksten 17.00 līdz 23.00.

10. gaismas festivālā "Staro Rīga" ir trīs programmas: festivāla pamatprogramma "Uz zvaigznēm", starptautiskā programma, kurā ar saviem darbiem piedalās mākslinieki no dažādām pasaules valstīm, kā arī festivāla apmeklētājiem jau labi pazīstamā līdzdalības programma "Rīgas karnevāls", kurā ar gaismas objektiem pilsētvidē piedalīsies dažādi uzņēmumi, institūcijas un privātuzņēmēji.

Gaismas festivāla programmā iekļauti arī pilsētas svētku noformējuma objekti. Jēkaba laukumā izvietotā "Laika ādere", kas ir kā maģisks gaismas sveiciens Latvijas iedzīvotājiem valsts simtgadē, ļaus katram izjust savu nozīmību un piederību, izejot caur 4. dimensiju, jo tieši cilvēka enerģija ir tā, kas to iededz un liek tai spīdēt spožāk. Vides mākslas instalācija "Simbioze", kas ir apskatāma Vērmanes dārzā, radot trīs laika dimensiju – pagātnes, tagadnes un nākotnes mijiedarbību. Savukārt vides gaismas objekts "Ugunskurs" Brīvības bulvāra alejā ir kā apliecinājums, kas vieno un liek atcerēties, pieminēt un īpaši iezīmēt Latvijas simtgadi.


Foto: Shutterstock

Arī Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, atzīmējot Latvijas neatkarības pasludināšanas gadskārtu, visas dienas garumā piedāvās tematiskus pasākumus un bezmaksas ieeju.

Liecības par Latvijas Republikas pirmo vēstures posmu muzeja apmeklētāji varēs apskatīt ekskursijā pa muzeja pastāvīgās ekspozīcijas daļu "Latvijas Republika 1918–1940" pulksten 11, 15 un 17, teikts muzeja mājaslapā.

Pulksten 11, 15 un 17 notiks arī pasākums "Mana Latvija", kas piemērots ģimenēm ar bērniem. Tajā uzzināt ko jaunu un darboties varēs jebkura gadagājuma muzeja apmeklētāji.

Savukārt pulksten 13 vēsturnieka un pētnieka skatpunktu uz valsts tapšanu izklāstīs LNVM Viduslaiku, jauno un jaunāko laiku vēstures nodaļas vadītājs Toms Ķikuts lekcijā "Latvijas valsts tapšana: priekšnoteikumi, ideja, rīcība".

Savukārt no pulksten 14 ikvienam būs iespēja, pēc vajadzības konsultējoties ar vēsturnieku, pievienot savu fotogrāfiju Gadsimta albumā, kura ideja ir aicināt ikvienu izveidot savu lappusi virtuālā Latvijas vēstures albumā. Pievienotās fotogrāfijas par personiski svarīgiem cilvēkiem, vietām un notikumiem iekļausies kopīgā Latvijas vēstures stāstā. 2018. gadā Gadsimta albums papildinās Latvijas muzeju kopizstādi Latvijas gadsimts, informē muzejs.

18. novembrī muzejs atvērts no 11 līdz 19 un ieeja tajā būs bezmaksas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!