Foto: LETA
Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) rīcība, izsakot neuzticību Latvijas Televīzijas (LTV) valdes priekšsēdētājam Ivaram Beltem un valdes loceklim Sergejam Ņesterovam, nav pietiekami pamatota publiskajā telpā. Tā trešdien, 2.janvārī, norādīja Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas priekšsēdētāja Vita Anda Tērauda.

Skaidrot aizvadītā gada nogalē radušos situāciju apakškomisijas sēdē bija aicināti NEPLP un Latvijas Televīzijas pārstāvji, kā arī Ivars Belte.

Deputāti kritizēja pieņemtā lēmuma sasteigtību. Tāpat tika norādīts, ka, lai gan NEPLP revīzijas ziņojumā iekļauti trīs pamatpārmetumi LTV īstenotajā projektvadībā, par to pamatotību grūti spriest, jo uzskaitīti tikai pārsniegtie termiņi un finansējums, bet radušās situācijas iemesli nav precizēti. Līdz ar to grūti izvērtēt pārmetumu pamatotību. Tāpat deputāti vērsa uzmanība uz NEPLP un līdzšinējās LTV valdes pretrunīgajiem viedokļiem jautājumos, kas skar sabiedriskā medija saimniecisko darbību. Savukārt revīzijas ziņojumā atspoguļotais lēmums par neizmaksātajām prēmijām rosinājis domāt, ka LTV valdes nepiekrišana NEPLP lēmumam ir bijis pamats uzticības zudumam, un tas nedrīkst atstāt tādu iespaidu, uzsvēra apakškomisijas priekšsēdētāja Tērauda.

Deputāti aicināja NEPLP veikt nepieciešamās darbības, lai pieņemtais lēmums būtu labāk skaidrots publiskajā telpā. Padome aicināta labāk pamatot, kāpēc laikā, kad LTV atguvusi savu reitingu, amatu valdē zaudējis tieši par satura jautājumiem atbildīgais valdes loceklis, ja revīzijā esošie pārmetumi saistīti ar vadības un finanšu jautājumiem.

Tāpat apakškomisijas deputāti norādīja, ka Valsts kontroles (VK) ziņojumā par sabiedrisko pasūtījumu, problēmas saskatītas ne tikai LTV un Latvijas Radio, bet arī NEPLP darbībā. "Būtu vērts atgriezties pie jautājuma par NEPLP darbību, lai reaģētu uz ziņojumā atspoguļotajām problēmām un sāktu tās risināt. Šis gadījums liecina, ka šī Saeimas sasaukuma laikā nepieciešams pieņemt jaunu sabiedrisko mediju darbības regulējumu, kas ļautu NEPLP nošķirt konfliktējošās atbildības, kā arī sakārtot finanšu jautājumus," uzsvēra Tērauda.

Ar sabiedrisko mediju darbību saistīto situāciju 9.janvārī turpinās vērtēt Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti. Uz sēdi aicināti NEPLP, VK, LTV un Pārresoru koordinācijas centra pārstāvji, kā arī no LTV valdes atstādinātie locekļi - Belte un Ņesterovs.

Ziņots, ka starpsvētku nedēļā, 28. decembrī, NEPLP vienbalsīgi pieņēma lēmumu izteikt neuzticību Latvijas Televīzijas valdes priekšsēdētājam Ivaram Beltem un valdes loceklim programmu attīstības jautājumos Sergejam Ņesterovam. Par šo lēmumu bažas pauda partiju apvienība "Attīstībai/Par!" un sasauca Saeimas Mediju apakškomisijas ārkārtas sēdi.

Arī Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) nosodīja NEPLP lēmumu. LŽA padomes izplatītajā paziņojumā teikts, ka tā nesaskata pamatojumu šādam lēmumam un uzskata, ka šāda rīcība apdraud sabiedriskā medija neatkarību.

Tāpat jau ziņots, ka NEPLP lēmums stājas spēkā 28. decembrī – līdz ar tā pieņemšanas brīdi. LTV valdē darbu turpina valdes loceklis finanšu jautājumos Ivars Priede.

Iepriekš NEPLP pārstāvji norādīja, ka LTV 2017. un 2018. gadā nav nodrošinājusi stratēģisku attīstības projektu plānošanu un uzraudzību noteiktajos termiņos un budžeta rāmjos.

Paredzēts, ka 10. janvārī NEPLP izsludinās konkursu uz vakantajām sabiedriskā medija valdes locekļu vietām, bet nākamnedēļ iecels pagaidu valdes locekli.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!