Foto: DELFI

"Jaunās Vienotības" saraksta līderis Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās Valdis Dombrovskis ir nolēmis atteikties no EP deputāta mandāta, lai arī pārejas posmā turpinātu darbu Eiropas Komisijā (EK).

Dombrovskis pašlaik ir EK viceprezidents eiro un sociālā dialoga jautājumos, kurš ir atbildīgs arī par finanšu tirgu stabilitāti, finanšu pakalpojumiem un Kapitāla tirgus savienību. Pašreizējā valdošā koalīcija ir vienojusies viņu virzīt kā Latvijas pārstāvi darbam arī nākamjā EK sastāvā, kam darbu vajadzētu sākt šī gada rudenī.

"Esmu šonedēļ pārrunājis ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) darba turpināšanu EK. Ministru prezidents uzsvēra, ka Latvijai ir būtiski saglabāt esošo ietekmi EK, īpaši ņemot vērā darbu pie nākamā Eiropas Savienības daudzgadu budžeta. Ņemot to vērā, esmu piekritis palikt EK arī pārejas posmā, atsakoties no EP deputāta mandāta," aģentūru LETA informēja Dombrovskis.

Dombrovskis kā svarīgākos darbus EK pārejas posmā minēja Eiropas Semestra rekomendāciju un dalībvalstu budžetu uzraudzību, kā arī nepieciešamību turpināt iestrādes attiecībā uz banku sektora un finanšu tirgu stabilitāti un darbu pie eiro zonas reformām.

Nākamajā EK sastāvā Dombrovskis labprāt turpinātu darbu ekonomikas un finanšu jomā, "nostiprinot Eiropas un Latvijas ekonomikas".

Līdz ar Dombrovska lēmumu pie EP deputāta mandāta jūlijā tiks Inese Vaidere, kura "Jaunās Vienotības" sarakstā bija palikusi pirmā "aiz svītras".

Maija izskaņā Dombrovskis kā "Jaunās Vienotības" saraksta līderis tika ievēlēts EP, kur darbs viņam būtu jāsāk jūlija sākumā. Sākotnēji no viņa puses izskanēja plāni stāties darbā EP, uz pārejas laiku noliekot pilnvaras EK, tomēr vēlāk politiķis domas ir mainījis. Paralēli izskanēja, ka EK prezidents Žans Klods Junkers neesot apmierināts, ka pārejas posmā EK sastāvu līdzīgu iemeslu dēļ grasījās pamest vairāki komisiāri.

Latvijas Ministru kabinets 11.jūnijā pēc ilgākām partiju pārrunām nolēma Dombrovski vēlreiz nominēt darbam EK. Valdība uzdeva Ārlietu ministrijai paziņot par Dombrovska virzīšanu amatam ES Padomes ģenerālsekretāram.

Līgums par Eiropas Savienību nosaka, ka EK locekļus Eiropas Padome iesaka iecelt amatā, pamatojoties uz dalībvalstu ierosinājumiem.

Pašreizējo EK locekļu pilnvaru termiņš beidzas šā gada 31.oktobrī. Līgums par ES nosaka, ka ES Padome, vienojoties ar ievēlēto EK priekšsēdētāju, pieņem to pārējo personu sarakstu, ko tā iesaka iecelt par EK locekļiem. Tos izraugās, balstoties uz dalībvalstu ierosinājumiem.

Līdz ar to Latvijai ir jāizvirza kandidāts EK locekļa amatam. Līgums arī paredz, ka, izvēloties kandidātu, ir jāievēro nosacījums, ka EK locekļus izraugās, pamatojoties uz viņu vispārējo kompetenci un uzticību Eiropas idejai, un no tādu personu vidus, kuru neatkarība nav apšaubāma.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!