Foto: DELFI

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un ministrs Juris Pūce (AP) konsultācijās par pašvaldību reformu jau ticies ar deputātiem no 55 pašvaldībām, portālu "Delfi" informēja ministrijā.

Šonedēļ Pūce pabijis piecos attīstības centros - Jēkabpilī, Rēzeknē, Balvos, Madonā, Ludzā. Līdz tam būts vēl Preiļos, Cēsīs, Valmierā, Smiltenē, Siguldā, Bauskā, Jelgavā, Olainē un Mārupē.

Nākamās konsultācijas ar pašvaldībām atsāksies 17. jūlijā Talsos, 18. jūlijā konsultācijas notiks ar pašvaldībām Ogrē un Aizkrauklē, bet 19. jūlijā plānots viesoties Dobelē un Tukumā. Savukārt 23. jūlijā plānā apmeklēt Ventspili, 24. jūlijā konsultācijas plānotas ar pašvaldībām Kuldīgā un Saldū, 25. jūlijā - Ādažos, 26. jūlijā - Valkā, 29. jūlijā - Liepājā, 31. jūlijā - Salaspilī un Ķekavā.

VARAM norāda, ka, tiekoties ar deputātiem, ministrs diskutē par sabiedriskai apspriešanai izvirzāmo administratīvi teritoriālā modeļa piedāvājumu, pamatojot to ar pētījumiem par katra novada attīstību šobrīd un nākotnes iespējām, kā arī informējot par plānotajiem atbalsta pasākumiem.

Ministrija uzsver, ka šī ir plašākā sabiedriskā apspriešana Latvijas politiskajā vēsturē. Tās mērķis ir sabiedrībai stāstīt par gaidāmo reformu. Gada laikā notiks vairāk nekā 100 pasākumi, kuros ministrs tiksies un uzklausīs gan pašvaldību deputātus, gan iedzīvotājus, pilsonisko sabiedrību, uzņēmējus, pauž ministrijā.

Konsultācijas ar pašvaldībām ilgs līdz septembrim, bet tikšanās ar iedzīvotājiem sāksies jau drīzumā un notiks līdz nākamā gada maijam.

Ministrija arī piebilst, ka Pūce par savu galveno darbu ministra amatā izvirzījis apņemšanos līdz 2021. gadam apvienot pašvaldības ilgtspējīgākās un ekonomiski spēcīgākās vienībās, kas spēj iedzīvotājiem nodrošināt likumā minēto pašvaldību autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā par samērīgām izmaksām.

VARAM skaidro, ka patlaban nevienlīdzība pašvaldību starpā ir liela, piemēram, administratīvās izmaksas vien pašvaldībās svārstās no 50 līdz 200 eiro uz vienu iedzīvotāju. Tikai 28 pašvaldībās tās ir mazāk nekā 7% no pašvaldības budžeta.

No pašvaldību izlīdzināšanas fonda dotācijas saņem 104 no 119 pašvaldībām. Tikai 57 pašvaldības spēj nodrošināt ar darbavietām vairāk nekā 40% tās darbspējas vecuma iedzīvotāju. Vien 46 pašvaldībām ir iespēja veikt investīcijas 1 miljona eiro apmērā, kas nozīmē, ka ir grūti runāt par pašvaldības attīstīšanos un infrastruktūras attīstīšanu, liecina ministrijas dati. Tikai 62 pašvaldībās notiek biznesa ideju konkursi vai tās spēj piedāvāt grantus uzņēmējdarbībai. Lai izveidotu vidusskolu ar vismaz divām paralēlklasēm. Pietiekams skolēnu skaits šobrīd ir vien 38 pašvaldību vidusskolās, pauž ministrijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!