Foto: LETA

Trīs nedēļu laikā, kopš Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) reģistrēja pirmās divas iniciatīvas grupas parakstu vākšanai par 13. Saeimas atsaukšanas referenduma ierosināšanu, kopumā vietnē "latvija.lv" parakstījušies 41 597 vēlētāji, portāls "Delfi" noskaidroja piektdien, 6. decembrī, vēlu vakarā.

Pirmās nedēļas laikā pēc tam, kad 15. novembrī sākās parakstu vākšana, pirmajās dienās ik dienu parakstījās vairāki tūkstoši vēlētāju un nedēļas laikā internetā tika savākti 36 485 paraksti. Otrajā nedēļā šis skaits pieauga līdz nedaudz vairāk nekā 40 000, tātad par četriem tūkstošiem nedēļā jeb deviņas reizes mazāk nekā pirmās nedēļas laikā.

Savukārt trešās nedēļas laikā vietnē "latvija.lv" savākto parakstu skaits palielinājies tikai par tūkstoti jeb četras reizes mazāk nekā otrajā nedēļā. Turklāt tas noticis, neraugoties uz to, ka ceturtdien, 5. decembrī, CVK reģistrēja un pievienoja parakstu vākšanai arī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības iniciatīvu. Otrdien, 3. decembrī, arī Saeimā opozīcijā esošās partijas "Saskaņa" valde nolēma, ka atbalstīs un aktīvi iesaistīsies parakstu vākšanā.

Lai tautas nobalsošana notiktu, nepieciešams savākt 154 865 vēlētāju parakstus.

Jau ziņots, ka CVK 14. novembrī reģistrēja iniciatīvas grupas – biedrību "Varu Latvijas Tautai" un politisko partiju "Centra partija" – parakstu vākšanai tautas nobalsošanas ierosināšanai par 13. Saeimas atsaukšanu.

Parakstīties par šo iniciatīvu vēlētāji var 12 mēnešus elektroniski portālā www.latvija.lv vai apliecinot parakstu pie zvērināta notāra, dzīvesvietas deklarēšanas vietā pašvaldībā, bāriņtiesā, kura veic notariālas darbības, vai novadā pie pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja. Parakstu vākšana sākās 15. novembrī un ilgs līdz 2020. gada 14. novembrim.

Pieņemot lēmumu par iniciatīvas grupu reģistrēšanu, CVK pārliecinājās, ka iesniedzēji atbilst likumā "Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu" noteiktajām prasībām, proti, viens no iesniedzējiem ir Biedrību un nodibinājumu likumā noteiktajā kārtībā izveidota un reģistrēta ne mazāk kā 10 vēlētāju izveidota biedrība un otrs – likumā noteiktā kārtībā reģistrēta politiskā partija.

CVK arī secināja, ka dienā, kad tika iesniegti iesniegumi par iniciatīvas grupas reģistrēšanu, nebija spēkā Satversmes 14. pantā noteiktie ierobežojumi, kad nevar ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu.

Atbilstoši Satversmei tiesību atsaukt Saeimu vēlētāji nevar izmantot gadu pēc Saeimas sanākšanas, gadu pirms Saeimas pilnvaru beigām, Valsts prezidenta pilnvaru pēdējo sešu mēnešu laikā, kā arī agrāk par sešiem mēnešiem pēc iepriekšējās tautas nobalsošanas par Saeimas atsaukšanu.

Ņemot vērā, ka abi iesniegumi CVK tika saņemti vienā dienā, un ir par vienu un to pašu jautājumu, CVK lēma, ka vienai iniciatīvai reģistrējamas divas iniciatīvas grupas.

Latvijas Republikas Satversme paredz, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu. Lai izmantotu šīs tiesības, CVK jāpiereģistrē iniciatīvas grupa, kurai 12 mēnešu laikā jāsavāc un jāiesniedz CVK ne mazāk kā vienas desmitās daļas (154 865) vēlētāju paraksti.

Ja likumā noteiktajā termiņā tautas nobalsošanas ierosināšanai nepieciešamais parakstu skaits tiek savākts, jānotiek tautas nobalsošanai par šo jautājumu. Atbilstoši Satversmei, ja tautas nobalsošanā par Saeimas atsaukšanu nobalso vairākums no balsotājiem un vismaz divas trešdaļas no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita, tad Saeima uzskatāma par atsauktu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!