Foto: DELFI
Atbilstoši 2017. gadā pieņemtam valdības lēmumam Rīgā, Brīvības gatvē 207, plānota Valsts drošības dienesta (VDD) ēkas būvniecība, kas tiks sākta jau šogad, portāls "Delfi" uzzināja VDD.

Specdienestā informē, ka Ministru kabinets jau 2008. gadā lēmis par jaunas ēkas būvniecības nepieciešamību VDD (tobrīd – Drošības policijas) vajadzībām. Tomēr 2009. gadā saistībā ar valstī valdošo vispārējo finanšu krīzi ēkas būvniecība atlikta uz vēlāku laiku. Gadu laikā jaunu un mūsdienu prasībām atbilstošu telpu nepieciešamība dienestam kļuvusi aizvien aktuālāka, līdz 2017. gada 3. augustā valdība pieņēmusi lēmumu piešķirt finansējumu VDD ēkas būvniecībai Brīvības gatvē 207 Rīgā.

Kopš tā laika intensīvi strādāts pie VDD ēkas projekta īstenošanas – veikta zemesgabala inženierģeoloģiskā izpēte, izstrādāts būvprojekts, uzsākta sadarbība ar būvuzraugiem un veikti citi priekšdarbi, ieguldot vairākus miljonus eiro. Specdienesta ēkas projektēšana saistībā ar augstajām drošības prasībām ir specifiska, komplicēta un laikietilpīga, piebilst VDD.

VDD skaidro, ka ēkas būvniecībai tika izraudzīta degradētā teritorija Brīvības gatvē 207, kas ilgus gadus stāvējusi neizmantota un nekopta. Saskaņā ar aktuālo Rīgas teritorijas plānojumu, kas ir spēkā esošs kopš 2006. gada, zemesgabals Brīvības gatvē 207 visu laiku bijis paredzēts apbūvei un tajā vienmēr ir bijusi plānota būvniecība, pauž VDD, norādot, ka sabiedrība maldināta, publiskajā vidē izplatot informāciju, ka šajā teritorijā kādreiz plānota parka izveidošana.

Konkrētā teritorija pilsētas attīstības plānošanas dokumentos nekad nav bijusi iezīmēta kā zaļā zona apstādījumiem vai parkam. Arī Rīgas teritorijas plānojumā līdz 2030. gadam konkrētā teritorija iezīmēta kā apbūves teritorija, skaidro VDD. Atbilstoši Rīgas domes saistošajiem noteikumiem par Rīgas teritorijas izmantošanu un apbūvi konkrētajā vietā ir iespējama tikai perimetrālā apbūve, proti, ēkas fasādei jāiet vienā līnijā ar blakus esošo ēku fasādēm.

Attiecībā uz iespēju pārbūvēt kādu neizmantotu, valsts īpašumā esošu ēku atbilstoši specdienesta vajadzībām un valsts noslēpuma, kā arī NATO un ES klasificētās informācijas aizsardzības prasībām, VDD skaidro, ka tas būtu tehniski daudz sarežģītāk un arī dārgāk nekā uzbūvēt jaunu ēku. Tādēļ gan finansiāli, gan no drošības viedokļa optimāls risinājums ir jaunas ēkas būvniecība, uzsver dienestā.

Tāpat dienests norāda, ka publiski izplatīta arī maldinoša informācija, ka degradētajā teritorijā ir "pilns ar simtgadīgiem kokiem". Pašlaik lielāko daļu teritorijas klāj biezi saauguši brikšņi. Lielo ozolu, kā arī vairākus citus kokus, kas atrodas šajā teritorijā, VDD sola saglabāt. Tomēr daļa koku traucētu būvniecībai, tādēļ no tiem būs nepieciešams atbrīvoties. Vienlaikus būvprojektā jau esot iekļauti kompensējošie pasākumi, proti, ēkas apkārtnē tiks iestādīti jauni koki.

VDD uzsver, ka līdz šim nebija tiesīgs publiskot informāciju par ēkas būvniecību, lai nepārkāptu likuma "Par valsts noslēpumu" normas. Ņemot vērā sabiedrības interesi, tika pieņemts lēmums deklasificēt daļu informācijas par plānoto VDD attīstības projektu.

Dienestā papildu skaidro, ka patlaban VDD izvietots vairākās ēkās, un dienesta rīcībā esošās telpas ir nolietojušās. Ņemot vērā tehnoloģiju attīstību un aizvien pieaugošos drošības izaicinājumus, VDD pašreizējās telpas tuvākajā nākotnē kļūs neatbilstošas VDD kā NATO un ES dalībvalsts specdienesta vajadzībām un vairs nespēj pilnvērtīgi nodrošināt dienesta attīstību. Tieši šī iemesla dēļ dienestam ir nepieciešamas jaunas, piemērotas telpas, kas ļautu reaģēt uz mūsdienu drošības izaicinājumiem.

"VDD misija ir nosargāt Latvijas valsts un sabiedrības drošību, kas ir pamats Latvijas valsts attīstībai un iedzīvotāju labklājībai, tādēļ mūsdienu prasībām atbilstošas ēkas celtniecība dienesta vajadzībām ir visas sabiedrības interesēs. Ņemot vērā Latvijai naidīgu ārvalstu īstenoto agresīvo ārpolitiku un specdienestu radīto apdraudējumu, kam nav tendences mazināties, stiprināt VDD kapacitāti pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos ir ļoti būtiski, un tas atbilst arī NATO un ES kolektīvās drošības interesēm," uzsver VVD.

VDD jaunās ēkas būvniecības darbus plānots uzsākt jau šogad, lai novērstu risku, ka pārredzamā nākotnē VDD rīcībā esošās telpas kļūst neatbilstošas valsts noslēpuma, kā arī ES un NATO klasificētās informācijas aizsardzības prasībām. Šādi sarežģījumi varētu ievērojami apgrūtināt VDD sadarbību ar ārvalstu sabiedrotajiem.

Pirmdien, 20. janvārī, Saeimā tika iesniegta sabiedriskā iniciatīva par parka izveidošanu bijušā velotreka "Marss" vietā Brīvības ielā 207, Rīgā.

Kā informēja parakstu vākšanas organizatori, iniciatīvai atbalstu pauduši vairāk nekā 15 000 iedzīvotāju, aicinot nepieļaut koku izciršanu un teritorijas apbūvi Brīvības gatvē 207.

Pilsētas iedzīvotāju un iniciatīvas atbalstītāju parakstu vākšana sākta 2019. gada decembrī, reaģējot uz VAS „Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) ieceri apbūvēt vēsturisko velotreka "Marss" teritoriju.

Iniciatīvas autori pauduši, ka vēsturiskās velotreka trases "Marss" teritorijā esošais zemes gabals faktiski ir vienīgā vieta plašā apkārtnē, kur par minimāliem līdzekļiem var ierīkot parku. Tāpat iniciatīvas autori norādījuši, ka Rīgas dome ieceri par parka izveidi atbalstot.

Tomēr VNĪ, kas pārvalda šo valsts īpašumā esošo zemes gabalu, esot iecerējuši kokus nozāģēt un parka vietā uzbūvēt biroju ēku. Iniciatīvas atbalstītāji iepriekš arī norādījuši, ka detalizētu Brīvības gatves 207 gruntsgabala apbūves ieceri VNĪ neatklāj, taču publiski zināms, ka plānots būvēt ēku valsts pārvaldes vajadzībām.

Tāpat aktīvisti norādījuši, ka koku ciršanas atļauja jau izsniegta, sabiedriskā apspriešana nav notikusi, savukārt izsniegtā būvatļauja nav fiksēta publiskajos reģistros, raisot sabiedrībā diskusijas par šādas slepenības un iecerētās ēkas funkciju iemesliem.

VNĪ Korporatīvās komunikācijas daļas vadītāja Inta Plūmiņa aģentūrai LETA pēc VDD paziņojuma vēlreiz sacīja, ka VNĪ kā valsts kapitālsabiedrībai 2017. gada augusta valdības lēmums ir saistošs.

"Tāpēc VNĪ šajā gadījumā nevar lemt par turpmāko rīcību ar ēkas būvniecību vai tās apturēšanu, kaut arī respektējam aktīvistu izvēlēto tiesisko ceļu. Kā atbildīga kapitālsabiedrība VNĪ ņems vērā visus turpmākos Ministru kabineta un Saeimas lēmumus, kas attiecas uz šo jautājumu, un rīkosies atbilstoši pieņemtajam lēmumam," piebilda Plūmiņa.

Savukārt Finanšu ministrijas (FM) pārstāvis Aleksis Jarockis uzsvēra, ka lēmumu par biroju ēkas būvniecību šajā vietā ir pieņēmusi vēl iepriekšējā valdība, tāpēc VNĪ attiecīgais Ministru kabineta lēmums ir saistošs. "Vienlaikus FM respektē Teikas apkaimes biedrības un inovāciju kustības "Vefresh" iniciatīvas par iespējamiem priekšlikumiem par turpmāko rīcību ar bijušā velotreka "Marss" teritoriju, kā arī ņems vērā visus turpmākos Ministru kabineta un Saeimas lēmumus, kas attiecas uz šo jautājumu," piebilda FM pārstāvis.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!